Mit történt?
A brit közszolgálati médiában megjelent cikk szerint a gyerekek nem növelik annak a kockázatát, hogy a velük egy háztartásban élő felnőttek a koronavírus-járványban megbetegedjenek.
Miért fontos?
Alapjaiban határozhatja meg a következő hónapokat annak a kutatásnak az eredménye, amely cáfolhatja az „iskola, mint fertőző gócpont” elméletet. Persze, mint minden szenzációs sajtóhírrel, ezzel az információval is óvatosan kell bánni.
Tovább olvasnál? Erről lesz még szó:
- Mire is jutottak pontosan a kutatók? És mi következik a kutatásuk eredményeiből?
A London School of Hygiene and Tropical Medicine és az University of Oxford kutatói (Londoni Higiéniai és Trópusi Betegségek Intézete és az Oxfordi Egyetem) a vizsgálataik során arra jutottak, hogy a nagyon fiatal vagy általános iskolás korú gyermekekkel egy háztartásban élő felnőttek körében nem nőtt azok aránya, akik koronavírus fertőzés miatt kórházi ellátásra szorultak.
Nem rizikófaktor a gyerek
Vizsgálódásuk eredménye szerint azok a felnőttek, akik gyermekkel élnek, 25 százalékkal kisebb eséllyel haltak meg a Covid-19-ben, mint a gyermekek nélkül élők, ami számos egyéb tényezővel függhet össze. A középiskolás korú gyerekekkel együtt élő felnőttek esetében kissé – nyolc százalékkal – magasabb az esélye a koronavírus-fertőzésnek, de nem emelkedik a kórházba kerülés rizikója. A középiskolásokkal élő felnőtteknél 27 százalékkal kisebb a kockázata, hogy meghalnak a betegség következtében, a hasonló kórú gyerektelen felnőttekkel összehasonlítva. A kutatás a járvány elterjedésének kezdetén, azaz februárban indult, és augusztusban fejeződött be, így a vizsgálat érintett olyan időszakot is, amikor nyitva, illetve olyat is, amikor zárva voltak az iskolák Nagy Britanniában.
A kutatók egyéb tényezőket is figyelembe vettek, például a dohányzást, a társadalmi-gazdasági nélkülözést, az etnikai hátteret és a krónikus egészségügyi problémákat. Ezeket az adatokat elemezve jutottak arra a következtetésre, hogy a gyermekek közelsége és a koronavírus okozta súlyos megbetegedések között nincs összefüggés.
A BBC idézi Liam Smeeth-t, a tanulmány egyik szerzőjét, az LSHTM klinikai epidemiológiai professzorát, aki azt mondta: „Tudjuk, hogy a gyerekekkel együtt élő emberek általában is egészségesebbek, és valamivel alacsonyabb a kockázata annak, hogy valamilyen betegségbe belehaljanak.” A professzor elmondta, hogy az iskolák nyitva tartása nagyon fontos a fiataloknak, miközben nem növeli a felnőttek megbetegedésének kockázatát.
Menet közben tanulunk
Dr. Ben Goldacre, az Oxfordi Egyetem DataLab igazgatója, aki szintén dolgozott a tanulmányon, közölte, hogy a csapat folytatja az adatok elemzését a járvány mostani szakasza során is, amikor az iskolák nyitva maradtak. Megjegyezte, hogy ezek az adatok nagyon fontosak lehetnek a politikusok számára, hiszen a koronavírus története azt mutatja, hogy „élőben” tanulunk, és a nem megalapozott intézkedésekkel árthatunk az embereknek.
A publikált kutatás azért is segítheti a döntéshozókat, mert a szülők egyik fele az iskolák bezárását kéri, a másik fele viszont azt szeretné, ha az iskolák nem zárnának be, mert nem tudnak otthon maradni a gyerekükkel vagy attól tartanak, hogy a gyerekek lemaradnak a tanulásban.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete arra buzdítja a szülőket, hogy ne engedjék iskolába a gyerekeiket. Azt írják, sok levelet kapnak szülőktől, hogy féltik a gyermekeiket. „Féltik, mert nem megfelelő a távolságtartás, nem mindenhol biztosítható a tanulócsoportok elkülönítése. Továbbá az esetek túlnyomó többségében vagy nincs tesztelés vagy csak megkésve, ezért a szülők nem érzik azt a részleges biztonságot, amit a kontaktkutatás jelentene. A dolgozók és a szülők közös érdeke az ártalomcsökkentés a közoktatási intézményekben!” – áll a felhívásban, amellyel kapcsolatban érezhető, mennyire megosztottak a szülők a kérdésben.
Az Európai Szülők Magyarországi Egyesülete szeretne tisztén látni, ezért kutatást indítanak, hogy megtudják, az aktív szülők mit gondolnak. – A kutatás holnap indul, a kérdésekre november 20-ig lehet majd válaszolni, és szeretnénk még novemberben az első gyors elemzést nyilvánosságra hozni. Ha szerepelsz az e-mail adatbázisunkban, holnap estig meg kell kapnod a linket. Ha nem kapnád meg, vagy nem is szerepelsz a levelezőlistánkon, írd meg az e-mail címedet privát üzenetben vagy e-mailen, de semmiképpen sem kommentben (mert az nem biztonságos), és elküldjük a kérdőívet – írja a szülői szervezet a Facebook oldalán.
Mivel az idézett kutatásban 9 millió 65 év alatti felnőttet vizsgáltak, a pedagógusoknak is megnyugtatóbb lenne, ha kiderülne, hogy az iskola nem számít „gócpontnak”.
(Kiemelt kép: Getty Images)
Ez a cikk mindenki számára olvasható, ugyanakkor a nőklapja.hu több tartalma csak előfizetéssel érhető el. Ha regisztrálsz, öt cikket elolvashatsz fizetés nélkül. Ha tetszett az írásunk, regisztrálj, hogy az előfizetői tartalmainkhoz is hozzáférj.