Okok és lehetséges gyógymódok a Nők Lapja 2020/35. számának Egészség rovatában.

A köhögés maga nem betegség, hanem tünet. Reflexes folyamat, nehéz tudatosan elfojtani. De nem is kell, mert a célja az, hogy a légutakba került ingerlő anyagot, váladékot vagy idegen testet eltávolítsa. Ekkor a levegőt a légzőizmok erőteljes összehúzódásával, nagy sebességgel löki ki a tüdőből. Az így keletkezett nyomásnövekedés hirtelen kinyitja a hangrést, ez adja a köhögés hangját.

Hétköznapi ok lehet a félrenyelés: akár egy falat, akár egy korty folyadék megy tévútra, a reflexes (akarattól független) köhögés visszalöki a szájüregbe. Ugyancsak ingerlő lehet a levegőben lebegő pollen (fű, fa, cserje, gyom virágpora), a por, a gépjárművek közlekedéséből származó szennyező anyagok, a koromszemcsék, a nehézfémek, például az ólom, a légköri folyamatok eredményként keletkező gázok, mint az ózon, vagy a fertőtlenítésre használt klórgáz.
Leggyakrabban a köhögés hátterében valamilyen légúti gyulladásos megbetegedés áll, például nátha, influenza, COVID–19 okozta megbetegedés, torok-, gége-, légcső-, hörgő- vagy tüdőgyulladás. Ezek kórokozói többnyire vírusok, baktériumok, ritka esetekben gombák.
Köhögésre ingerlő a dohányfüst, a dohányzás ártalmaként kialakult krónikus légúti gyulladás (bronchitisz), az asztma, a mellhártyagyulladás, a tbc (tuberkulózis) Köhögést okoznak egyes jó- és rosszindulatú daganatok, leggyakrabban a tüdőrák, illetve a gége, a mellhártya, a mellüreg tumorai.
Köhögéssel járhatnak különböző heveny és idült szívbetegségek. Előfordulhat pszichés alapon, jelentkezhet például a feszültséget levezető krákogás vagy kínzó köhögési roham formájában.

Régebben rettegett gyermekbetegség volt a szamárköhögés, ma már van ellene védőoltás, amely hazánkban a kötelező védőoltási sorban szerepel. De a világ más részén ma is veszélyes fertőzésként terjedhet a még nem oltott gyerekek között. Néhány évvel ezelőtt ismét megjelent a szamárköhögés több európai országban, ahol a szülők nem tartották fontosnak, hogy oltással védjék a gyermekük egészségét.

Mit kérdez az orvos? 

A diagnózist alapos kikérdezés előzi meg, hiszen sokféle oka lehet a köhögésnek, és gyógymód megválasztásához az okot kell felderíteni.
Ha köhögés a panasz, fontos tudni, hogy mióta tart. Lehet újonnan elszenvedett (környezeti) ártalom, vagy akut fertőzés, asztma, szívbetegség, tüdőembólia a tünetek oka. Makacs, hónapok óta tartó köhögés hátterében állhat dohányzás okozta ártalom, krónikus arcüreggyulladás, tartósan elszenvedett környezeti ártalom, évek óta folyamatosan szedett gyógyszer, például egyes vérnyomáscsökkentők, illetve némelyik szívgyógyszer mellékhatása.
Lehet száraz (improduktív) köhögés, amely kínzó ingerként jelentkezik, és nem jár váladék felköhögésével, vagy lehet produktív (nedves, hurutos), ha van felköhögött váladék (köpet).
Társulhat a köhögéshez fájdalom a mellkasban, a szegycsont mögött, a szívtájékon, a hasban, a vállban, a hátban vagy egyéb panasz, például torokfájás, rekedtség, légszomj, szédülés.
Ha a köhögés jellemzően éjszaka, illetve fekvő testhelyzetben jelentkezik, akkor túlzott gyomorsavképződés, refluxbetegség állhat a háttérben. A reflux kialakulásában szerepet játszik a gyomrot a nyelőcsővel összekötő záróizom renyhesége, emiatt a savas gyomortartalom a nyelőcsőbe visszaáramlik. Ez nemcsak gyomorégést, hanem köhögést, torokfájást vagy szívtáji fájdalmat is kiválthat. Segíthet az ágy fejvégének megemelése, a magasabb fejpárna, természetesen a reflux gyógyszeres kezelése mellett.
Amennyiben a köhögés mindig a lakásban, illetve a hálószobában erősödik, akkor érdemes háziporatka-allergiára is gondolni. Igazolt allergia esetén ajánlott hetente porszívózni (HEPA-szűrős készülékkel), a hálószobában mellőzni a szőnyeget és a kárpitozott felületeket, ezzel a háziporatka-allergének számát is csökkenteni lehet. Hasznos hetente cserélni az ágyneműt, és a huzatot legalább 60 fokon mosni.

