Hajnali négykor anyám felébredt. Képtelen volt visszaaludni. Az éjjeliszekrényen, a gyógyszeres doboz mellett kitapogatta a távirányítót, bekapcsolta a tévét. Nem értesült róla, hogy akkor indult a szomszédban a háború. Egy dél-amerikai sorozatra kapcsolt, beszárított hajú nő évődött egy öltönyös fickóval. Miközben látóidegei rögzítették: milyen simára injekciózott a nő homloka, meghatározatlan szorongás tört rá.
Ez a félelem valamikor régen megsűrűsödött az idegeiben.
Édesanyám életének első évéről nem őrzünk fotót. Nem tudom, milyen volt babaként. Hat héttel a születése után pletykálni kezdték az utcában, hogy valami készül. A nagymama, akinek addig a legnagyobb dilemmája az volt, hogy a gyerekszoba függönyeit a tapétával összehangolja, most egészen másfajta döntés előtt állt: higgyen-e a városban terjedő pletykáknak?
Valami készül, suttogta mindenki. A történelem készült.
Három évvel korábban a “hideg napok” során egy partizánellenes megmozdulás vérfürdővé fajult, 3300 embert, köztük sok civilt öltek meg a magyarok. A szerbek 1944 októberében megtorlásként 33 000 magyart, nőket, gyerekeket, férfiakat kínoztak halálra.
Köztük a nagymama szomszédasszonyát, pár órával azután, hogy a nagyi elindult. A szomszédasszony lebeszélte a menekülésről.
Felelőtlenség, mondta, a semmibe rohantok!
Nagyi megtömött két bőröndöt pelenkával, és útra kelt a hathetes babával és a négyéves nagynénémmel. Golyózáporban, bombázás közben.
Az embertelenségben hirtelen megsokasodik az igaz ember. Egy sánta, szerb öregúr felvette őket a szekérre. Egy német katona beemelte az anyukát a kislányaival a páncélautóba, és megkínálta őket lencsefőzelékkel. Egy szovjet szanitéc fájdalomcsillapítót adott a nagyi gyulladt fogára. Magyar, szerb, osztrák ismeretlenek tejet, takarót, fedelet kínáltak…
Évtizedekkel később, 2013-ban, a Család nevet viselő emlékszobornál a két nép elnézést kért egymástól.
Egészen a februári hajnalig hihettük, hogy értelmet nyert a babafotók fájó hiánya.
De most Olga Reznikova kétgyerekes ukrán anyuka híradásait követem a Youtube-on. Az utolsó pillanatig hezitált, elhagyja-e az otthonát, családját, barátait, marketinges állását. Mihez kezd külföldön?
Végül két kislányával a háború ötödik napján elindult.