A méz a természet egyik legpotensebb kincse: azt, hogy például torokfájásra is jó, azt már gyerekkorban megtanuljuk. A népi gyógyászat már régóta ismeri és használja megfázás és torokfájás esetén, hiszen a mézben található, 100-nál is többféle immunerősítő, baktériumölő és gyulladásgátló aminosav, ásványi anyag, vitamin és enzim a természet erejével csökkenti a megfázás tüneteit. Azt is régóta tudja az emberiség (már az ókori egyiptomiak is használták e célból), hogy a méz jótékony hatással van a vérnyomásra. A méz gazdag vitamin-, enzim-, aminosav- és fehérjeforrás, önmagában is alkalmas lehet a magas vérnyomás kezelésére, de almaecettel kombinálva tovább növelhető a hatékonyság. A kettő keveréke ugyanis káliumban gazdag, ami szabályozza a nátrium szintjét a vérben és normalizálja a vérnyomást. Ízületi problémák esetén is szokták ajánlani a méhpempőt, amely serkenti a gyulladásgátló kortizon hormon termelődését a mellékvesében, lassítva az ízületi degeneratív folyamatokat és elősegítve a porcszövetek regenerálódását.
Emellett pedig az egyik legrégebbi ismert szépségápoló szer, a legendáriumok szerint Kleopátra királynő (és fáraó) is tej és méz keverékében fürdött.
Ha pedig körbenézel, nemcsak a drogériák, de a parfümériák arc- és testápolás részlegén vagy akár a patikákban, láthatod, hogy mindez nemcsak holmi mese, hiszen a modern szépségtudomány is előszeretettel használja a mézet, mint összetevőt. Samponokban, arc- és testápolókban is találkozhatsz a mézzel, ahogyan lemosókban, ajakápolókban, bőrradírokban, szérumokban – gyakorlatilag mindenben előfordulhat. Hogy miért? Ugyanazért, ami miatt belsőleg fogyasztva is jó hatással van testünkre: tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Ráadásul ahhoz, hogy a bőr megtartsa rugalmasságát, nedvességre van szüksége.
A méz ehhez kiváló összetevő, mert magába szívja, megtartja és megköti a nedvességet, ezáltal feszessé, rugalmassá teszi a bőrt. Emelett pedig a sebgyógyulásra is jó hatással van.
Ez utóbbi tulajdonság pedig elősegítheti a kollagénépítést is, és ez az, amiben anti-aging hatása rejlik. (Hiszen a kollagént külsőleg, krémekkel hiába viszed fel a bőrre, azzal nem érsz el semmit: a lényeg, hogy olyan összetevőket használj, amelyek a bőr saját kollagéntermelését stimulálják.) Emellett pedig a méz természetes antiszeptikus, antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, emiatt ajánlják aknés bőr ápolására is a szakemberek.
Mézes ápolás otthon
Mézből többféleképpen is készíthetsz otthon is arc- és hajápolót. A legegyszerűbb, ha arcmosás után felkened a mézet az arcodra és hagyod hatni 20 percig, majd lemosod. Arra figyelj, hogy mindenképpen bió, termelői mézet válassz. Ennek persze megvan az a hátránya, hogy drága, de ezen kívül csak előnyei vannak. A kizárólag ellenőrzött méhlegelőkről származó méz mentes minden adalékanyagtól és vegyszertől, és csak ez tartalmazza azokat a vitaminokat, ásványi anyagokat, antioxidánsokat, amelyek oly jó hatással vannak a szervezetre.
Az olcsó mézek általában sajnos hamisított mézek. Bizony, sokféleképpen lehet mézet hamisítani: van, amikor a méz érlelésének felgyorsításával trükköznek, de arra is van példa, hogy a mézet ugyan méhek állítják elő, de nem nektárból, hanem a kaptárba juttatott cukorszirupból. Az is gyakran előfordul, hogy mézszerű anyagokat kevernek a mézhez, mert ezzel növelhető a tömeg és termelői méz árban lehet eladni. Aztán persze ott a kínai mézként aposztrofált anyag, ami valójában csak egy színezett, esetleg aromákkal ellátott cukorszirup.
