Az első erősebb napsugarak nemcsak jókedvet hozhatnak, hanem néhány új bőr-, köröm- és hajproblémát is. Ám elég egy-két apró változtatás a szépségrutinunkban, és megint ragyogóak lehetünk! Rózsa Ágnes összegyűjtötte a legfontosabb tavaszi tennivalókat szépség fronton.
A hónapokon át tartó hideg idő, a fűtött lakások száraz levegője, a hőmérséklet-ingadozás és a vitaminokban szegényebb étrend hatására a tavaszt sokan fakóbb, élettelenebb, problémásabb bőrrel, hajjal kezdik. És ezekhez a hatásokhoz jön még hozzá az enyhébb, de változékonyabb, szeles, esős időjárás, vagy épp a felerősödő UV-sugárzás. Itt az idő tehát átgondolni kicsit a szépségápolási szokásainkat!
Jaj, de száraz!
Tél végére még azok is küzdhetnek a száraz bőr problémájával, akiknek egyébként nincs szükségük rendszeresen extra hidratálásra. Ez főleg a fűtött, légkondicionált otthonok, irodák levegője miatt alakul ki, de a hideg szél is hozzájárul ahhoz, hogy a bőr külső védőrétege meggyengül, és nem tudja olyan hatékonyan a mélyebb rétegekben tartani a nedvességet.
Megoldás
- Gyengéd, hámlasztó hatású készítménnyel érdemes megszabadítani a bőrt a felső, elhalt hámrétegtől, hogy jobban tudja hasznosítani a tápláló, hidratáló arcápolókban lévő hatóanyagokat. Az AHA sav például segíti a bőr természetes megújító folyamatait, ráncok és pigmentfoltok ellen is hatékony.
- Ha elektrolitokban gazdag hidratálót választunk, azzal segíthetjük a vízhiányos bőrünk folyadékháztartásának helyreállítását.
- A fátyolmaszkok, ezek közül is az olvadó textúrájúak, heti 1-3 alkalommal bevetve nagyon szépen feltölthetik a bőrt nedvességgel. Az olvadó maszkot akár fél óráig is fenn hagyhatjuk az arcunkon – gyönyörűen telt, rugalmas és hidratált lesz tőle a bőrünk.
Manikűrkúra
Nemcsak a kézfejünk bőrét érezhetjük tél végére szárazabbnak: a körmünket is megviselik a hosszú, hideg hónapok. A hőmérséklet-ingadozás, a jóleső forró vizes tusolások, a csökkenő vitaminellátás miatt a körmeink sokkal gyengébbé válhatnak tél végére.
Megoldás
- Sokat segíthet egy jó körömágybőr-ápoló krém vagy olaj: a körömágyon keresztül a körmöt is ellátja az egészséges növekedéshez szükséges tápanyagokkal. Érdemes kipróbálni, hogy éjjelre vastagon bekenjük vele az ujjunkat, és pamutkesztyűt húzunk rá.
- Akinek a géllakk alatt válik töredezővé a körme, kérhet alá zselés megerősítő réteget. Így a megszokott szín és csillogás extra tartósságot kap.
- Jó megoldás lehet a géllakkot, lakkot, műkörmöt néhány hétre félretenni, és egy vitaminos körömerősítő kúrát végezni. A glikolsavas körömhámlasztó plusz hidratáló kombináció is hatékony lehet a körmök megújításában. Ez alatt az idő alatt érdemes az egyszerűbb házimunkákhoz is gumikesztyűt viselni, hogy minimalizáljuk a gyengítő hatásokat.
Csókra készen
Hol hideg van, hol meleg, gyakran fúj a szél, de egyre jobban vágyunk a szabadba – sokan küzdenek ilyenkor a száraz, kicserepesedő ajkak problémájával. A mindegyik táskánkban megtalálható ajakbalzsam ilyenkor már nem elég!
Megoldás
- Gyengéd, apró szemcséjű ajakradírral átdörzsölve a szánkat könnyen megszabadulhatunk a hámló, cserepes bőrtől.
- Ezután jöhet egy olyan ajakápoló, amely segít visszaállítani a száj érzékeny, vékony bőrének természetes védőrétegét, és nyugtatja is azt.
- Az elegendő folyadékfogyasztás sokat segít, de hogy tényleg bársonyos legyen az ajkunk, és a legszebb matt rúzsunk vagy a szeles idő se szárítsa ki újra, heti egyszer feltehetünk speciális, mézes, aloe verás vagy hialuronsavas ajakmaszkot is!
Mi a szösz?!
Lehet, hogy a tavaszi eső a növényeknek aranyat ér, de a csapadékos, szeles időjárásért a frizuránk biztosan nem rajong. Főleg azután, hogy a sapkás időszakban extra terhelésnek volt kitéve, a fűtött helyiségekben pedig a szokásosnál jobban kiszáradt. Ebben az állapotban még kevésbé tartja az otthon nagy műgonddal elkészített formát, és könnyen szöszössé, fénytelenné válik egy kis szél vagy pára hatására.
