A kisiskolás korosztályt rabul ejtik a régi kincsek, ruhák, történetek, ám a kerettantervek világában sokszor száraz adattá válik ez a varázslat. A Magyar Nemzeti Múzeum idén nyáron négy történelmi korszakot feldolgozó tábort hirdet, négy turnusban a 7-12 évesek számára. A szervezők célja, hogy a karantén alatt elcsigázott szülők kicsit fellélegezhessenek, valamint, hogy a gyerekek megtapasztalják, felpróbálják vagy akár el is készítsék, amit a tankönyvekben vagy a múzeumok vitrinjeiben látnak. „A kezükbe adjuk azokat a tárgyakat, amiket egy kiállításon nem foghatnak meg: megnézhetik a fegyvereket, felpróbálják a ruhákat, kipróbálhatják, mi mire való és, hogy hogyan használhatták. Persze, nem az eredeti tárgyakat, hanem szakértők és kutatók segítségével készített hiteles másolatokat” – mondja Kenesei Zsófia múzeumpedagógus, az MNM nyári táborainak egyik szervezője, aki azt is elárulja, hogy – bár azt hihetnénk, hogy a lányokat a ruhák, a fiúkat a fegyverek érdeklik – ez nincs így: „a lányokat is lázba hozzák a harcászati eszközök és a fiúkat is meghökkentik a régi ruhák, amikor még a férfiak is szoknyát és harsányabb színeket hordtak.
„Nem arra összpontosítunk, ami a tantervben benne van, hanem éppen arra, amire ott nem jut idő: a hétköznapokra. Arra, ami a mai gyerekek mindennapjait is meghatározza. Hogyan öltözködtek, mit ettek, miben hittek, hogyan telt egy napjuk, milyen feladataik voltak a gyerekeknek?
Mindeközben arra ösztönözzük őket, hogy maguk fedezzék fel a különböző tárgyakat és eszközöket, gondolkozzanak el rajta, használják a képzelőerejüket úgy próbálják meg kitalálni, mi mire való” – meséli Kenesei Zsófia, akitől azt is megtudom, hogy a táborokban az ismeretszerzés mellett az ügyességi játékok (lovagi torna vagy római légió imitáció) és a kézműves foglalkozások is nagy szerepet kapnak – minden nap egy új alkotás készül majd a hét és a nap témájának megfelelően. Például, a honfoglalók felszerelésének vizsgálatát követően fémveretes nemez tarsolyt készíthetnek vagy Hunyadi Mátyás könyvtárának és corvináinak felfedezése után megtanulhatnak szakszerűen lúdtollal írni.
„Évek óta nem hirdetett az MNM nyári tábort és úgy gondoltuk, hogy a vírushelyzet miatt most jó lenne ezt idén elindítani. Mivel sok szülőnek nehéz volt a karantén alatt, ki kellett venniük a szabadságokat, szeretnénk nekik is segíteni ezzel. Természetesen, zárt térben mi is ügyelünk majd a járványügyi szabályok betartására és a legtöbb foglalkozást igyekszünk a Múzeumkertben tartani” – teszi hozzá a múzeumpedagógus.
„A tábor célja, hogy a gyerekek ne történelemtankönyv-szerű ismeretekkel találkozzanak, hanem interaktív, élményszerű módon a kiállítás felfedezésében aktívan vegyenek részt. Mindezt annak érdekében, hogy a gyerekek megtalálják a múlt kincsei között, a közös kulturális örökségben azt, ami számukra érdekes, elsajátítsanak olyan képességeket, készségeket, amelyeket a jelenben és a jövőben egyaránt a gyakorlatban is tudnak alkalmazni” – írják a szervezők.
(Kiemelt kép: Hutter Katalin/MNM)
Ha tetszett a cikk, regisztrálj, hogy hozzáférj az előfizetői tartalmainkhoz is!