Nagyerdő – Debrecen
A város szimbóluma a Debrecentől 3-4 kilométerre található Nagyerdő, amiben különleges, védett növény- és állatfajok élnek, és ami évszázadok óta remek kikapcsolódást nyújt a városiak számára. A nagyerdei hatalmas fák árnyéka alatt olyan nagyságok pihentek meg korábban, mint Csokonai Vitéz Mihály, Arany János, Petőfi Sándor, Ady Endre vagy Móricz Zsigmond.
Cím: 4032 Debrecen, Nagyerdei krt.
Szent István Egyetem Botanikuskert
Magyarország első agrobotanikus kertjét 1959-ben alapították, amikor a mai Szent István Egyetem jogelődje Gödöllőre költözött. Ma már több mint 1400 hazai és idegenhonos, távoli földrészekről származó növény él a kertben, amelynek lenyűgöző dísze a vén vackorfa, az ország egyik legöregebb és legnagyobb vadkörtefája.
Cím: 2100 Gödöllő, Páter Károly u.1.
Füvészkert – Budapest
A józsefvárosi Füvészkertbe az év bármely évszakban érdemes ellátogatni, hiszen lenyűgöző látnivalókat kínál egyedülálló növényvilágával. A kertet 1771-ben építették az Eötvös Loránd Tudományegyetem részeként. Az évszázados múltra visszatekintő Füvészkertben ma is hatalmas élmény egy hosszú sétát tenni: nemcsak különleges hazai növényfajtákkal, hanem szubtrópusi növényekkel is találkozhatunk.
Cím: 1083 Budapest, Illés utca 25.
Feneketlen-tó – Budapest
A főváros egyik legszebb parkja a 11. kerületben található Feneketlen-tónál van. A terület a XVIII. századig mocsaras volt, a Duna agyaghordaléka borította. A tó helyén pedig egy agyaggödör hevert, amit a mai Kosztolányi Dezső téren egykor található téglagyár munkásai addig mélyítettek, amíg a felszín alatti vízforrásra nem bukkantak – így keletkezett a Feneketlen-tó. Ma már igazi feltöltődést jelent sétálni egyet a partján kialakított gyönyörű parkban, elfeküdni a fűben, nézni a kacsákat és a Ciszterci Szent Imre templom tornyait.
Cím: 1114 Budapest, Frankfurt-sétány
Tagore sétány és park – Balatonfüred
Balatonfüred egyik leggyönyörűbb és leglátogatottabb része a vízparton elterülő, majdnem egy kilométeres Tagore sétány és a mellette található park, amelyben hatalmas lombú fák árnyékában nyúlhat el az ember, miközben a hullámzó Balatont vagy az abban tollászkodó hattyúkat nézi. Maga a nyugalom!
Cím:8230 Balatonfüred, Tagore sétány
Berzsenyi-park – Kaposvár
A város legnagyobb, összefüggő zöldterülete néhány száz méterre Kaposvár szívétől helyezkedik el, így kitűnő lehetőséget nyújt a városiak számára ahhoz, hogy egy kicsit kiszakadjanak a hétköznapok mókuskerekéből. A parkot – amely növényritkaságoknak ad otthont – 1927 és 1929 között alakították ki.
Cím: 7400 Kaposvár, Damjanich utca
Szegedi Tudományegyetem Füvészkertje
Aki Szegedre látogat, annak mindenképpen érdemes egy sétát tennie az egyetem Füvészkertjében, ahol több mint 40 védett növényfajjal lehet találkozni – olyannal is, ami nem kizárólag Magyarországon él. A Füvészkert kialakításának története egészen 1922-re nyúlik vissza, amikor a kolozsvári egyetem Szegedre költözött, a város pedig 20 hektárnyi földterületet ajándékozott neki, hogy füvészkertet létesítsen rajta.
Cím: 6726 Szeged, Lövölde út 42.
Irány a természet a Nők Lapja Kert és virág legújabb számával, amiben további gyönyörű növényekről olvashattok. Keressétek a magazint az újságárusoknál!
Fotó: fuveszkert.org, Wikipedia, kaposvar.utisugo.hu, facebook.com/szte.fuveszkert, acebook.com/ELTE-Füvészkert, botanikuskert.mkk.szie.hu, facebook.com/venvackorfa