Természetes gyógymódok 

A produktív, hurutos köhögésnek célja van: a légutakba került idegen anyag, ingerlő kórokozó vagy a váladék eltávolítása. Ezért ilyen esetben nem kell a köhögést csillapítani, inkább a letapadt váladék oldását elősegítő szertől várható a légzésfunkció javulás.
Az improduktív, más néven száraz köhögést okozhatja gyulladásos folyamat, egyes gyógyszerek mellékhatása, elhasznált, poros levegő, nagyon alacsony páratartalom a szobában, különösen télen, fűtésszezonban. Ebben az esetben a cél a köhögés csillapítása és a kiváltó ok megszüntetése például szellőztetéssel, párologtatással, az ingert kiváltó gyógyszer lecserélésével.
Minden esetben ajánlott a bőséges folyadékfogyasztás, ami hurutos köhögésnél elősegíti a váladék eltávolítását, száraz köhögésnél megnyugtatja a légutakat. Különösen hasznos gyógyteákat kortyolgatni megelőzésként és a panaszok kúrálására.

• Lándzsás útífű: a növény leveléből készült forrázat, tinktúra vagy szirup jótékony hatású a légutak megfázásos, gyulladásos megbetegedéseiben, torokgyulladás, légcsőhurut esetén. Az irritált légutakat bevonó, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású.
• Izlandi zuzmó: köptető és köhögéscsillapító hatása is van. Egyrészt csökkenti a köhögési ingert, másrészt segít a nyák kiürülésében. A zuzmósavak antibakteriális tulajdonsága is hozzájárul a felső légúti megbetegedések enyhüléséhez. Fogyasztható tea, szirup, szopogatós tabletta formájában.
• Orvosi ziliz gyökér és levél: torokgyulladás esetén meleg teaként kortyolgatva finoman bevonja a gyulladt nyálkahártyát, alkalmazható a köhögés csökkentésére, de hasznos lehet gyomorhurut, gyomorfekély esetén is alkalmazni.
• Gyömbér: antibakteriális, gyulladáscsökkentő hatású ázsiai fűszer-, és sokféle panaszra javasolt gyógynövény, támogatja az immunrendszert a fertőzések leküzdésében. Készülhet belőle tea vagy a reszelt gyömbérből citromlével mézes keverék, amelyből naponta többször egy teáskanállal elfogyasztva csillapíthatja a köhögést, a torokfájást.
• Méz: a virágok nektárjából származó valódi méz finoman bevonja a gyulladt torkot, mérsékli a gyulladást és a köhögési ingert, enyhe köptető hatásával könnyebbé teszi a légzést.
• Kakukkfű: fertőtlenítő, baktériumölő hatásának köszönhetően alkalmazható száj- és toroköblítőként, köhögéscsillapítóként, általában a meghűlés sokféle tünetének kúrálására. Jó ízű teáját mézzel ízesítve a gyerekek is szívesen megisszák. Emellett kitűnő étvágyjavító és emésztést segítő fűszer is.

Fotó: Getty Images

Ha úgy érzed, az itt felvetett gondolatok közül néhány, vagy akár több is megszólított, gyere beszélgetni a Nők Lapja Szövegelő csoportjába!