Megtaláltuk a választ a Google legégetőbb szépségkérdéseire

A kérdéseket, amelyeket a legtöbben a keresőmezőbe írnak be, egy bőrgyógyásznak és egy kozmetikusnak tettük fel.

Bőrápolási trendek jönnek-mennek, és naponta bukkannak fel csodaszernek titulált kozmetikumok a közösségi médiában. Nem csoda, hogy a Google-t milliónyi kérdéssel bombázzák a szépülni vágyó internetfelhasználók. De mennyire ad megbízható válaszokat egy keresőprogram? Szerintünk, ha bőrápolásról van szó, akkor a kérdéseinket inkább a szakembereknek kell feltennünk. Éppen ezért összegyűjtöttük a Google leggyakoribb szépségkérdéseit, és arra kértük dr. Baranyai Fannit, a Dermart Buda bőrgyógyászát, valamint Tamás Esztert, az Art of Beauty kozmetikusát, hogy adjanak rájuk világos, egyértelmű válaszokat.  

Hogyan szabadulhatok meg az aknétól?

„A pattanásos, aknés bőr a közhiedelemmel ellentétben nemcsak a tinédzser korosztályt érinti – oszlat el egyből egy tévhitet dr. Baranyai Fanni bőrgyógyász, és azt javasolja: – Mielőtt nekiesnénk a különböző, interneten olvasott praktikákkal az aknéinknak, keressük fel a bőrgyógyászunkat. A hátterében ugyanis számos tényező állhat, például hormonális eltérések, a szervezetben lévő gyulladás (akár úgy is, hogy nem tudunk róla), stressz, fizikai irritáció… Legelső lépésként fontos feltérképezni a háttérben megbúvó, lehetséges kiváltó tényezőt. Utána, a tünetek súlyosságának megfelelően, lokális vagy szájon át szedhető, szisztémás gyógyszeres kezelést fog javasolni az orvos. Lokális hatóanyagok közül gyakran használt az azelainsav, a retinolszármazékok, a benzoil-peroxid és a különböző antibiotikumok. A helyes napi rutin kialakítása is elengedhetetlen, amelynek alapkelléke a jó minőségű fényvédő (50 SPF), egy kíméletes tisztító és egy hidratálókrém (igen, az aknés bőrnek is szüksége van hidratálásra!).”

Fotó: Getty Images

Mire jó a tonik? Miért érdemes használni?

„Ez az a termék, amit semmiképp nem szabad kihagyni a rutinunkból, és nem feltétlenül csak azért, mert a tonik a bőr pH-értékének visszaállítására szolgál – kezdi Tamás Eszter kozmetikus. –

A tonikok tele vannak olyan hidratáló anyagokkal, amelyek megfelelően előkészítik a bőrt a következő lépésekre: a szérumok és a krémek felvitelére.

Kozmetikusként örömmel látom, hogy egyre nagyobb teret hódít magának ez a terméktípus, mivel sokáig a legtöbben – egy rossz, régi berögződés miatt – arra asszociáltak a hallatán, hogy a tonik alkoholos, szárít és csíp, illetve, hogy a pattanásos bőrt ezzel kell tisztítani. Arclemosó használata után permetezzük közvetlenül a bőrre, vagy a tenyerünkbe csepegtetve itassuk át vele az arcot.” 

Mit tud a hialuronsav?

„A bőrünk tartalmazza a szervezetünk hialuronsav-készletének az ötven százalékát – fejti ki a bőrgyógyász. – A hialuronsav egy glükózaminoglikán, tulajdonképpen egy cukormolekula, amely a bőr kötőszöveti komponensének természetes módon is alkotórésze. Ez biztosítja a bőr szerkezetét, tápanyagokkal látja el a bőrszövetet, és az extrém magas vízmegkötő-kapacitása révén volument, teltséget és fiatalos megjelenést kölcsönöz a bőrnek. Kiemelten fontos szerepet tölt be a tápanyagok szállításában, a gyógyító- és immunfolyamatokban. Nemcsak a bőr hidratáltsághoz nélkülözhetetlen, hanem a megfelelő sebgyógyuláshoz is.”

Dr. Baranyai Fanni, a Dermart Buda bőrgyógyásza

Mit jelent az, hogy kombinált bőr?

„A bőr anatómiai, élettani jellegzetességéből adódóan a bőrtípusunk általában vegyes – mondja a kozmetikus. – Figyeljük meg csak alaposabban: az arcunk középső részén a pórusok tágabbak, a faggyútermelés fokozottabb. A hidratáció is eltérő, sőt például a szemkörnyéken a zsírhiány különböző fokozatai is észrevehetők. Ha a bőrünk a T-vonalban (homlok, orr) könnyen zsírosodik, míg az orcánál száraz, érdes, inkább vízhiányos, biztosan ebbe a kategóriába tartozunk. (Ez aztán kiegészülhet olyan kísérő tulajdonságokkal is, mint az érzékeny, gyulladásra hajlamosság vagy aknés bőr.) Azt mondhatom, hogy végtére is mindenki bőrtípusa kombinált, hiszen önmagában ritkán sorolható az arcunk egész területe kizárólag egyetlen bőrtípusba.”

