Mi történt?
Az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) jóváhagyta, hogy a nootkaton nevű, grépfrútillatú parfümösszetevőt rovarirtókban és rovarriasztókban használják. Tíz éve ez az első új rovarriasztó, ami átment a teszteken.
Miért fontos ez?
A globális felmelegedés miatt a betegségterjesztő rovarok átvészelik az enyhe teleket és olyan területeken is terjeszteni kezdenek betegségeket, ahol azok korábban gyakorlatilag ismeretlenek voltak. Ráadásul egyre több vérszívó válik ellenállóvá a boltban jelenleg kapható rovarriasztókkal szemben.
Tovább olvasnál? Erről lesz még szó:
- Miben hatásosabb a nootkaton, mint sok szintetikus és természetes rovarriasztó?
- Miért volt olyan fontos megtalálni a most boltokban található rovarriasztók alternatíváját?
Világszerte egymilliárd ember válhat a betegségterjesztő szúnyogok áldozatává az évszázad végéig a globális felmelegedés miatt – számolt be a kutatók figyelmeztetéséről az MTI 2019-ben. A szúnyogokat az Egészségügyi Világszervezet (WHO) eddig is a Föld leghalálosabb állatai közé sorolta, mivel azok évente emberek millióinak haláláért felelős betegségeket hordoznak. A globális felmelegedés miatt viszont a következő évtizedekben Európa, Észak-Amerika és a trópusok magasan fekvő területei is azzal fognak szembesülni, hogy olyan új betegségek jelennek meg, mint például a dengue-láz.
És nem a szúnyog jelenti az egyetlen fenyegetést. A legutóbbi telünk 1855 óta a legmelegebb volt Európában, ami azt is jelentette, hogy hamarabb elindult a kullancsszezon. Mivel a hideg hónapokban egyre ritkább az az elhúzódó kemény fagy, ami elpusztítaná őket, növekszik az állományuk is. Ez pedig azért is aggasztó, mert a kullancsnak kevés a természetes ellensége, miközben többek között olyan súlyos betegségeket terjeszt, mint az agyvelő- és agyhártyagyulladás, illetve a Lyme-kór.
Új csodafegyver a vérszívók ellen?
Mindennek tükrében különösen örvendetes, hogy az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) jóváhagyta, hogy a nootkaton nevű, grépfrútillatú parfümösszetevőt rovarirtókban és rovarriasztókban használják. Bár a Hivatal a Trump-érában inkább a metánkibocsátásra vagy a víztisztaságra vonatkozó környezetvédelmi szabályok lazítása miatt került a hírekbe, összességében mértékadó szervezet, és nemzetközileg is odafigyelnek a döntéseikre.
A nootkaton esetében az is érdekes, hogy tíz éve ez az első új anyag, amit jóváhagytak a vérszívók elleni védekezésre, írja az Insider.
A nootkaton nevű kémiai anyag természetesen megtalálható a grépfrút héjában és az alaszkai sárga cédrusban. Mivel nem mérgező az emberre és más emlősökre, grépfrútillata miatt a parfümökben és az élelmiszeriparban is használják aromaként. Az Egyesült Államok Járványügyi és Betegségmegelőzési Központjának (CDC) eredményei szerint a nootkaton megóv a rovarcsípéstől is. Sőt, igazi nagyágyú lehet, összevetve sok szintetikus és természetes eredetű hatóanyaggal, amiket eddig a rovarriasztókban használtak.
Miben körözi le a nootkaton az eddigi rovarriasztókat?
Joal Coats, rovartoxikológiai szakértő az Insidernek azt mondta, hogy míg a nootkaton ugyanolyan hatásos a szúnyogok ellen, mint például a szintetikus DEET – amit a Magyarországon forgalmazott rovarriasztókban is megtalálunk –, a kullancsok ellen még hatékonyabbnak bizonyult. A természetes eredetű rovarriasztókat pedig messze lekörözte a tartósság és hatásosság terén.
Az olyan népszerű természetes növényi olajokról, mint a menta vagy a citromfű illóolajai, a szakemberek és a népi gyógyászat eddig is tudta, hogy valamennyire elriasztják a vérszívókat, de ezek nem voltak elég tartósak, mindössze egy-két órát bírtak. A nootkaton azonban Coats szerint akár ennek háromszorosára is képes lehet.
Ráadásul a nootkaton nemcsak elriasztja, de meg is öli a kullancsokat.
Amikor Thomas Mather közegészségügyi entomológus összehasonlított szintetikus és természetes rovarölőket, azt találta, hogy a szintetikus sztenderd szerint a nootkaton 83 százalékos hatékonysággal működött, míg a legtöbb természetes anyag megbukott a teszteken.
A nootkatont most azért is üdvözlik a szakértők, mert a vérszívók elkezdtek ellenállók lenni a boltokban található termékek, azaz az azokban használt hatóanyagok ellen. A nootkaton pedig ebben is alternatívát nyújthat az emberiségnek – és elég csak a 2015-ös Zika-járványra gondolni, hogy tudjuk, erre mekkora szükségünk lesz már a közeljövőben.
(Kiemelt képünk illusztráció, forrás: Getty Images)
Ha tetszett a cikk, regisztrálj, hogy hozzáférj az előfizetői tartalmainkhoz is!