Lehet szeretni vagy éppen fanyalogni rajta, de az biztos, hogy számtalan nő ismerhetett magára az És egyszer csak… 9. részében, amiben így vagy úgy, de jelentős szerep jutott a menstruációnak (és a hiányának). Az epizód a tamponhasználat rejtelmei mellett a perimenopauza (a menopauzát megelőző időszak, aminek a része a premenopauza, ami az utolsó vérzéssel ér véget) egy sajátos tünetére világít rá: a villámszerűen hirtelen érkező menstruációra.
Az ominózus jelenetben Charlotte York Goldenblatt (Kristin Davis) éppen a lányának, Lilynek segít a megfelelő tamponhasználatban (hogy a jelenet mennyire életszerű, azt most ne taglaljuk), de a lány szerencsétlenkedése és pánikolása kihozza a sodrából. Panaszosan háborogni kezd a barátnőinek, hogy még mindig a ciklussal kell foglalkoznia, pedig azt hitte, hogy ez már a múlté. „Éppen akkor, amikor végre vége a menstruációmnak, és azt hittem, nem kell többé ezzel a sz***ral foglalkoznom!” Aztán megfordul, és láthatjuk, hogy a hófehér overalljának ülepén piros folt virít, amire Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker) azt mondja, hogy „talán mégsem végeztél a menstruációddal, mint azt gondolod.”
Mivel a rész legelején Charlotte már elárulta, hogy négy hónapja nem menstruált, és szerinte már végérvényesen belépett a változókorba, kérdés, hogy hogy történhetett mindez meg? Miért jött meg hirtelen a menstruációja annak ellenére, hogy (peri)menopauzában van? Miranda Hobbes (Cynthia Nixon) erre azt feleli, hogy Charlotte-nak „flash period-ja” volt, azaz villámszerűen hirtelen vérzése, ami a rendszertelenné vált ciklus okoz.
Beszéljünk róla!
Még mindig tabu, de legalábbis „ciki” a menstruációról való nyílt beszélgetés. Az ActionAid megbízásából a YouGov nemrégiben végzett közvélemény-kutatása szerint minden ötödik 40 év alatti nő szégyell a menstruációjáról beszélni a barátaival, és 50 százalékuk szégyelli, hogy megemlíti azt a női főnökének (ez 75 százalékra emelkedik, ha férfi főnökük van).
Amikor azonban a menopauzáról és annak a testünkre gyakorolt hatásáról van szó, ahogy öregszünk, úgy tűnik, hogy a beszélgetés kezd megnyílni, ahogy azt a Szex és New York-folytatásban is láthattuk. Ennek apropóján a Grazia megkérdezte Dr. Sam Brownt, a nők által vezetett Bronte Clinic háziorvosát és menopauza-specialistáját, mit érdemes tudni a perimenopauzáról és a hirtelen jött vérzésekről.
„A perimenopauza már évekkel a menopauza hivatalos kezdete előtt elkezdődhet, amikor a petefészkek kevesebb hormont kezdenek termelni. Úgy tűnik, hogy az És egyszer csak… Charlotte-ja is itt tart. A perimenopauza szakasz átlagos hossza négy év, azonban egyeseknél ez a szakasz néhány hónapig, de akár 10 évig is eltarthat” – mondja Dr. Brown.
„A perimenopauza alatt – amely általában a 40-es éveikben járókat érinti, de érkezhet korábban vagy később is –, a nőknek még mindig van menstruációjuk, és teherbe is eshetnek,
de ennek az átmenetnek az utolsó 1-2 évében az ösztrogén csökkenése felgyorsul, és sok nőnél jelentkeznek a menopauza tünetei.”
A perimenopauza átlagos hossza tehát négy év, és Harvard Medical School szerint is egyesek csak néhány hónapig észlelik, míg bizonyos esetekben akár 10 évig is eltarthat. Kezdődhet már a harmincas éveink közepén, de akár az ötvenes éveink közepén is. A perimenopauza akkor ér véget, ha több mint 12 hónapig nem volt menstruációnk.
Ezek jelezhetik a perimenopauzát
A szabálytalan ciklus a perimenopauza egyik tünete, és gyakran az első jele annak, hogy a szervezet a menopauza előtti szakaszba lép. A perimenopauza során az ösztrogénszint csökkenni kezd, és a progeszteronszint, amely az ösztrogénnel együtt dolgozik az ovuláció és a menstruáció érdekében, kibillen az egyensúlyából.
Ez a hormonális egyensúlyhiány befolyásolja a menstruációs ciklusokat. Az NHS (Nagy-Britannia egészségügyi rendszere) szerint a menstruáció gyakorisága megváltozhat, a két-három hetente jelentkező menstruációtól kezdve akár hónapokig nem is jelentkezhet, ahogyan az is előfordulhat, hogy szokatlanul enyhe vagy erős menstruációja lesz valakinek. Ezek a „villanásszerű menstruációk” azonban nem feltétlenül annak a jelei, hogy ismét peteérése van az embernek.
Dr. Lauren Streicher, a Northwestern Medicine Szexuális Orvosi és Menopauzaközpont orvosi igazgatója a Todaynek elmondta, hogy a perimenopauza alatt a nőknek „általában nincs peteérésük, de elég ösztrogén stimulációval rendelkeznek ahhoz, hogy a méhnyálkahártya felhalmozódjon. Amikor ez elér egy bizonyos szintet, akkor teljes váratlanul elkezdődik a vérzés.” A hirtelen fellépő, rendszertelen vérzések mellett a perimenopauza egyéb tünetei közé tartoznak a hőhullámok, a hüvelyszárazság, a gyakori vizelési inger, az alvási problémák, például az álmatlanság, és a hangulatváltozások, például az ingerlékenység, a depresszió és a hangulatingadozás.
Hogyan enyhíthetjük a tüneteit?
Menjünk szakemberhez
A tünetek felismerése az első lépés, de ez nehéz lehet. Fontos, hogy beszéljünk az orvosunkkal, és meggyőződjünk róla, hogy a tüneteinket, például a fáradtságot vagy az izzadást nem más betegség okozza.
Foglalkozzunk magunkkal
A nők gyakran rengeteg mindennel zsonglőrködnek egyszerre ebben az életszakaszban, de az öngondoskodás és az egészséges életmód nagyon fontos, ezt prioritásként kellene kezelnünk. Szánjunk időt a meditatív, kreatív és aktív elfoglaltságokra, vagy bármire, amit élvezünk, ami ellazítja az elméjét, és segít a nyugalomra összpontosítani.
Nem elfelejteni a mozgást
Fontosak az erőnléti gyakorlatok, mivel elkezdhetünk veszíteni az izomtömegünkből. Az olyan kiegészítők, mint a kalcium, a D-vitamin vagy a magnézium, az egészséges táplálkozás, ugyanakkor az alkohol fogyasztásának csökkentése mind segíthetnek.
Megosztani egymással
Beszéljük meg barátainkkal, hogyan érezzük magunkat, mint ahogy Charlotte-ék is teszik az És egyszer csak…-ban. Ez segít felismernünk, hogy egyrészt mindenki átesik ezen a dolgon, másrészt mindenki másképp éli meg. Nem csak egy út létezik. Nem vagyunk egyedül, és a barátnőink, kolléganőink nagyszerű támaszt jelenthetnek.
Kognitív viselkedésterápia
Szintén hasznos lehet mind a hangulatváltozás, mind a hőhullámok és a gondolkodásmódunk megváltoztatása tekintetében, hogy az öregedést és a tapasztalatokat pozitív dolognak tekintsük.
Hormonpótló terápia
Nagyon hasznos lehet a tünetek enyhítésében, és a legtöbb nőnél az előnyei meghaladják a kockázatait. Fontos azonban, hogy megbeszéljük ezt az orvossal, és a fenti életmódbeli intézkedésekkel együtt szedjük a készítményt.
Mindenre felkészülni
Tartsunk magunknál mindig tampont, betétet, esetleg intim törlőkendőt is. Ha végül nekünk nem is lesz szükségünk rá, más „bajbajutott” sorstárunknak életmentő lehet.
Forrás: Grazia, Independent, Daily Mail, Kiemelt kép: Getty Images