Arclemosó
A méz remekül feloldja a szennyeződéseket és sminkmaradványokat a bőrön, különösen, ha egy gyengéd olajjal, például jojoba vagy kókuszolajjal kevered. Miután micellás vízzel áttörölted az arcod, használd a mézes-olaj keveréket, alaposan oszlasd el és simogasd be a bőrödbe, majd öblítsd le langyos vízzel.
Hajpakolás
Nemcsak kondicionálja és ápolja a hajat, de mivel antibakteriális és gombaölő hatású, a különböző kísérletek során arra jutottak, hogy a korpásodás ellen, sőt seborrheás fejbőr esetén is segítséget nyújthat. Sőt! Lehet, hogy már találkoztál azzal, hogy a mézet haj világosítására is szokták használni. Ez azért van, mert gombaölő tulajdonságát részben a benne található hidrogén-peroxidnak is köszönheti. (Természetesen nem a sötétbarna hajadat változtatja szőkévé, hanem a szőke hajat világosítja.) A legegyszerűbb, bár legidőigényesebb mézes pakolás receptje nagyon egyszerű: 9 egység méz, 1 egység víz. (Az arány nagyon fontos!) Keverd homogénné, majd vidd fel a hajadra, masszírozd a fejbőrödbe, vegyél fel rá egy fürdősapkát vagy tekerd körbe folpackkal, és hagyd hatni 3 órán keresztül – heti 1x ajánlott ezt elvégezni. Ha gyorsabb pakolásra vágysz, tubózd fel: keverj össze 2 ek joghurtot 1 teáskanálnyi kókuszolajjal és 2 ek mézzel, keverd simára, majd ezt vidd fel a fejbőrödre és masszírozd a hajadba, majd erre húzd fel a fürdősapkát/folpackot – fél óra után lemoshatod.
Nem kell attól tartanod, hogy a méz ragacsos és nem fogod tudni kimosni, ugyanis vízben remekül oldódik.
Nincs kedved otthon bíbelődni?
Garnier, Botanic Therapy sampon és balzsam – magyar akácmézzel
Az új Botanic Therapy akácméz és méhviasz termékcsalád regenerálja, erősíti és táplálja a töredezett végű, nagyon igénybevett hajat is. A termékek összetétele kombinálja a méhek kincseit a virágtól a kaptárig: regeneráló akácmézet, akácvirágot és védő méhviaszt.
A márka fenntartható, a méhekkel kíméletes mézforrást hozott létre Európában. A méhészek hagyományos módszereket alkalmaznak a méhek jólétének és a beporzás menetének megőrzéséért, a biológiai sokféleség fenntartásának elősegítéséért. és ami a mi szívünknek igazán kedvessé teszi az az, hogy magyar akácméz található a termékekben.
Guerlain, Youth Watery Oil szérumolaj
A Guerlain termékek között sok van, amelyhez természetes méhviaszt, illetve más kaptárszármazékot, vagy éppen méhpempőt és mézet használnak (utóbbi kettőre egy egész termékvonalat húztak fel, ez az Abeille Royale), ezért a cég fokozottan figyelmet fordít arra, hogyan bánik a méhekkel. 2020-ban vezették be a Nők a méhekért programot az UNESCO-val és a Francia Apidológiai Obszervatóriummal közösen azért, hogy a frissen végzett méhészeket környezettudatosabb módszerekre tanítsák szerte a világon.
A programnak köszönhetően 2025-re 2500 kaptárt hoznak létre és 125 millió méhnek biztosítanak biztonságos környezetet. Az Abeille Royale család egyik különleges terméke a Youth Watery Oil, ami egy szérum erejét ötvözi az olaj gazdagságával és a lotion frissességével. A bőr azonnal simábbnak, teltebbnek és élettelinek tűnik. Az olaj feltöltő mikrocseppjei az utolsó pillanatban szabadulnak fel, sugárzó arcszínt eredményezve. Nemcsak az illata mesés, de a bőr azonnal selymes és puha tapintású lesz tőle.
Nuxe, Rêve de Miel Body Scrub kényeztető, tápláló testradír
Ez a mézet, cukorkristályokat és értékes olajokat tartalmazó testradír kétszeres ápolást nyújt: első lépésben gyengéden tisztítja, második lépésben táplálja a száraz, lipidhiányos bőrt.
A kényeztető, tápláló testradír 93%-ban természetes eredetű összetevőket tartalmaz.
Kiemelt kép: Getty Images