Jótékony hatása több fenyőfélének is van, de a gyógyászatban elsősorban a törpefenyőt, az erdei- és lucfenyőt használják. Az illóolajat általában a tűlevelekből állítják elő, de készülhet fenyőbalzsamból is. Utóbbi az erdei fenyőre jellemző, amelynek ha bemetszik a kérgét, akkor kifolyik belőle a viszonylag magas illóolaj-tartalmú balzsam. Ebből az illó komponenseket lepárlással nyerik ki, a visszamaradó anyagot pedig hegedűgyantaként hasznosítják.
„A fenyőfélék illóolajának egyrészt fertőtlenítő hatása van, másrészt javítja a keringést.
Az előbbi főleg légúti fertőzéseknél hasznos, olyankor érdemes forró vízbe csepegtetni az olajat és inhalálni. Ilyenkor nem csak fertőtleníti a légutakat, hanem van köptető, hurutoldó hatása is, fokozza a váladék-elválasztást. Ez azért előny, mert ha hígabb váladék képződik, akkor az könnyebben felköhöghető. A lucfenyő fiatal ágvégeiből és tobozaiból köhögéscsillapító szirupot is készítenek” – mondja dr. Csupor Dezső farmakognózia és fitoterápia szakgyógyszerész.
Kapcsolódó: 2022-ben magyar fenyő is volt Európa legszebb karácsonyfái között
A fenyőfélék illóolaját bárki párologtathatja, de persze a mértékre figyelni kell. Ez azt jelenti, hogy az aromamécsesbe csak pár csepp olajat szabad tenni.
Külsőleg is hatékony a fenyő
Bőrre kenve a fenyőfélék illóolaja a keringést fokozza, ezáltal pedig enyhítheti az izom- és ízületi fájdalmakat, reumás panaszokat. Mivel töményen irritáló hatása van, úgy nem szabad alkalmazni, csak kenőcs, olaj vagy bedörzsölőszer részeként. Ilyen szempontból a törpefenyő előnyösebb, mert abban kevesebb irritáló anyag van, de töményen azt sem szabad használni.
Mit tud a tűlevél?
A fenyőfélék tűlevelét csak arra használják, hogy iparilag illóolajat nyerjenek ki belőle, ez alól egyedül a tengerparti fenyő kivétel. Annak a kérgéből egy olyan keveréket is kinyernek, amelynek összetevői nem illatosak, nem illékonyak. Ennek a kivonatnak az antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatás mellett érvédő képessége is van. A belőle készült termékek étrendkiegészítőként érhetők el.
Jöhet a fenyőméz!
A fenyőméz azért értékes termék, mert tartalmazza a fenyő illóolaját, ezt az illatán is lehet érezni. Emiatt ugyanarra a célra lehet használni, mint azt: egyrészt megfázásos betegségeknél szokták forró vízbe vagy teába keverni, majd inhalálni.
„Lehet a fenyőmézet szájon át is fogyasztani, olyankor a szájüregben is érvényesül az antimikrobális hatása. A másik előny, hogy az élelmiszerként fogyasztott mézből az illóolaj kiválasztódik a tüdő hörgőin, és ott érvényesül a hurutoldó, köptető hatása. Ez hasonló ahhoz, mintha inhalálnánk, csak maga a hatás közvetett módon jelentkezik”– magyarázza dr. Csupor Dezső.
Mivel a fenyőméz íze elég erős, nagyobb mennyiségekben nem szokták fogyasztani, nem ideális süteményekhez, mézeskalácsokhoz sem. Kiskanálnyi mennyiséggel viszont érdemes ízlelgetni hurutos problémáknál.
A csodálatos fenyőmag
Bár a nálunk élő fenyőfajok magját nem használják étkezési célra, a világon szinte mindenütt élnek olyanok, amelyekét igen.
A fenyőmagnak gyógyhatása ugyan nincs, de egészséges alapanyagnak és nassolnivalónak számít, egyebek mellett sok ómega-3 és ómega-6 zsírsavat tartalmaz.
Ezek segítik a vér normál koleszterinszintjének fenntartását, csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek rizikóját,visszafogják a gyulladásos folyamatokat, támogatják az immunrendszer működését. A gasztronómia területén jól ismert az Olaszországban népszerű pesztó, amelynek egyik hozzávalója a fenyőmag.
Cikkünk eredetileg a 2023-as Nők Lapja Advent különszámunkban jelent meg.
Kapcsolódó: Így hasznosítható a fenyő (a karácsonyfa az ünnep után) a konyhában
Kiemelt kép: Getty Images