A hamburger az egyik legnépszerűbb étel a világon, az Egyesült Államokban egy főre vetítve átlagosan heti 2,5 darab fogy, ami évente csaknem 50 milliárd darabot jelent. Eredete a Római Birodalomig vezethető vissza, ugyanis már akkor is létezett a hamburger steakhez hasonló étel. Bár általában az Egyesült Államokhoz kötjük, valójában Németországból – ahogy neve is mutatja – Hamburgból indult hódító útjára. A 19. századi kivándorlási hullámmal került a tengerentúlra, és többek között a gyorsétteremláncoknak köszönhetően vált népszerűvé. Hatalmas sikerét jelzi, hogy saját ünnepe van: holnap, vagyis május 28-án tartják a hamburger világnapját.
Ma már számos fajtáját fogyasztjuk: nemcsak klasszikusan marhahússal, hanem bárány-, sertés-, csirke-, pulyka-, vagy halhúsból is készülhet, és húsmentes verziói is egyre elterjedtebbek. Változatos feltétekkel sosem lesz unalmas étel, hiszen az alapkoncepció szinte bármilyen ízvilágban működik. Mint a legtöbb fogásra, a hamburgerre is érvényes, hogy frissen, otthon készítve az igazi. Íme a házi hamburger készítésének öt titka!
Megfelelő darálás, tökéletes zsírtartalom
Bár már ideális húsmentes variációk is hódítanak a gasztronómiában, a legtöbben a klasszikus marhahúspogácsára esküsznek, ha hamburgerről van szó. A tökéletes, szaftos húspogácsához az igazi profik szerint tilos előre ledarált húst venni, minél frissebben daráljuk, annál jobb lesz ugyanis a végeredmény. Érdemes otthon saját húsdarálóval végezni a folyamatot, hiszen így pontosan tudni fogjuk, mi kerül a tányérunkra. (Segítség lehet, ha olyan készülékkel dolgozunk, amiben hátramenet-kapcsoló is van, ez ugyanis segít elakadás esetén, továbbá valódi időmegtakarítást jelent, ha sok kötőszövetet tartalmazó húst próbálunk ledarálni.) Nagyon fontos a hús minősége és a zsírtartalma is: az ideális arány körülbelül 80 % színhús és 20 % zsiradék.
Akinek nem opció az otthoni darálás, a hentesnél is ledaráltathatja a húst. Az igazán tökéletes húspogácsába faggyú is kerül, ha szerencsénk van, a hentesnél ez is beszerezhető. Egy átlagos húspogácsa 20 dekagramm körül van, de ez persze ízlés szerint változtatható. Profi tipp: reszeljünk egy kis hideg vajat is a darált húshoz! Ettől a húspogácsánk kap egy finom, ropogós kérget, belül viszont puha és szaftos marad.
Ne dolgozzuk túl!
Az igazi húspogácsa törődést igényel, a legtöbbet pedig azzal teszünk érte, ha nem gyúrjuk órákig, minél inkább dolgozunk ugyanis a hús formázásán, annál nagyobb eséllyel kapunk rágós, gumis állagot. Egy kis só és bors kerülhet a felszínére, de komolyabb fűszerezés nem szükséges, hiszen ez majd a további hozzávalók feladata lesz. Nagyon fontos, hogy a sót ne keverjük hozzá a darált húshoz túl korán, mert kivonja belőle a nedvességet, és a végén száraz burgert kapunk. A legjobb, ha csak közvetlenül a sütés előtt szórjuk meg a húspogácsáink tetejét a sóval.
A darálás mellett a legfontosabb szerepe a sütésnek van:
az ideális, szaftos állagért a húspogácsát forró serpenyőben vagy grillen oldalanként egy percig süssük.
Elsőre nehéz elképzelni, hogy valóban ennyire rövid idő alatt megsül a húspogácsa, de higgyünk a profiknak. Hajlamosak lehetünk egy kicsit még ráhagyni a sütési időre, biztos ami biztos alapon, de ilyenkor nagyon hamar cipőtalp keménységű és szárazságú húst kaphatunk. Természetesen érdemes figyelni a hús fajtájára és vastagságára, ezek ugyanis befolyásolhatják az időtartamot.
Nem mindegy a zsemle
Az aranybarna, kívül ropogós, de belül mégis puha zsemle a hamburger kulcsfontosságú összetevője. A friss házi buci minden pékség kínálatát übereli, ráadásul egészségesebb, teljeskiőrlésű, laktóz- és gluténmentes, vagy akár vegán változatot is könnyebben és olcsóbban készíthetünk otthon. Akármelyik verziót is választjuk, fogyasztás előtt érdemes serpenyőben, kevés vajon megpirítani a zsemle belső oldalait. Extra tipp: kenjük be zöldborsópürével a zsemlék megpirított oldalát, az eredmény isteni lesz!
Kísérletezzünk zöldségekkel!
A marhaburgert finomabbá és egyben egészségesebbé is tehetjük, ha zöldségekkel turbózzuk fel: nyáron szezonális grillezett zöldségekkel, télen savanyúsággal, hagymalekvárral operálhatunk. A húsimádóknak biztosan nehéz elképzelni egy hamburgert hús nélkül, de a húsmentes étkezés híveinek nagy örömére már számos alternatívát kóstolhatunk a vendéglátóhelyeken is, otthon pedig csak a képzelet szabhat határt a vega burgervariációknak. Örök kedvenc a grillezett sajtos hamburger, de hódítanak a zöldségpogácsák is, amelyek csicseriborsó, bab, lencse vagy édesburgonya alappal, további zöldségekkel, valamint tofuval és szejtánnal is isteniek.
A tökéletes hamburgerszósz
Ahány ház, annyi hamburgerszósz, de a változatos receptek azért a legfontosabb alapanyagokban egyeznek: majonéz (lehetőleg házi), paradicsomszósz (akár ketchup, akár püré), ecet vagy citromlé, só és bors. A hagyományos szósz csemegeuborkával készül, de kerülhet bele mustár, pirospaprika, fokhagyma, worchester szósz és barnacukor is. A hamburger akkor jó, ha a szósz ízesíti és szaftossá teszi, de nem áztatja el a zsemlét, és nem dominál túlzottan ízben sem.
A pizza is lehet jó otthon!
A másik nagyon közkedvelt étel a pizza, amelyet sokak szerint képtelenség otthon igazán jóra készíteni, már amennyiben nincs pizzakemencénk. Pedig ez nincs így, ebben a korábbi cikkünkben Giorgia Caporuscio, olasz születésű New York-i pizzamester tipjjeit gyűjtüttük össze annak érdekében, hogy otthon is szinte éttermi minőségű pizzát süthessünk. Ha valaki, az ő tippjeit tényleg megfogadhatjuk, hiszen a 31 éves Girorgia nemcsak a New Yorkban található, a nápolyi pizza fellegvárának számító Don Antonio éttermet vezeti, de ő lett a világ legfiatalabb női pizzakészítő világbajnoka 2013-ban, és a mottója is ez: „Making pizza is my yoga” (A pizzakészítés az én jógám.)
Forrás: Gorenje, Kiemelt kép: Getty Images