Sokszor olyasmivel is áthatunk a hajunknak, amire nem is gondolunk, például ha nem cseréljük le elégszer a hajkefénket, vagy ha történetesen nem szárítjuk meg alvás előtt. Aki próbálta már, az tudja: nem mindig jó érzés felkelni, miután vizes hajjal aludtuk át az éjszakát. De hogy mi lehet ennek az oka? Nos, azon kívül, hogy a nedves haj jelentősen érzékenyebb a száraznál, így pedig sokkal inkább széttöredezhet, kifejezetten kellemetlen és egészségtelen következményekkel is járhat a hajszárítás elsumákolása.
A fejünk által folyamatosan leadott hő és a vizes hajunkból származó nedvesség tökéletes táptalaja lehet különböző baktériumoknak és gombáknak.
A meleg és nedves környezet a lehető legelőnyösebb hatással van a mikroorganizmusok szaporodására,
és ennek nyoma nem csupán a hajtöveken látszódhat meg, hanem kis barátaink a párnahuzaton is tanyát verhetnek, így pedig még nehezebb lesz megszabadulni tőlük a továbbiakban. Ha rendszeresen vizes hajjal alszunk, fejbőrünkön olyan gombák szaporodhatnak el, amelyek korpásodást, gyulladásokat és egyéb, kellemetlen bőrreakciókat okozhatnak.
Mit tegyünk helyette?
Nem gondoljuk mi sem, hogy ennek a cikknek hatására bárki egycsapásra becsületes szépségguruvá változik, és negyven fokban is minden hajmosás után csontszárazra szárítja hajkoronáját. Érdemes azonban lefekvés előtt legalább a hajtöveket egy kicsit átfújni meleg levegővel – és persze követni az alábbi tippeket!
Tekerjük törölközőbe!
Egy fokkal előnyösebb megoldás, ha turbánba tekerjük frissen mosott hajunkat lefekvés előtt, és így alszunk – még jobb, ha amennyiben éjszaka megriadunk, ki is cseréljük a törölközőt (a csere persze opcionális, miatta ne állítsunk ébresztőórát hajnali kettőre).
Ha ez a módszer túlontúl kényelmetlen számunkra, kiválhatjuk azzal, hogy a törölközőt a párnára terítjük, a hajvégeket pedig egy tápanyagokban gazdag pakolással kezeljük elalvás előtt. Töredezés szempontjából szerencsések, akiket vastagabb, erősebb hajszálakkal áldott meg a sors; az ő tincseiket ugyanis kevésbé viseli meg az éjszakai fetrengés – bár kifejezetten jót azért nekik sem tesz, ha vizes hajjal alszanak.
Váltsunk selyem párnahuzatra!
Jó ötlet, ha pamut helyett beruházunk egy selyemből készült párnahuzatra – ez ugyanis sokkal puhább anyag lévén kevésbé töri a hajszálakat, valamint a baktériumok és gombák is kevésbé tapadnak meg rajta. A selyem párnahuzat egyébként bőrünknek is jót tesz, csökkenti a reggeli puffadtságot és a ráncosodást is!
Kiemelt kép: Getty Images