Corgik és dorgik
A királynő imádja a kutyákat, nemrég nekik készített parfümmel rukkolt elő. II. Erzsébetnek jelenleg két corgija és egy dorgija van, utóbbi a corgi és a tacskó keresztezéséből született kutyafajta. (Neve a dachshund – angolul tacskó, dakszli – és a corgi szavak összevonásából keletkezett.)
Az első dorgi Erzsébet egyik corgijának és Margit hercegnő tacskójának szerelméből született – később őt még számos társa követte.
A királynő legidősebb kutyája, a több mint tízéves Candy is egy dorgi. Candy szerencsére jól bírja a strapát, pedig speciális fajtája egy sor lehetséges betegségre predesztinálja. Mivel a corginak és a tacskónak is hosszú a hátrésze, a dorgikat több egészségügyi probléma is fenyegetheti, például csípőízületi gondok.
II. Erzsébet idén szakított a tradíciókkal, amikor váratlanul nem a szokásos kutyafajtáiból választott új példányt, hanem életében először egy cocker spánielt vitt haza. A négyéves, Lissy becenévre hallgató kutyus törzskönyvi neve az izgalmasan hangzó Wolferton Drama, és természetesen díjnyertes ebről van szó.
Klasszikus királyi paripák
A királynő április 21-én ünnepelte a 96. születésnapját, a nevezetes eseményről a királyi család egy múlt hónapban készült fotóval emlékezett meg a Twitteren: a képen II. Erzsébet két gyönyörű fehér pónival látható, akik a Bybeck Nightingale és Bybeck Katie névre hallgatnak. Korábban, a 90. születésnapjára is lovat kapott: a Sir John nevű fekete geldinget, vagyis herélt mént. Reméljük, a nemesi név valamennyire kárpótolta Sir Johnt a kasztrálásért.
Ahead of The Queen’s 96th Birthday tomorrow, @windsorhorse have released a new photograph of Her Majesty.
— The Royal Family (@RoyalFamily) April 20, 2022
Taken last month in the grounds of Windsor Castle, The Queen is pictured with two of her fell ponies, Bybeck Katie and Bybeck Nightingale.
Happy Birthday Your Majesty! pic.twitter.com/8m46e3SvpX
Egzotikus állatok a házban
II. Erzsébet „magánállatkertje” egészen extrém állatokat is tartalmaz, amelyeket többnyire ajándékba kapott. A ’60-as években Libéria elnöke tisztelgett neki neki két törpe vízilóval, Kanada pedig 1970-ben néhány hódot és egy sarki rókát küldött Erzsébetnek. A királynő hetvenéves uralkodása alatt ajándékba kapott állatok listája impozáns: lajhár, sertés, elefánt, krokodil, kakadu, törpe kenguru, vörös kenguru, kazuár, jaguár, óriásteknős – ezek sokszor párban, vagy csapatban érkeztek. (A felsorolt egzotikus élőlények mellett szinte már unalmasnak tűnő lovat is rengeteget kapott a királynő.) Őket többnyire különböző állatkerteknek ajándékozta tovább a királyi udvar, de az is előfordult, hogy az állatok az eredeti országukban maradtak.
Beauchamp Oxford Lady
Egy 1957-ben kapott állatnak nem a fajtája, hanem inkább a neve volt extrém: a Jersey Királyi Mezőgazdasági és Kertészeti Szövetkezet a csodálatos Beauchamp Oxford Ladyt ajándékozta a királynőnek, akit a neve alapján egy pompás kancának vagy valamilyen elegáns nagyvadnak gondolnánk. „Csodás ajándék. Nagyon szép feje van” – mondta az arisztokratikus nevű állatról a királynő. Beauchamp Oxford Lady a windsori tejgazdaság gulyájában kapott helyet, innen már kitalálható, hogy egy szarvasmarháról van szó.
Az összes angol hattyú gazdája
Meglehetősen furcsa, de igaz: II. Erzsébeté az összes Angliában élő, jelöletlen hattyú. Ez a különös királyi szabály a történelmi időkre vezethető vissza, amikor a hattyúhús még csemegének számított díszvacsorákon és ünnepeken. Ezt megszüntetendő, a hattyúk a mindenkori uralkodó fennhatósága alá kerültek és rajta kívül csak néhány kiválasztott formálhatott tulajdonjogot ezekre a kecses madarakra. Néhány évszázaddal ezelőtt komoly büntetésre számíthatott, aki megsebesített vagy elpusztított egy hattyút, még a hattyútojás lopásért is egy év börtön járt. Ma már természetesen nem esznek hattyút, sőt, védett példányok. Jelenleg három szervezet tulajdonolhat ilyen madarat Angliában, ők egyedi jelzéssel látják el hattyúik csőrét. A jelöletlen példányok a királynő tulajdonát képezik.
Van, ami 700 éve változatlan
A királynőnek tulajdonjoga van az Egyesült Királyságot körülvevő vizek valamennyi tokhala, bálnája és delfinje fölött, egy 1324-es jogszabály értelmében. II. Eduárd király uralkodása idejéről származik egy mai is hatályban lévő rendelet, amely szerint az uralkodót illeti minden bálna és tokhal a birodalom területén. „Királyi halnak” minősülnek a tokhalak, a delfinek és a bálnák, ha az Egyesült Királyság partjaitól 5 kilométeren belül fogják el őket, vagy kisodródnak a partra – ekkor a Korona igényt tarthat rájuk. A valóságban persze normál szokások szerint adják-veszik a tokhalat a kikötőkben, mindenesetre mulatságos lenne, ha a királynő valóban betartatná a jogszabályt.
Kiemelt kép: II. Erzsébet a windsori kastély parkjában lovagol 2006. június 2-án (Fotó: Max Mumby/Indigo/Getty Images)