A nemzetközi nőnap létrehozói szerint ez az egyszerű, de mégis történelmet alakító nők napja, ami a nők évszázados küzdelmét eleveníti fel, melyet az egyenlő jogokért és lehetőségekért vívtak. Az első, március 8-hoz kötődő esemény 1857-ben történt: ekkor emberibb munkafeltételeket, rövidebb (10 órás) munkaidőt és magasabb fizetést követelő textilipari nődolgozók tüntettek New York utcáin – ezt a tüntetést a rendőrség fojtotta el. Aztán 1908-ban 15.000 nő vonult végig szintén New York utcáin rövidebb munkaidőt, jobb fizetést és választójogi reformot követelve. Egy évvel később az Amerikai Szocialista Párt meghirdette az első nemzeti nőnapot.
1910-ben Clara Zetkin aktivista és a nők jogainak szószólója javasolta a nemzetközi nőnap létrehozását. Ötletét Koppenhágában, a Dolgozó Nők Nemzetközi Konferenciáján terjesztette elő – és 17 ország részvételével 100 nő értett vele egyet. A nemzetközi nőnapot először 1911-ben ünnepelték meg Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban, akkor még március 19-én. 1917-ben, egy háborús sztrájk idején az orosz nők kenyeret és békét követeltek; a sztrájk után négy nappal a cár kénytelen volt lemondani, majd az ideiglenes kormány megadta a nőket illető szavazati jogot. A sztrájk március 8-án kezdődött, és ezzel vált véglegessé ez a nap. A megemlékezés 1975-ben vált hivatalossá, amikor az ENSZ is ünneppé nyilvánította a mai napot.
Miért viselik az emberek a lila színt?
A lila az igazságosságot és a méltóságot, a zöld a reményt, a fehér pedig a tisztaságot szimbolizálja. A színek az Egyesült Királyságból, az 1908-as Women’s Social and Political Union (WSPU) nevű női társadalmi és politikai egyesülettől származnak.
A nemzetközi nőnap 2022-es témája
Az ENSZ a 2022-es év témájaként a nemek közötti egyenlőséget hirdette meg, és arra kéri az embereket, hogy egy előítéletektől, sztereotípiáktól és diszkriminációtól mentes világra törekedjenek, ugyanis az elmúlt évben jelentős visszaesést tapasztaltak a nők jogaiért folytatott globális küzdelemben. A tálibok augusztusi hatalomátvétele például több millió afgán nő életét változtatta meg – megtiltották, hogy tanuljanak és dolgozzanak, valamint az ország nőügyi minisztériumát is feloszlatták.
Nyugaton is történtek nyugtalanító dolgok: az Egyesült Királyságban Sarah Everard meggyilkolása újra felerősítette a nők biztonsága körüli vitákat, emellett a koronavírus világjárvány továbbra is hatással van a nők jogaira.
A Világgazdasági Fórum 2021-es nemek közötti szakadékokról szóló felmérése szerint a különbségek megszüntetéséhez szükséges idő egy egész generációval, 99,5 évről 135,6 évvel növekedett.
Az UN Women (az ENSZ nőjogi szervezete) 2021-es, 13 országra kiterjedő tanulmánya kimutatta, hogy majdnem minden második nő a világjárvány során a családi- és kapcsolaton belüli erőszak valamely formájának elszenvedője volt, ami magában foglalja a szóbeli bántalmazást is. A koronavírus-járvány következtében elrendelt korlátozások idején Magyarországon is meredek emelkedésnek indult az erőszakos esetek száma.
Felvonulások világszerte
A koronavírussal kapcsolatos aggodalmak ellenére világszerte felvonulásokra került sor a 2021-es nemzetközi nőnap alkalmából. Mexikóban női csoportok a Nemzeti Palota védelmére emelt fémkerítést rögtönzött emlékművé alakították a nőgyilkosságok áldozatainak emlékére. Eközben Lengyelországban a nők országszerte tüntetéseket tartottak, miután 2021 januárjában szinte teljes abortusztilalommal sújtották az országot, mely intézkedéseknek azóta már halálos áldozatai is voltak.
Az elmúlt néhány évben azonban némi előrelépés mégis történt
Kamala Harris lett az Amerikai Egyesült Államok 49. – első női, és első fekete – alelnöke. Ugyanebben az évben esküdött fel Tanzánia első női elnöke, Samia Suluhu Hassan, míg Észtország, Svédország, Szamoa és Tunézia a történelem során először kapott női miniszterelnököket. 2022 januárjában Xiomara Castro esküdött fel Honduras első női elnökeként, Kolumbia pedig 2022 februárjában dekriminalizálta a terhesség első 24 hetében történő abortuszt. 2021-ben Új-Zélandon jóváhagyták a fizetett gyászszabadságot a vetélésen és halvaszülésen átesett nők, valamint partnereik számára, míg 2020-ban bűncselekménnyé nyilvánították a női nemi szervek megcsonkítását Szudánban.
Forrás: bbc.com Kiemelt kép: Getty Images