A német minőség legalább száz éve azt jelenti, hogy jó. Kimagaslóan jó – mondta el Czeiszing Miklós képviselet-vezető a Német Turizmus Centrum (DZT) minapi sajtótájékoztatóján. Így, ha Németországot választjuk úticélunknak, nem csalódhatunk. A képviselet vezetője egy nagyszerű kezdeményezésről is beszámolt: júniustól augusztus végéig tömegközlekedési jegyrendszert vezettek be az országban, hogy az energiaárak emelkedése mellett így csökkentsék az utazási költségeket az országban. Az országos havibérlet havonta 9 euróba kerül (harmada egy budapesti havibérletnek), – a helyi és regionális buszjáratokra és vonatokra, és az egész országra érvényes. (Arra azonban figyeljünk, hogy nem érvényes a távolsági és InterCity-, valamint más prémiumvonatokra, illetve nem használható I. osztályú utazásra sem.) Így, aki nem siet, az átszállássokkal megszakítva, de 9 euróért bejárhatja Németországot keresztül-kasul. Igaz, ehhez a szállásokat is ügyesen kell megválasztania, tekintettel a jelenlegi euró-forint árfolyamra.
Aki úgy dönt, hogy útra, annak itt van néhány tipp, mit is lehet megnézni ebben a hatalmas országban:
Boden-tó környéke
Pálmafák árnyékában tengernyi virág. Szemben a svájci és osztrák Alpok hósipkás csúcsai. A levegő kristálytiszta és jázmin illatú. Ez Mainau, a Boden-tó közepén. Nem messze tőle Konstanz városa, annak a bizonyos zsinatnak a helyszíne, amelynek fő célja a nyugati egyház megszilárdítása volt. Nemrég, alig több, mint hatszáz éve. Az épület, a Konzil ma is áll, a város ódon utcáinak kávéházaiban, sörözőiben lazul a nép.
Berlin
Alexander Platz, a tévétorony, első útjaink az NDK-ba. Aztán a fal lebontása utáni, egyesült Berlin. A Fal- múzeum: a kettéosztott város történetét és a falon át menekülők sokszor tragikus sorsát mutatja be, az egykori Checkpoint Charlie határátkelőn. A Spree partján a Múzeum-sziget, a Pergamon Múzeummal, Bauhaus emlékek és a Daniel Liebeskind sztárépítész által tervezett, futurisztikus Zsidó Múzeum – csak néhány példa a kimeríthetetlenül sok berlini látnivalóból.
Hamburg
Hamburg talán a legizgalmasabb Hanza-város, ahol egy hónapig újságíróként dolgozhattam. Elvarázsolt a kikötő, az Elba torkolata mellett épült Raktárváros, benne a múzeum. A 19. századi vámraktárak az 1950-es évekig eredeti funkciójukat töltötték be. A kereskedelmi hajózás átalakulásával a vámraktárak elnéptelenedtek, ezért a vörös téglás épületeket átalakították, s bennük irodák, bankok, művészeti galériák és luxuslakások kaptak helyet. A Speicherstadt az UNESCO Világörökség része.
Menjünk a zöldbe!
Jó ideje már, hogy a betondzsungelből szabadulni akaró emberek a természetben, vidéken szeretnek pihenni, és ez a trend ma is folytatódik. Németország egyharmada védett Nemzeti Természeti Tájegység, hatalmas nemzeti parkokkal, érintetlen UNESCO-bioszférarezervátumokkal.
A túrázók nem kevesebb, mint 300 ezer kilométernyi, kitáblázott túraútvonalon gyalogolhatnak az erdőkben. A 45 kilométeres Baden-Baden panoráma-túraút, amelyet 2020-ban Németország legszebb útjává választottak, felejthetetlen kilátást kínál Baden-Baden városára, a Rajna völgyére egészen Franciaországig és a Fekete-erdő csúcsaira és völgyeire.
A biciklisták pedig több mint 76 ezer kerékpárút közül választhatnak. A romantikus Rajna-menti kerékpárút több mint háromszáz kilométeren át követi a folyó kanyargását. A túra közben történelmi városokat, Speyert, Ludwigshafent, Wormst, Mainzot vagy Koblenzet is meglátogathatjuk.
Minden város, minden régió, minden tájegység más és más, és mindenhol rengeteg a felfedezni való. Németország hangulatából egy kis ízelítőt kaphatunk, ha meglátogatjuk a kereken huszonötezer vár és kastély egyikét, ha sétálunk az óvárosok macskakövein, vagy meghallgatunk egy koncertet a történelmi színházakban és operaházakban.
Sokan vagyunk, akik a pihenést testük-lelkük fölfrissítése jelenti. Az 1850-es években történt, hogy egy fiatal katolikus papot felettesei az Isten háta mögötti, dél-németországi faluba, Bad Wörishofenbe száműztek, mert gyógyító tevékenysége kezdett kellemetlenné válni az egyháznak.
Kneipp-kúrától a wellnessig
A papot Sebastian Kneippnek hívták, s valami egészen különös dologgal foglalkozott: vízzel és gyógynövényekkel gyógyított. Ráadásul ingyen, a rászorulók nagy örömére, az orvosok és gyógyszerészek nem kis bosszúságára. Az volt az elve, hogy az ember lelkét és testét egységében lehet csak gyógyítani. A Kneipp-kúra öt pillére a gyógynövények alkalmazása, a vízgyógyászat, a megfelelő táplálkozás, a mozgás és a testi-lelki egyensúly. Kneipp ezzel a szemlélettel messze megelőzte a korát, és megteremtette a wellness alapjait. Németországban ma több mint 350, tanúsítvánnyal rendelkező gyógyfürdő és kúrahelyszín található, ahol test és lélek egyszerre gyógyulhat.
Nem tagadhatjuk, – nem is akarjuk persze –, hogy utazásaink során enni is szeretünk: új ízekre, illatokra és italokra vágyunk. Mindegy, hogy szalonnás lepényhalat kóstolunk Hamburgban, kapros uborkasalátát Berlinben vagy ropogós Weißwurstot egy korsó sörrel Münchenben, ezek a finomságok saját hazájukban ízlenek a legjobban.
Nekünk, magyaroknak a kenyér a legtöbb étkezéshez elmaradhatatlan. Ahogy a németeknek is: kenyérsütő művészetük kereken 3200 kenyérfajtájával büszkélkedhet, az UNESCO szellemi kulturális örökségének része. Hogy a német kenyér az ínyencek eledele, jól mutatja, hogy egyre több pék mélyíti el tudását „kenyér-sommelier” továbbképzéseken.
Street art, dizájn-vásárok
Németország modern, – a kortárs művészet és dizájn kedvelőinek is ott a helyük. Weimarban például a több mint száz évvel a Bauhaus megalapítása után a világhíres dizájniskola ma is él. Berlinben a trendi boltok upcycling, hulladékból előállított termékeket árusítanak, a különböző városokban megrendezett Stijl dizájn-vásárokon ruhákat, ékszereket és kiegészítőket kínálnak, fenntartható módon készített, kis szériákban.
A graffiti művészek spontán kreációival sok helyen találkozhatunk, de számos német város rendez street art fesztiválokat, amelyeken neves „flakonos művészek” találkoznak egymással és hatalmas szabadtéri galériákat fújnak tele műveikkel.
Kiemelt kép: Getty Images