Készen állunk egy alapos, testet-lelket nem kímélő megújulásra? Vigyázat, az ezerarcú böjt nem áll meg szervezetünk módszeres tisztításánál: gondolatainkat, lelkünket is rendbe teszi, raktárainkat pedig friss energiával tölti fel. A „rendrakás” kockázatairól és mellékhatásairól szakértőinket kérdeztük.
Nem koplalás, nem fogyókúra: a böjt részleges vagy teljes, önkéntes lemondást jelent az érzéki élvezetekről meghatározott időre. Elsősorban a táplálkozás korlátozását értjük alatta, de szinte minden vallásban jelen van lelki elmélyüléshez vezető útként, a leghatásosabb szellemi tisztítókúraként. Célja, hogy mindennapi rutinunkon átlépve átvegyük a kontrollt önmagunk felett és ennek hála tisztuljunk, gyógyuljunk. Amikor a cikkben böjtről beszélünk, az a szilárd táplálék megvonását jelenti, amennyiben nincs külön megnevezve egyéb böjttípus. Minden esetben konzultáljunk azonban doktorunkkal vagy böjtben járatos szakemberrel, mielőtt mozgósítjuk belső orvosunkat; legyen személyre szabott, ezáltal biztonságos a böjtünk.
Ne ijedjünk meg!
Amíg tisztul a szervezetünk, rengeteg felesleges anyagtól (zsírtól, koleszterintől, sótól, húgysavtól) szabadul meg, ezek a vérbe kerülve először problémákat okozhatnak. Ilyen a fejfájás, főleg a kávét elhagyók körében, a szédelgés, fáradékonyság, álmatlanság, ingerlékenység, gyulladások a bőrön vagy egy-egy panasz ideiglenes felerősödése. Tudatosítsuk magunkban, hogy hamar túllendülünk a méregtelenítés kellemetlenségein, és a napok múlásával egyre energikusabbak, fittebbek, szebbek leszünk.