Az igencsak szeszélyes tavaszi időjárást sokunk megsínyli. Gyakorta kelünk és fekszünk lüktető, szűnni nem akaró fejfájással, ami még a legegyszerűbb napi feladataink elvégzését is megkeseríti. Az otthoni gyógymódok és az életmódbeli változtatások önmagukban nem enyhítik a migrénes rohamokat, azonban a kezelőorvos által javasolt terápia kiegészítéseként nagyban megkönnyíthetik a mindennapjainkat. Emellett fontos tudnunk a fejfájás kiváltó okait is, hogy ennek megfelelően alkalmazhassuk a számunkra legideálisabb praktikákat.
A tenziós fejfájás (enyhe vagy mérsékelt fájdalom) többnyire a stressz általi izomfeszülés, szorongás és depresszió mellékhatásaként jelentkezik.
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) szerint a fejlett országok női lakosságának több mint a felét érinti.
A migrénes rohamok háromszor gyakrabban fordulnak elő a nőknél, mint férfiaknál, amiért többnyire a változékony időjárás, fáradtság, stressz, szorongás, minimális alvásidő, rossz étkezési szokások és a hormonváltozások felelnek.
Étkezz rendszeresen és kerüld a kiszáradást!
Az étkezések kihagyása és a nem megfelelő mennyiségű folyadékbevitel is okozhat gyakorta fellépő migrénes rohamokat. Tény, hogy az egészséges ételek és nassolnivalók elkészítése némi erőfeszítést igényel, és nehéz kilépni a negatív megszokások köréből is, azonban mindenképp megéri a fáradtságot, cserébe a potenciálisan kevesebb fájdalomért. Az enyhe vagy mérsékelt kiszáradás is okozhat migrénes rohamokat, így első lépésként a legegyszerűbb módszer az, ha folyamatosan tartunk magunknál valamilyen folyadékot. Sokak problémája, hogy elfelejtenek inni a mindennapi rohanás és kapkodás közepette. Ma már erre is van megoldás, ugyanis számos telefonos applikációt találhatunk, amelyek nemcsak az életmódváltásban segítenek, de még a megfelelő mennyiségű vízivásra is emlékeztetnek. Ilyenek lehetnek például a Vízmacsek, Vízkövető – Ivóvíz emlékeztető, Igyál vizet applikációk – csak néhány a sok közül.
Egyes embereknél bizonyos ételek és italok is szerepelhetnek a fejfájást kiváltó okok listáján. Vince Martin neurológus, a Cincinnati Egyetem Fejfájás- és Arcfájdalmak Központjának igazgatója szerint a túl sok vagy túl kevés koffeinfogyasztás mellett a leggyakoribb ízfokozó, a nátrium-glutamát (MSG) is felelős az élelmiszerek által kiváltott fejfájdalmak legnagyobb százalékáért. Ahhoz, hogy tudjuk, mi a fájdalmunk fő forrása, érdemes étkezési naplót vezetni, ami hatékony módszer lehet a migrénes rohamokat kiváltó tényezők azonosításában.
Az omega-3 zsírsavak csökkenthetik a fájdalmakat
Az omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő és véralvadásgátló hatása köztudott, emellett minimalizálják a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát is. A Nutritional Neuroscience folyóiratban megjelent kontrollos vizsgálatok megállapították, hogy az omega-3-ban gazdag ételek fogyasztása három és fél órával csökkentette a migrénes rohamok időtartamát. Mivel a szervezetünk ezeket önmagában nem képes előállítani, így mindenképp érdemes olyan ételeket fogyasztanunk, amelyekben magas számban fellelhetők az esszenciális zsírsavak. Kutatások alátámasztották, hogy egy átlagos étrend tízszer több omega-6-ot tartalmaz, mint omega-3 zsírsavat, a szakértők szerint pedig az lenne a legideálisabb, ha mindkettőből azonos mennyiségben fogyasztanánk.
Omega-3 zsírvasban gazdag ételek lehetnek például:
- halfélék, tengeri herkentyűk, például lazac, tonhal, tőkehal, pisztráng, hering, makréla, szardella, osztriga, garnélarák,
- valamint dió, mandula, lenmag, chia mag, edamame bab, szójabab, avokádó, menta, spenót, petrezselyem, kelkáposzta, kelbimbó.
Magnézium a megelőzésért
A magnézium természetes kiegészítőként is bevethető a migrénes rohamok megelőzésében. A Pain Physician 2016-ban megjelent tanulmánya kimutatta, hogy a magnézium szájon át történő alkalmazása csökkentette a migrénes rohamok intenzitását és gyakoriságát. A különböző étrend-kiegészítők mellett számos magnéziumban is gazdag élelmiszer közül válogathatunk, ilyenek például a banán, a lenmag, a chia mag, a tökmag, a kesudió, az étcsokoládé, és az olyan leveles zöldségek, mint például a spenót és a mángold.
A fejmasszázs is segít – bár nem mindenkinek
A fejmasszázs fokozza a véráramlást, ezáltal fájdalomcsökkentő hatása is ismert, viszont nem valószínű, hogy hatásos lesz az allodyniában – különböző ingerekre, például érintésre történő érzékenységben – szenvedők számára, ami az erős migrén meglehetősen gyakori tünete. Az allodynia még az olyan hétköznapi tevékenységeket is megnehezítheti, mint például a fekvés és a hajmosás.
Relaxálj illóolajokkal!
Bár nincsenek kézzelfogható bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy az illóolajok csökkenthetik a fejfájás vagy a rohamok gyakoriságát, stresszoldó hatásuk viszont minden bizonnyal kétségtelen. És mint tudjuk, a fájdalom és a szorongás kéz a kézben jár.
A levendulaolajat, a hígított borsmentaolajat és a bazsalikomolajat például a halántékbőrbe masszírozva, illetve párologtatva is használhatjuk.
Fontos, hogy a hatás fokozása végett egyiknek sem ajánlott a szájon át történő alkalmazása.
A borsmentaolaj alternatívájaként például a friss vagy szárított levelekből főzött borsmentatea is hozzájárul a relaxációhoz, és nem mellesleg a hidratáltsághoz is, ami – ahogyan feljebb is írtuk – szintén elengedhetetlen.
Mielőtt kiegészítőkkel és egyéb házi praktikákkal kísérleteznél, feltétlenül konzultálj a kezelőorvosoddal! Még a természetes és ártalmatlannak tűnő alapanyagoknak is lehetnek váratlan mellékhatásai, az illóolajok alkalmazása előtt például mindenképp végezz bőrpróbát a csuklódon!
Kiemelt kép: Getty Images