Talán már hallottad ezt a kifejezéseket: a „piszkos tucat” (vagy tizenkettő, azaz Dirty Dozen) és a tiszta tizenöt (Clean Fifteen), de nem tudtad pontosan, hogy mit is takarnak. Ha érdekel, hogy mi kerül az asztalodra (és miért ne érdekelne?), akkor érdemes tisztában lenni a jelentésükkel, és a későbbiekben odafigyelni a vásárlásoknál.
A „piszkos tucat” kifejezés arra a 12 „piszkos” növényre utal, amelyek termesztése során a gazdák a legtöbb növényvédő szert használják, míg a Clean Fifteen pedig tizenöt olyan növényre utal, amelyekhez a legkevesebb növényvédő szert használják.
Az adatok nem véletlenszerűek: az Amerikai Egyesült Államok kormánya által 1991-ben életbe léptetett, a növényvédőszer-maradékok megfigyelésére szolgáló rendszer, a Pesticide Data Program jelentéseinek elemzéséből származnak. Minden évben új jelentést adnak ki, és bár az információk többsége ugyanaz marad, néha a növények a növényvédőszer-maradékok különböző szintjétől függően más-más számmal szerepelnek.
Mi az a piszkos tucat?
A piszkos tucat tizenkét olyan növényt jelent, amelyekben a legnagyobb mennyiségű növényvédőszer-maradék található. Mivel ezekben a növényekben a legmagasabb a szennyeződés mértéke, a Környezetvédelmi Munkacsoport (Environmental Working Group ) azt javasolja a vásárlóknak, hogy lehetőség szerint ezt a 12 növényt vásárolják biotermesztésből.
Idén ezek a következők:
- eper,
- spenót,
- fodros kel,
- nektarin,
- alma,
- szőlő,
- kaliforniai paprika,
- cseresznye,
- őszibarack,
- körte,
- zeller,
- paradicsom.
Mitől olyan „piszkosak”?
Ez a tizenkét termény tartalmazza a legnagyobb mennyiségű növényvédőszer-maradványt, ezért lehetőleg biotermékeket vásároljunk belőlük. Az eper, amely a lista élén áll mint a legmagasabb szermaradvány-szintű növény, 22 különböző típusú növényvédőszer-maradványt is tartalmazhat.
Az előkelő második helyen álló spenót 97 százaléka tartalmaz növényvédőszer-maradványokat a növényvédőszer-jelentés szerint. Az ún. peszticidek mellett sok spenótminta magas koncentrációban tartalmazott permetrint, egy idegméreg és rovarölő szert, amely átmeneti égő érzést, viszketést, bőrduzzanatot, bőrpírt, bőrkiütést és zsibbadást vagy bizsergést okozhat a bőrön. A neurotoxinok köztudottan az idegrendszert érintik, mivel roncsolják az idegszövetet. A neurotoxinokat tartalmazó élelmiszerek közé tartozik még a grillezett hús, a paradicsomszósz konzerv, a vajízű mikrohullámú pattogatott kukorica, a tonhal és a mogyoróvaj.
Mi az a tiszta tizenöt?
A tiszta tizenöt olyan tizenöt növényt jelöl, amelyek a legalacsonyabb peszticidszennyezettséggel rendelkeznek. Ezért ezt a tizenöt terményt az EWG ajánlása szerint nem kell biotermesztésből vásárolni.
Idén ezek a következők:
- avokádó
- csemegekukorica
- ananász
- vöröshagyma
- papaja
- zöldborsó (fagyasztott)
- zöldspárga
- honeydew sárgadinnye
- kivi
- káposzta
- gomba
- cantaloupe sárgadinnye
- mangó
- görögdinnye
- édesburgonya
Mostantól kerülni kell a piszkos tucat élelmiszereket?
Sokan választják a biotermékeket abban a reményben, hogy így csökkenthetik a növényvédőszereknek való kitettségüket, azonban további kutatásokból származó bizonyítékokra van szükség annak megállapításához, hogy a bió étrend egészségesebb-e a hagyományos módon termesztett termékeket tartalmazó étrendnél.
Azok számára, akiknek lehetőségük van a magas peszticidtartalmú (azaz növényvédőszertartalmú) termékek bió változatának megvásárlására, azoknál ez valószínűleg alacsonyabb általános peszticideknek való kitettséget eredményez.
Meg kell azonban jegyezni, hogy a peszticidek nem csak a gyümölcsökben és zöldségekben találhatók meg.
Széles körben használják őket más növényeken, például gabonaféléknél, valamint a gyepen, a virágoskertekben és a rovarok elleni védekezésre is. Mivel a rovarirtószerek ilyen széles körben elterjedtek, a legjobb megoldás az expozíció, kitettség csökkentésére, ha lehetőségünk szerint bioélelmiszereket választunk, és fenntarthatóbb kertgondozási és rovarriasztási módszereket alkalmazunk.
Mivel a biotermékek gyakran drágábbak, mint a hagyományos termékek, sokak számára nehezen megfizethetőek. De akkor se aggódjunk, ha nem tudjuk megvásárolni a Piszkos tucat bió változatát: a sok gyümölcs és zöldség fogyasztása messze felülmúlja a termékeken található növényvédőszer-maradványok kockázatát, és vannak módszerek e maradványok csökkentésére.
Súroljuk le hideg vízben: A gyümölcsök és zöldségek hideg vízben történő leöblítése, miközben puha kefével súroljuk őket, eltávolíthatja a peszticidmaradványok egy részét.
Szódabikarbónás víz: Egy tanulmány szerint az alma szódabikarbóna és víz keverékével (1:3) történő mosása hatékonyabb volt a peszticidmaradványok eltávolításában, mint a csapvíz önmagában.
Hámozzuk meg: A piszkos tucat gyümölcsök és zöldségek héjának eltávolítása jelentősen csökkentheti a peszticidmaradványok étrendi bevitelét.
Blansírozás: Egy vizsgálatban a termékek blansírozása (forró, majd hideg víznek való kitétele) az őszibarack kivételével minden zöldség- és gyümölcsmintában több mint 50%-kal csökkentette a peszticid-szermaradványok szintjét.
Forralás: Egy tanulmány szerint a szamóca főzése jelentősen csökkentette a peszticid-szermaradványok mennyiségét, 42,8-92,9%-os csökkenést ért el.
Öblítsük le ózonizált vízzel: Az ózonizált víz (az ózon nevű oxigéntípussal kevert víz) különösen hatásosnak bizonyult a peszticidmaradványok eltávolításában az élelmiszerekből.
A fenti, bizonyítékokon alapuló gyakorlatok bármelyikének alkalmazása jelentősen csökkentheti a friss termékeken található peszticidmaradványokat.
Forrás: healthline.com, ewg.org, greenmatters.com; Kiemelt kép: Getty Images