A hétköznapi ékszerektől kezdve egészen a csak különleges alkalmakkor viselt impozáns darabokig jó eséllyel minden csecsebecsénkre ráfér alkalmanként egy kis tisztítás. Nagy bosszúságunkra a por és egyéb szennyeződések, a nedvesség, a testápolók és szappanok, az izzadság, sőt, még a levegő is tompíthatja kedvenc ékszereink ragyogását. Vannak, akik túlzásba esnek a tisztítással, – ami az ékszer kopásához is vezethet – és vannak, akiknek meg sem fordul a fejükben, hogy ezt akár otthon is elvégezhetik néhány egyszerű szabály betartásával. Szerencsére nem minden esetben kell profi ékszerészhez fordulnunk ahhoz, hogy újra fényesen csillogóvá varázsoljuk régi kedvenc darabjainkat. A Good Housekeeping Cleaning Lab szakértői szerint az alábbi otthoni módszerekkel mi magunk is hatékonyan felvehetjük a harcot az ékszereinken lévő makacs szennyeződések ellen.
Hogyan tisztítsuk házilag az ezüstöt?
Használjunk mosogatószert!
Keverj össze néhány csepp mosogatószert egy kevés meleg vízzel, mártogasd bele egy rongy sarkát, majd alaposan – de ne túl erősen, nehogy lekopjon róla a bevonat – dörzsöld át vele az ezüstékszert. Ezután öblítsd le hideg vízzel, és egy puha textildarab segítségével töröld fényesre. Csak ennyi az egész.
Próbáld ki a szódabikarbónát!
Erősebb mattosodás esetén keverj három evőkanál szódabikarbónát egy kevéske vízhez. Nedvesítsd be az ezüstöt, és egy puha, szöszmentes ruhával vidd fel rá a masszát. Óvatosan masszírozd be az ékszer mélyedéseibe, és ha nagyon erősnek ítéled a szennyeződést, nyugodtan hagyd állni pár percig. Ezután öblítsd le hideg vízzel, majd töröld szárazra.
Bátran használj fogkrémet is!
Ahogyan a fogkrémben lévő apró szemcsék a fogainkról, úgy az ékszerekről is hatékonyan távolítják el a szennyeződéseket. Vigyél fel az ujjadra pár csepp pasztát, dörzsöld át vele az ékszert, majd egy meleg vizes öblítést követően töröld szárazra egy puha rongydarab segítségével.
Fürdesd meg az aranyat!
A tömör arany karkötőket, láncokat és fülbevalókat 5-10 percig áztasd be néhány csepp mosogatószer és egy kevéske meleg víz oldatába. Közben lassan és óvatosan forgasd körbe-körbe a tálcát, majd vedd ki az ékszereket, és fektesd őket egy puha törölközőre. Ezután (közepesen kemény sörtéjű) fogkefével finoman polírozd át a réseket és láncszemeket, majd egy szöszmentes rongydarab segítségével csiszold szárazra.
Hogyan tisztítsuk a drágaköveket?
Az aranyba foglalt drágakövek és féldrágakövek – gyémántok, rubinok, smaragdok és zafírok – csillogását szintén gyerekjáték helyreállítani. Tisztítása házilag az aranyékszerekhez hasonlóan történik, annyi különbséggel, hogy a mosószeres áztatófolyadékot sima víz helyett szódabikarbónás vízből kell kikeverni. A Good Housekeeping Institute Cleaning Lab tesztjei szerint az így keletkezett szénsavtartalom segített fellazítani és eltávolítani a foglalatokban megrekedt makacs szennyeződéseket is.
Óvatosan a gyöngyökkel!
Mivel a gyöngyök porózusak (azaz üreges, lyukacsos szerkezetű anyagból vannak), könnyen megtapad rajtuk a por, így hamar veszíthetnek a fényükből, amennyiben nem fordítunk elég gondot a tisztításukra – legyen akár igazgyöngy, tenyésztett vagy műgyöngy.
Otthoni fényesítésükkel kapcsolatos legfontosabb alapszabály:
az arannyal és a drágakövekkel ellentétben soha ne áztasd be a gyöngysort, mivel a nedvesség repedéseket is okozhat a felületén.
A legjobb módszer az, ha egy tiszta, puha sminkecsettel és samponos langyos víz keverékével óvatosan végigmegyünk a gyöngysor minden oldalán. Befejezésként ne öblítsük le, inkább egy nedves törölközővel vagy törlőkendővel távolítsuk el róla a samponos vizet. Fontos, hogy ne lógassuk fel sehová, különben megnyúlhatnak a sorszálak, így mindenképp ajánlott fektetve szárítani. Az áztatás nélküli kezelés egyébként a türkiz és az opálok (amelyek szintén porózus kövek) esetében is jól működik.
Egyszerű hétköznapi tippek a hosszan tartó csillogásért
- Takarítás, kézmosás és testápolók használata előtt vedd le a gyűrűidet!
- Parfümöt a nyakláncok, karkötők és fülbevalók felhelyezése előtt használj!
- Ne viselj ékszereket úszás közben – a klór és a sós víz nagyon hamar elszínezi őket.
- Minden viselet után töröld át az ékszereidet egy puha ruhadarabbal vagy nedves törlőkendővel!
- Ne hagyd az ezüstöt az ékszerdobozban – viseld minél többet, hiszen a bőrrel történő súrlódás lassítja a mattulás folyamatát. Amikor nem viseled, egy alapos tisztítást követően doboz helyett helyezd inkább mattulásgátló zacskóba.
Kiemelt kép: Getty Images