Sokan készítünk szilveszterkor kicsit különlegesebb, vagy ahogy sokan mondják: villantós fogást. Ha pedig vendégeket is hívunk, pláne kiteszünk magunkért, és olyasmit sütünk vagy főzünk, amit a következő évben is felemleget a vendégsereg.
Ilyenkor jöhetnek a kicsit költségesebb, esetleg egzotikus fogások vagy hozzávalók, amik együtt emelik az este fényét.
Az, hogy az év utolsó napján sertés kerül az asztalra, talán nem is kérdés. Nemcsak, mert a hagyomány szerint így malacunk lesz, de azért sem, mert a sertés kissé zsírosabb húsa nagyon jó alapot ad a bólénak, koktélnak, bornak, sörnek is.
Ha pedig a sertéshúst izgalmas fűszerezéssel készítjük el, biztosan levesszük a lábukról vacsoravendégeinket.
Azoknak, akik igazi különlegességet szeretnének az asztalra tenni szilveszterkor, Rába René, a Solid Budapest séfjének hasaalja-receptjét hoztuk el.
A recepthez szükséges izgalmasabb alapanyagokat ázsiai boltból és delikátesz-üzletből (és ezek online webshopjaiból) szerezhetjük be, a főszereplő sertést pedig kedvenc, megbízható hentesünkkel tetessük el magunknak. A szó pedig innentől Renéé.
„Az ünnepi szezon derekán menetrendszerűen járunk a piacra beszerezni minden alapanyagot, amit az év végi lakomákhoz megálmodtunk. A helyi henteshez is betérünk, hiszen a különlegesebb, jó minőségű tőkehús alappillére az ünnepi vacsoráknak. Manapság talán kevésbé divat a vásárlás alkalmával egy rögtönzött ebédet is megejteni kedvenc hentesünknél a rozsdamentes könyöklőn, pedig
az igazán jó hentesboltok kínálatában nemcsak a friss hús szerepel, hanem mindenféle sültek és kolbászok, friss kenyérrel és mustárral, pecsenyelével.
Gyermekkoromban mi rendszeresen dobtunk be valami harapnivalót az ilyen alkalmakkor, és az ehhez hasonló élmények inspirálták ezt a szilveszterre is remek ételt.
Sertés hasaalja almakompóttal, élesztő mustárral, kolbász dashi jus-vel
Hozzávalók 6 adaghoz:
- 1,5 kiló bőrös hasaalja
- 0,5 liter olaj
- 10 tojás
- 5 cl tejszín
- 1 dl almalé
- 100 g inaktív élesztőpehely
- 100 g magos dijoni mustár
- csipet só
- 7 cl almaecet
- 1 szál kolbász
- 2,5 dl jus (ejtsd: zsü)
- 5 g tonhalpehely
- só, cukor
- rub, azaz fűszerkeverék: 1 EK édesköménymag, 1 EK koriander mag, 1 EK római kömény, 1 TK pici fahéj, 2 ujjnyi gyömbér
- 1 üveg almakompót
A sertés elkészítése:
Minél vastagabb és zsírosabb húst válasszunk a hentesnél, és nagyon fontos hogy egyben, legalább egy 30x30cm-es kockában süssük, így marad a leginkább szaftos!
- A sertés hasaalját – vagy császárhúst, ha úgy tetszik – só és cukor keverékével bedörzsöljük, és egy éjszakán át a hűtőben pihentetjük. A pihentetés után lemossuk róla a sós keveréket, majd alaposan megszárítgatjuk. Ezután beolajozzuk a húst, és jó vastagon bedörzsöljük a fűszerkeverékkel. Ez az úgynevezett rub.
- Alapos dörzsölés és olajozás után (körülbelül 1 ujjnyi olajban álljon a tepsiben a hús) mehet a sütőbe 240 fokra 45 percre. Ez idő alatt nagyon meg fog pirulni, de ettől nem kell megijedni!
- 45 perc leteltével saját zsírjával óvatosan locsolgassuk meg a húst, majd mehet vissza a sütőbe, de már csak 80 fokra, 5 órára. A sütés ideje alatt óránként locsoljuk át a zsírjával.
Az élesztőkrém elkészítése:
- A tojássárgáját és a tejszínt folyamatos kevergetéssel kezdjük el hevíteni. Amikor krémszerű állagot kaptunk, adjuk hozzá az élesztőpelyhet, a mustárt és az almalevet, majd alaposan turmixoljuk össze.
- Ha van esetleg egy kis maradék kemény, zsíros sajtunk, mondjuk egy régebbi grana padano, vagy parmezán széle, azt nyugodtan reszeljük bele.
- Ha a keverék összeállt, már csak annyi dolgunk van, hogy az almaecettel és sóval beállítjuk savas-almás ízét. Szűrjük át, hogy sima állagot kapjunk.
A kolbász elkészítése:
Manapság már jó minőségű, alapléből főzött sűrű mártást vagy jus-t beszerezni nem különösebb kihívás (a vállalkozó kedvűek persze neki is állhatnak 10 kiló csontból ilyesmit főzni), így érdemes kész termékkel dolgozni.
- A kolbászt felkarikázzuk, lepirítjuk, és amikor már jól megpirult, felöntjük a jus-vel, és hozzádobjuk a tonhalpelyhet. Beforraljuk, hogy egy sűrűbb kolbászzsíros emulziót kapjunk.
- A sertéssültet az élesztőkrémmel, a kolbászos emulzióval és a nagymama almakompótjával tálaljuk. Nincs is más dolgunk, mint beseperni a szilveszteri vendégsereg elismerését.”
Mi pedig annyit teszünk csak hozzá, hogy akinek az kicsit különlegesebb hozzávalók miatt nagyon fő a feje, használja inspirációként a receptet. Én például a kompótot és a sós-cukros pácolást, illetve a fűszeres bedörzsölést mindenképpen beépítem az eddigi sertéssült-rutinom mellé.