Szerencsére vannak olyan sztárséfek és gasztrobloggerek, akik nem tartják titokban a kikísérletezett praktikáikat, hanem megosztják azokat a nagyközönséggel, így bárki otthon is felturbózhatja a főztjét. Ezekből szedtünk most össze néhányat.
Csipet só helyett szójaszósz menjen a süteményekbe!
Stephanie Loo, New York-i cukrász a Bon Appétit hasábjain számolt be arról, hogyan mentette meg a süteményét egy hirtelen jött ötlet. Késő este ért haza a munkából, és másnap reggelre brownie-t akart sütni egy barátjának. Amikor észrevette, hogy elfogyott otthon a kóser só, amivel sütni szokott, már túl késő volt ahhoz, hogy nyakába vegye a várost pótlásért. (A kóser só igazából semmi mást nem jelent, kóser mint azt, hogy kicsit durvább szemű a só – a szerk.) Ekkor hirtelen eszébe jutott, hogy korábban egy szakácskönyvben olvasott a szójaszószos, csokis brownie-ról. Így só helyett szójaszószt tett a masszába, és kíváncsian várta, hogy a végeredmény egy katasztrófa lesz, vagy valami igazán izgalmas és finom. Szerencsére az utóbbi történt. Loo elképesztő mennyiségű brownie-t sütött már életében, és
megdöbbenve konstatálta, hogy a szójaszósz soha nem tapasztalt mélységet adott az ízeknek a háttérben megbúvó umamival. Olyan finom ízvilág jön így létre, amit önmagában a sóval nem lehet elérni.
(Az umami az ötödik íz, egy amolyan sós-húsos hatás, ami a monoszódium-glutamát jelenlétét takarja és amit az egész nyelvünk felszínén érzünk.) Azóta Loo egy csomó más süteményben is kipróbálta, milyen, ha a só helyett szójaszószt használ. Azoknak az édességeknek, amelyeknek alapeleme a kakaó (például brownie, csokitorta, trüffel, csokicseppes keksz), kifejezetten jót tesz a csere, mivel a szójaszósz sóssága kiemeli a csokoládét. A szójaszósz a karamellel is jól működik, teljesen új szintre emeli a sós karamell világát. Érdemes kipróbálni azt is, hogy ha a recept valamilyen sötét likőr vagy vanília hozzáadását kéri, a fele mennyiséget kicseréljük szójaszószra.
Az édes receptekben egy teáskanál sót két teáskanál szójaszósszal helyettesítsünk. Ez még az a mennyiség, ami biztosan nem viszi el rossz irányba a végeredményt. Loo szerint ne aggódjunk, a süteménynek nem lesz szójaíze, csak egy olyan megfoghatatlan többlet-íz, amit mindenki észrevesz és később követel majd tőlünk.
Citromsav, az új jolly joker
A citromsav a séfek új titkos fegyvere: jól használható süteménykészítéshez, fokozza az ízeket, valamint frissen tartja a gyümölcsöket és a zöldségeket. A citromsav – amely a sóhoz hasonló, fehér kristályos por formában beszerezhető – elsősorban arra való, hogy savanyú ízt érjenek el vele, illetve segítségével beállítsák az étel ideális savanyúsági fokát. Az élelmiszergyártás során régóta használják tartósítószerként is.
A citromsav előnye a savanyításhoz használt folyadékokhoz képest – mint például a citromlé vagy az ecet –, hogy nem változtatja meg számottevően az étel állagát, mivel nem növeli a nedvességtartalmát. Az is a citromsav javára szól, hogy egyszerűen csak savanyú, és nincs olyan sajátos mellékíze, mint például az ecetnek.
Ha kelt tésztát készítünk és a sütőpor mellett citromsavat is használunk, akkor olyan kémiai reakció történik, amelynek során széndioxid buborékok keletkeznek. Ez segíti a kelesztési folyamatot, illetve jobban megemelkedik a tésztánk.
A vegán kelt tésztáknál a citromsav kiváló helyettesítője lehet a tojásnak vagy az írónak. A citromsav bármilyen sütemény esetén segít beállítani az édes és a fanyar íz közötti megfelelő egyensúlyt, de akár az otthoni kenyérsütésnél is bevethetjük. Különösen akkor tesz jó szolgálatot, ha még túl fiatal a kovászunk: ilyenkor egy kis citromsav hozzáadása komplex ízvilágot ad a kenyerünknek.
Görög joghurtból pizzatészta?
A görög joghurt 2009 körül tarolta le az amerikai élelmiszerpiacot: a sima joghurtnál tömörebb, komplexebb ízű és magasabb proteintartalmú verzió eladása 2005 és 2011 között 2500 %-kal nőtt. A görög joghurt mára kitört a mediterrán konyha keretei közül és sokoldalú felhasználása jellemző. Jól bevethető pácként, elképesztő puha lesz tőle a hús, különösen ajánlott indiai recepteknél (például tandoori csirke). Tejföl, olaj és vaj helyettesítőként is remekül funkcionál, süteményekben tejföl helyett nyugodtan használhatunk görög joghurtot is. A krémlevesek extrán krémes állagot kapnak tőle, és a tésztaételek felturbózására is alkalmas: például a pesztó-szószba is tehetünk egy keveset.
A görög joghurt legmeghökkentőbb felhasználási módja kétségkívül a két összetevős pizza.
Állítólag nagyon finom pizzatészta készíthető mindössze önkelesztő lisztből és görög joghurtból.
A 10% zsírtartalmú joghurt a legjobb hozzá, egy rész joghurthoz egy rész lisztet adjunk. Csak össze kell keverni őket és sima, rugalmas tésztává dagasztani. Ha túl ragacsos, adjunk még hozzá lisztet. Kinyújtjuk, tetszés szerint feltétet rakunk rá, és már süthetjük is 200 fokon. Ez tényleg rém egyszerűnek tűnik, kérdés, hogy mit szólna ehhez a recepthez egy világbajnok pizzakészítő mester.
Kiemelt kép: Getty Images