„Legszívesebben a szénbányász apámmal interjúznék” – Vujity Tvrtko mesél édesapjáról, Balogh Sándorról

Ezúttal Vujity Tvrtko mesél bányász apukájáról, a tőle kapott tanácsokról, emlékekről. Apám és én-interjú a Nők Lapja 2020/37. számából.

Legelső könyvét szénbányász apjának ajánlotta Vujity Tvrtko, aki ha valakiről megtudja, hogy egykor bányászként dolgozott, onnantól az ő üdvözlésükkel köszönti: „Jó szerencsét!” A televíziós riporter édesapja életre szóló bölcsességeket hagyott maga után, ma pedig Esthajnalcsillagként ragyog az égen.

– A szülei hol ismerkedtek meg?
– Édesapám palóc-székely felmenőkkel rendelkezett, szénbányásznak tanult Budapesten, édesanyám pedig egy bácskai településen, Katymáron született a horvát nagyszüleim házasságából, és Pécsett tanult. Apám fiatalon az ottani mélyművelésű bányába ment dolgozni, akkor találkoztak egy táncos rendezvényen. Aztán nyilván a két család ilyetén módon egyesült. Mindig úgy mondom, hogy száz százalékban vagyok horvát, és száz százalékban vagyok magyar.

– Sokszor elmondta, hogy édesapja a példaképe volt. Miért nézett fel rá?
– Egyrészt a fizikai megjelenése miatt, nagy termetű szénbányász volt, akinek a szeme alatti redőkben megült a szénpor, mint a hölgyeknél a szemfesték. Az iskolában sokat csúfoltak azzal, hogy az apám sminkeli magát, mert a szemének alul fekete kontúrja volt. Egyszer nagyon sírtam emiatt. Leültetett, és azt mondta, édes fiam, ha nem lennének szénbányászok, akkor a híres emberek házában is hideg lenne. Tele volt józan paraszti, nem egyetemen szerzett tudással. Amikor otthagyott életem első nagy szerelme, Beáta, másfél napig zokogtam, hogy vége a világnak, többetengemkislánynemfogszeretni.Bejöttapám a szobába, és azt mondta, jegyezd meg, fiam, a szerelemhez két ember kell, három sok, egy meg kevés. Elnevettem magam. Megrázó emlék viszont, amikor egy buliból mentem haza hajnali negyed ötkor, és az utcánkban találkoztam apámmal, aki munkába indult. A bohém, fiatal gyerek, aki éppen csapatja és csajozik, talán az első sört is megitta, és az ember, aki azért dolgozik, hogy én ezt megtehessem. Azt a szempárt, azt a puszit, azt az ölelést soha nem felejtem el.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Ízelítő a cikk tartalmából
Milyen volt a bányászok élete, és milyen volt egy bányász gyerekének lenni?
Hogyan viselte az édesapja, amikor a fia külföldön tanult?
Szokott-e azon gondolkodni, hogy egy-egy élethelyzetben az édesapja mit tanácsolna neki, ha élne?
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .