A Boucheron brossokat a királynő külön-külön, átlós összeállításban viselte (lásd nyitóképünk), tökéletes harmóniában türkizkék ruhájával és gyöngynyakláncával. A kétrészes, art deco stílusú ékszer akvamarinokból és baguett, ovális, illetve kerek gyémántokból áll. (Nagyon értékes, de meg sem közelíti a királyi család legdrágább ékszereinek becsült árát, noha II. Erzsébet számára valószínűleg ennek eszmei értéke a legmagasabb.)
A gyönyörű ékszerpárt nyilvánosan legutóbb 2020-ban viselte a második világháború befejeződésének emléknapján, előtte pedig 2012-ben uralkodásának gyémántjubileumán tartott televíziós beszéde során.
Erzsébet egyébként Fülöp herceg előtt is megható módon tisztelgett: sokaknak feltűnt, hogy a magasságához cseppet sem illő sétapálcát tart magánál – mégpedig azért, mert az a 10 hónappal ezelőtt elhunyt férje sétapálcája volt. (Hogy Fülöp miért nem volt King Consort, vagyis királyi rangú hitves, amikor Kamilla a királynő kérésére az lesz majd Károly herceg megkoronázása után, arról a minap írtunk.)
A trónra lépés napja és az ünnepségsorozat
II. Erzsébet 70 évvel ezelőtt lépett trónra, amikor is 1952. február 6-án Sandringhamben tüdőrákban elhunyt édesapja, VI. György király. Az akkor még csak 25 éves hercegnő éppen Kenyában tartózkodott a Nemzetközösségi körúton Edinburgh hercegével, a tavaly áprilisban, nem sokkal 100. születésnapja előtt elhunyt Fülöppel.
A platinajubileumhoz kötődő ünnepségsorozat hónapokon át tart majd: egy pudingversennyel kezdődött januárban, a fő rendezvényeket viszont június 2-5. között tartják, és az akkori hétvége előtt két napon is munkaszüneti nap lesz.
A rendezvénysorozat csúcspontja a Platinum Party névre keresztelt utcabál lesz, amin előreláthatólag ötvenezer ember vesz majd részt, és amin egy hatalmas élő koncert is lesz a Buckingham-palota előtt, mégpedig a „globális szórakoztatóipar legnagyobb sztárjainak” közreműködésével – legalábbis ez szerepel a programtervezetben.
Február hatodikát a királynő általában minden egyes évben magányosan tölti, ilyenkor elmereng apja halálának és trónra lépésének évfordulóján.
VI. György és lánya között rendkívül szoros volt a kapcsolat, és a királynő ugyanolyan igényes szakmaisággal és odaadással viseltet az ország iránt, mint egykor apja.
II. Erzsébet egyébként a leghosszabb időn át trónon lévő brit uralkodó, Viktória királynő 63 év, hét hónap és három napos rekordját döntötte meg még 2015. szeptemberében. De nemcsak ebben rekorder: a királynő minden idők leghosszabb ideje hivatalban lévő és a világ jelenlegi legidősebb államfője is.
Forrás: Hello magazine, Insider, Kiemelt kép: Steve Parsons-WPA Pool/Getty Images