A csók elcsattanhat érkezéskor, távozáskor, érzelmi indíttatásból vagy szexuális vágyból, sőt: egyes kultúrákban bizonyos szertartásoknak is a része. Július 6., amelyet a csókolózás világnapjának hirdettek ki, pedig a legjobb ok arra, hogy annyi csókot adjunk a számunkra legkedvesebb személynek, amennyit csak szeretnénk. Mire a legemlékezetesebb csókok tízes listájának a végére érünk, garantáltan kedvet kapunk hozzá!
Britney Spears, Madonna és Christina Aguilera csókja
Már önmagában poptörténeti pillanat volt az, hogy a 2003-as MTV Video Music Awards színpadán együtt lépett fel a három popdíva. Amikor a Hollywood című sláger éneklése közben Madonna odahajolt először Britney Spearshez, majd Christina Aguilerához, és szájon csókolta őket, a fél világ nem hitt a szemének. Ilyen emlékezetes alakítás talán azóta sem volt a díjátadó történetében.
Csók a Times Square-en
A 20. század leghíresebb csókját Alfred Eisenstaedt, a Times magazin fotósa kapta lencsevére, amikor az emberek a New York-i Times Square-en Amerika Japán felett aratott győzelmét ünnepelték. Az ikonikussá vált 1945-ös képen egy amerikai tengerész ölel és csókol egy nőt. Hogy beállított volt-e a fotó, hogy erőszakosan közeledett-e a tengerész az asszisztenshez, hogy egyáltalán a nő beleegyezésével csókolóztak-e, akörül sok éve folynak a viták, sőt még az sem világos, hogy egyáltalán kik a fotó szereplői (mindkét posztra több ember is jelentkezett az évek során), az az egy biztos, hogy a fotót, amiből azóta szobor is született, szinte mindenki ismeri, és számtalan popkulturális alkotás utalt rá valamilyen módon.
Meghan Markle és Harry herceg csókja férj és feleségként
Meghan és Harry tucatnyi íratlan szabályt megszegtek azzal, hogy egybekeltek 2018 májusában, de rögtön az esküvői ceremónia után is megszakítottak egy hagyományt: az újdonsült királyi párok a Buckingham-palota erkélyén szoktak csókot lehelni egymás ajkára, ám Sussex hercege és hercegnéje nem bírta kivárni ezt a pillanatot, ők rögtön megcsókolták egymást, amint kiléptek a Szent György-kápolnából.
Gustav Klimt: A csók
Az osztrák szimbolista festő az arany korszakában, 1907 és 1908 között festette ezt a képet, amely a világ egyik legismertebb festményévé vált. A csókon két szerelmest látunk, akik egy virágmezőn ölelkeznek; az elemzők szerint Klimt magát és Emilie Flöge divattervezőt, a beteljesült szerelmüket festette vászonra. A festmény a mai napig a bécsi Belvedere Kastélyban tekinthető meg.
A Szerelmünk lapjai csókjelenetének megismétlése
A Szerelmünk lapjai vitathatatlanul az egyik legromantikusabb hollywoodi film. A tény pedig, hogy a főszereplők, Rachel McAdams és Ryan Gosling a való életben is egymásba szerettek, csak még inkább azzá teszi. Amikor a két színész 2005-ben megnyerte az MTV Movie Awards Legjobb csók kategóriáját, díjuk átvételekor újrakreálták a Szerelmünk lapjai esőben csókolózós jelenetét. A színpad csak úgy lángolt a szenvedélytől, a közönség pedig megőrült a látottaktól.
Francois Auguste Rodin: A csók
Az 1889-ben készült szobor (amely egy ideig része volt A Pokol kapuja szoborcsoportnak) címe eredetileg Francesca da Rimini volt, mivel a 13. században élt Francesca da Riminit és Paolo Malatestát ábrázolja – az olasz nő és férjének öccse között szenvedélyes szerelem lángolt. A szerelmesek ajka valójában nem is találkozik, Rodin ezzel akarta szimbolizálni, hogy titkos viszonyuk árnyékot vetett a boldogságukra.
John Lennon és Yoko Ono a Rolling Stone címlapján
Annie Leibovitz címlapfotója nemcsak azért bír nagy jelentőséggel, mert igazán bensőséges viszonyban ábrázolja a híres párt, hanem azért is, mert ez az utolsó kép, amely John Lennonról készült. Néhány órával a fotózás után a negyvenéves zenészt lelőtték az otthona előtt.
Leonyid Iljics Brezsnyev és Erich Honecker szocialista testvércsókja
A hidegháború idején a kommunista országok vezetői gyakran köszöntötték egymást az úgynevezett „szocialista testvércsókkal”, amely cuppanhatott az orcán és a szájon is. A leghíresebb mind közül – hála Régis Bossu francia fényképésznek – az, amely 1979 júniusában, az NDK fennállásának 30. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen csattant el a szovjet főtitkár és az NSZEP központi bizottságának főtitkára között. Brezsnyev szerint Honecker nagyon jól csókolt.
A legelső filmes csók
1896-ban May Irwin és John Rice megcsókolta egymást a The Kiss (A csók) című, Thomas Edison rendezte rövidfilmben – ezzel övék lett az első filmes csók. A jelenet azonban nem aratott osztatlan sikert, a római katolikus egyház cenzúrát követelt, ami talán nem is meglepő: ebben a korban még börtön járt a nyilvános csókolózásért!
J.D. Thompson és Gilbert Champion életmentő csókja
1967-ben J.D. Thompson távvezeték-szerelő (jobbra) szájon át lélegeztette munkatársát, Gilbert Championt, miután a férfit megrázta az áram. Néhány másodperccel a fotó – amelyet Rocco Morabito kattintott el – elkészülte után Thompson felkiáltott: „Lélegzik!” A fénykép Az élet csókja címen vált világhírűvé.
(Kiemelt kép: Getty Images)