Melyik a legjobb bőrápolási márka a piacon?

„Nincs egy márka, ami a legjobb lenne – jelenti ki dr. Baranyai Fanni. –  Minden bőr más és más, minden páciensnek mások az igényei, bőrproblémái. Praxisunk során ezek figyelembe vételével igyekszünk a legjobbat, legmegfelelőbbet ajánlani.

A jó bőrápolási termékek illatanyagmentesek és kíméletesek a bőrhöz.

Hétköznapi bőrápoláshoz nagyon jó választás a CeraVe termékcsalád, ha pedig professzionális, kiemelkedő minőségű arcápolási terméket keresünk, akkor mindenképp érdemes körülnéznünk a SkinCeuticals dermokozmetikumai között.”

Hogyan állítsam fel a helyes bőrápolási rutint?

„Aki szemmel látható bőrminőség-javulásra vágyik, annak mindenképp ki kell alakítania a helyes bőrápolási rutint – szögezi le Tamás Eszter. – Ha nincs különösebb gondunk a bőrünkkel, teljesen kielégítő, ha a letisztítás-tonizálás-hidratálás hármasát reggel és este rendszeresen elvégezzük, kiegészítve a heti peelingezéssel és a kihagyhatatlan fényvédelemmel. Ezenkívül persze, ha egy adott bőrproblémát kívánunk kezelni (például aknék, pigmentfoltok vagy finom ráncok halványítása, bőrpír csökkentése), akkor érdemes célzott hatóanyagokat koncentrált formában bevetni: válasszunk szérumokat, ampullákat, és használjunk külön terméket a szemkörnyékünkre. Problémás bőr esetén pedig mindenképp keressünk fel bőrgyógyászt, hogy kideríthessük, mi okozza a tüneteket.”

Tamás Eszter, az Art of Beauty kozmetikusa

Mik azok az AHA-savak?

„Az AHA-savak (Alpha Hydroxy Acid) hétköznapi nyelven a gyümölcssavakat takarja – magyarázza dr. Baranyai Fanni. – Ide tartozik például a glikolsav, a tejsav, a mandulasav és a citromsav is, és nagyon jól alkalmazhatóak például az öregedő, fénykárosodott, fakó, pigmentfoltos bőr esetében. Az AHA-sav a bőrfelszín külső rétegéről segít eltávolítani az elhalt hámsejteket, ezzel támogatva a bőr természetes megújulását. Halványítja a pigmentfoltokat és a – például pattanások utáni – barnás elszíneződéseket, továbbá fokozza a bőr nedvességmegtartó képességét.”

Mit tud a C-vitamin?

„A C-vitaminnak bizonyítottan számos jótékony hatása van a bőrre: egy valódi többfunkciós hatóanyag – ecseteli a kozmetikus. – A kollagén az a fehérje, amely tartást ad a bőrünknek, a C-vitamin pedig többek között a kollagéntermelést segíti. Továbbá ez egy remek antioxidáns, amely semlegesíti a szabad gyököket és támogatja a bőr barrierfunkcióit is. Egyébként az sem baj, ha valaki kételkedik a C-vitaminos bőrápolókban, a C-vitamin-tabletta rendszeres szedése is lassan, de biztosan segíti a bőrszépítést – például a sötét foltokat is hatékonyan halványíthatja.”

Fotó: Getty Images

Mire jó a dermaplaning, és szabad-e otthon végezni?

„A dermaplaning az arc, egy finom pengével történő borotválása – kezdi a bőrgyógyász. –A legenda szerint a filmtörténelem legszebb női, Marilyn Monroe és Elizabeth Taylor is borotválták az arcukat. A szőreltávolítás mellett az arc borotválása mechanikus (fizikai) hámlasztóként is használható, hiszen nemcsak a szőrzetet távolítja el, hanem az elhalt hámsejteket is, így egységesebb, simább arcbőrt eredményez, vagyis könnyebben, egyenletesebben vihető fel a smink is.

Fontos kiemelnem, hogy ez azonban csak átmeneti állapot! Mindössze néhány napig tart.

Ha borotválkozunk a végszőr eltávolítása érdekében, előfordulhat, hogy gyakrabban kell ismételnünk a folyamatot az idő múlásával, hogy szinten tudjuk tartani az eredményt. A borotválkozás során sérülhet is a bőrfelszín egy-egy óvatlan mozdulatnál. Sebek, vágások, bőrgyulladás, irritáció jöhetnek létre a bőrön, amelyek aztán nem biztos, hogy nyom nélkül gyógyulnak. Bőrgyógyászati szempontból éppen ezért nem javasoljuk ezt a módszert.”

Kiemelt kép: Getty Images)