Az egyik legkönnyebben megjegyezhető különbség, hogy a whisky olyan fajtára utal, ami Skóciában, Japánban vagy Kanadában készült – míg a whiskey feliratot olyan italok palackján olvashatjuk, amelyek Írországban vagy az Amerikai Egyesült Államokban készültek. De az eltérések sorozata nem merül ki annyiban, hogy földrajzilag merről érkezik poharunkba ez az aranybarna folyadék, eltérő területeken ugyanis eltérő sztenderdeknek és szabályozásoknak megfelelően készítik a viszkiket, így az ital neve annak ízét is aposztrofálja.
A tizenötödik században szinte egyszerre honosodott meg és vált általánossá a házi viszkikészítés a mai Írország és Skócia területén, a két eltérő írásmód pedig a két gael dialektus különbségeiből ered. A mesterség különböző hagyományai egymással párhuzamosan rögzültek, így kialakult a két fő kategória: a whisky és a whiskey – amelyek már nem csak nevükben, hanem az elkészítési hagyományokat illetően is eltértek egymástól.
Whiskey
Az ír whiskey a viszkik egyik legrégebbi formája tehát, a skót változatnál édesebb, malátásabb karakterű ital. Az USA-ban eleinte mindkét írásmódot felváltva használták, de az 1800-as években olyan sok ír bevándorló érkezett az országba, hogy az ír írásmód, azaz a whiskey terjedt el jobban. Manapság a két legnépszerűbb amerikai viszkifajta a bourbon és a rozsviszki (rye). Utóbbiban a viszki elkészítése során felhasznált összes anyagnak legalább 51% -a rozs, amitől ízében fűszeresebb ez a típus. Éppen markáns, gyümölcsös íze (és annak megtartása) miatt vált a viszkik közül a legnépszerűbb koktélalapanyaggá ez a fajta.
Bourbon
Az amerikai whiskey alkategóriája, melynek elkészítésekor az alapanyagoknak legalább 51%-át a kukorica teszi ki – a keverékben továbbá lehet még búza, rozs, vagy árpa. Tölgyfahordóban érlelik, ami nem csak a viszki jellegzetes színéről gondoskodik, hanem további ízekkel gazdagítja a párlatot.
Magas kukoricatartalma miatt édesebb, vaníliás-tejkaramellás tónusokat fedezhetünk fel benne.
Whisky
Ha ezzel a skót írásmóddal találkozunk, tudjuk, hogy a kezünkben tartott ital árpamalátából készült, tovább érlelték mint más fajtákat – azaz mélyebb, gazdagabb ízvilág jellemzi. Skóciának hat nagy viszkitermelő régiója van: Highlands, Lowlands, Islands, Campbeltown, Speyside és Islay – és természetesen mindegyiknek megvannak az egyedi jellemzői. Az Islay régióban készült italok például jellegzetesen erős, füstös illatúak és ízűek – míg a Speyside viszkik inkább virágos, gyümölcsös tónusokat tartalmaznak.
Abban viszont egyeznek, hogy szigorú szabályrendszer (az Egyesült Királyság Parlamentje által hozott törvény, a 2009-es Scotch Whisky Regulations) szerint kell készíteni őket. Ennek a szabályrendszernek része, hogy a whisky vízből, szeszkaramellából, élesztőből, malátázott árpából és más fajtájú, de kizárólag egész gabonaszemekből készüljön, valamint hogy hozzáadott enzimek nélkül tegyék erjeszthetővé, és legalább 3 évig, legfeljebb 700 literes tölgyfahordóban érleljék, továbbá, hogy kevesebb mint 94,8 térfogatszázalékosra desztillálják, és legalább 40%-os alkoholtartalommal palackozzák.
Kanadában a skót írásmód terjedt el, ugyanakkor a skóciai változatoknál édesebbek a kanadai viszkik – hiszen az amerikai változathoz hasonlóan ott is tesznek kukoricát az árpa közé.
Japánban is a skót befolyás érvényesül. Itt 1929-ben készítettek először whiskyt, a Yamazaki szeszfőzdében. Japánban viszonylag rövid idő alatt kitanulták a viszkikészítés mesterségét, és az ott előállított párlatok az eredeti, egyhordós skót viszkikkel vetekszenek – Japánban azonban kevésbé erős, puhább, kerekebb profilú viszkik készülnek.
Scotch
A skót írásmóddal fémjelzett whisky másik neve, amivel a Skóciában készült viszkikre utalnak a világ minden egyéb területén – azaz nem Skóciában, ott egyszerűen viszkinek mondják és e betű nélkül írják.
Akár tisztán, néhány csepp vízzel, jéggel vagy koktélban fogyasztjuk legszívesebben – ezek után már a címkét meglátva tudni fogjuk róla, honnan került poharunkba és miből készült ez az izgalmas kultúrájú ital!
Kiemelt kép: Ambitious Creative Co. – Rick Barrett/Unsplash