Megoldás
- Télen sokan használnak mélytisztító sampont – ezt tavasszal érdemes hidratáló hatású sampon-balzsam kombinációra cserélni. Minél hidratáltabbak ugyanis a szálak, annál kevésbé veszítik el a tartásukat a párás levegőben.
- Hajtípustól függően kiegészítő ápoló termékre is szükség van! Vastagabb szálú, száraz, göndör hajra heti egyszer javasolt a tápláló pakolás. Sokkal hatékonyabb lesz, ha a terméket nem vizes, hanem törülközőszáraz hajra visszük fel! Vékony szálú, lelapuló frizurára könnyű, hajban maradó ápolót vagy tápláló tejet érdemes használni.
- Formázásnál hab helyett jobb választás a hővédő ápoló, a stylingtermékek közül pedig az erős tartású hajlakkot érdemes lecserélni rugalmas tartású, páratasztító hajfixálóra.
Annyira érzékeny!
Előfordulhat, hogy tél végére az egyébként problémamentes arcbőr egyensúlya felborul: könnyen kipirosodik, érzékennyé válik, húzódik, viszket – vagy éppen fokozódik a faggyútermelése. Ilyenkor fontos, hogy megtaláljuk, hogyan állítható vissza az egyensúly. Olyan ápoló termékeket válasszunk ehhez, amelyek nem irritálják feleslegesen a bőrt.
Megoldás
- Az arctisztító rutinból érdemes ilyenkor elhagyni a vizes lemosást igénylő, habzó termékeket. Jobb választás bőrtípustól függően a gyengéd tej vagy az olvadó textúrájú olajos lemosó. Zsíros bőrre is bátran használható!
- Az arcolajnak érdemes adni egy esélyt: minden bőrtípusnál beválhat a faggyútermelés normalizálására. Igen: a zsíros bőrnek segíthet, hogy csökkentse a saját olajtermelését, a száraznak pedig rugalmasságot és bársonyosságot kölcsönözhet.
- A hámlasztó, bőrmegújító összetevők közül a mandulasav az, amely érzékeny bőrön is alkalmazható. Gyengéden eltávolítja az elhalt hámsejteket, és antibakteriális tulajdonságának köszönhetően a pattanások ellen is rendkívül hatékony.
Hajjaj, de hullik!
Ha van sapka, az a baj, ha nincs, akkor meg az – a fejbőrünknek sem a gyakori sapkaviselés, sem a nagy hideg nem tesz jót. Ahogy a vitaminhiány, a kevesebb testmozgás és folyadékbevitel is árt neki – nem csoda, ha tavasszal úgy érezzük, a szokásosnál több hajszál marad fésülködés után a hajkefében.
Megoldás
- A vitaminpótlás elengedhetetlen – ehhez fogyasszunk friss, egészséges ételeket, és ha szükséges, speciális étrend-kiegészítőket. A haj számára nélkülözhetetlen például az A-, B-, C- és E-vitamin, valamint a vas, a cink, a jód, a szelén és még rengeteg mikrotápanyag. Ha kórosnak gondoljuk a hajhullást, mindenképpen kérjük ki a fodrászunk vagy háziorvos, bőrgyógyász véleményét. Ők segíthetnek kideríteni, hogy általános vitaminhiány, stressz vagy valamilyen speciális probléma áll-e a hajhullás mögött.
- A hajápolóinkat hasznos ilyenkor a gyenge, erőtlen, ritkuló hajra ajánlott termékek közül választani.
- A fejbőrradír hatására a hajunk és a fejbőrünk is fellélegezhet. A speciális peeling megszabadítja a hajat az elhalt sejtektől, a lerakódott hajformázó-maradványoktól, szennyeződésektől, faggyútól. Ennek köszönhetően serkenti a bőr megújulását, nyugtatja azt, és a frizura is dúsabb lesz tőle.
Hangoljuk át a neszesszert!
Elő az átmeneti kabátokkal, vékonyabb pulóverekkel, lengébb ruhákkal – és a tavaszi bőrápolókkal is!
- A nehezebb, gazdagabb nappali arcápolónkat érdemes könnyedebb, gélesebb verzióra cserélni.
- Ha hámlasztó folyadékot, krémet nem is, egy gyengéd hámlasztó tonikot vagy lemosót mindenképp érdemes beszereznünk, hogy az arcbőrünk visszanyerje üde, fiatalos fényét.
- A hidratáló mellett kötelező a fényvédő használata is – lehetőleg SPF 50. Az UV-sugárzás a legerősebb bőröregítő tényező!
- Végül jöhet a tavaszi nagytakarítás a fürdőszobában is: nézzük át, mi az, aminek már lejárt a szavatossága, vagy túl régóta van nyitva, és szabaduljunk meg tőle. A bőrünk hálás lesz érte. És a szivacsoknak, ecseteknek, applikátoroknak sem árt egy alapos fertőtlenítés!
Fotó: Getty Images