Nincs otthon légkondi? Így hűtsd le magad a forró nyári napokon!

Az időjárás jelenlegi állásából ítélve igencsak perzselőnek ígérkezik az idei strandszezon.

A július már a nyakunkon, a nyár pedig ezen a héten tagadhatatlanul berobbant a hétköznapjainkba, hétfőn ugyanis életbe lépett országos tiszti főorvos által elrendelt harmadfokú hőségriasztás, a hőmérséklet napközben akár a 40 fokot is elérheti. Bár a napsütésre vártunk egész télen, és szó se róla, imádunk napbarnítottak lenni, azt azonban ismerjük el: a globális felmelegedés következtében egyre szélsőségesebbé váló időjárás kicsit sem veszélytelen (amit az elmúlt évek nyári időszakai számtalanszor bebizonyítottak már). Az extrém hőség ugyanis súlyosbíthatja a már meglévő egészségügyi problémák tüneteit, és még az egészséges embereknél is hőgutát, hőkimerültséget, legrosszabb esetben pedig még halált is okozhat. A legnagyobb kockázati tényezővel az idősebb felnőtteknek, a kisgyermekeknek, a várandós nőknek, a krónikus betegségben szenvedőknek, valamint a szabadban vagy melegebb körülmények között dolgozóknak kell számolniuk, csakúgy mint azoknak, akik nem férnek hozzá légkondicionálóhoz vagy hűtőberendezéshez. Utóbbi esetre hoztunk néhány hasznos és életmentő tippet.

Folyadék, folyadék, folyadék!

A folyadékpótlás kulcsfontosságú. Az izzadás – bár eléggé kellemetlen – nagyon hasznos folyamat, hiszen a szervezetünk egyik leghatékonyabb eszköze a testhőmérséklet csökkentésére. Az eközben elvesztett folyadékot azonban pótolni kell, a folyamatos vízfogyasztás pedig akkor is ajánlott, ha éppenséggel nem érezzük magunkat szomjasnak. A közhiedelemmel ellentétben az üdítőitalok is jól jöhetnek, hiszen bármilyen folyadék jobb, mint a semmi (ha lehet, a cukrozott változatokat inkább kerüljük el). A kávét és az alkoholtartalmú italokat vízhajtó és dehidratáló hatásuk miatt érdemes ilyenkor kiiktatni az étrendből. 

Fotó: Getty Images

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az erős izzadás elvonja a sót és az ásványi anyagokat a szervezetből, amelyeket pótolni kell. A sportitalok például ásványi anyagokat is tartalmaznak, emellett némi energiával is feltöltenek. Az izotóniás italok só- és nátriumtartalommal is rendelkeznek, így mértékkel ugyan, de érdemes ezekből is betárazni hőség idején.

Kerüljük a napot 11 és 15 óra között!

A nap ebben az időintervallumban a legforróbb, és ha teheted, kerüld el ilyenkor a szabadtereket! Azonban ha valami miatt ez elkerülhetetlen, gondoskodj a megfelelő öltözetről, ami a napégés és hőguta ellen is véd, 

emellett használj olyan fényvédőket, amelyek címkéjén „széles spektrumú” vagy „UVA/UVB védelem” van feltüntetve

– ezek a termékek működnek ugyanis a leghatékonyabban.

Lenge öltözet

Viselj laza, légáteresztő (például pamut) ruházatot, és olyan lábbelit, amelyben nem izzad a lábad. A kalapok szintén elengedhetetlenek a tűző napon, a napszemüveg pedig óvja a szemet a káros UV-sugaraktól.

Hűtsük le az ágyneműt!

Elsőre talán furcsán hangzik, de ha ezt trükköt kipróbálod, csodálkozni fogsz, hogy miért nem gondoltál rá korábban. Miután bezacskóztad a takaródat vagy a huzatot, helyezd a hűtőbe (!), és hagyd bent körülbelül fél órára lefekvés előtt. Meglátod, ezzel a módszerrel soha nem lesz gondod a nyári elalvással! Emellett a konyharuhába becsomagolt zselés jégakku is mennyei érzés a lepedő vagy a lábaid alá helyezve.

„Forró nyomon”

A testünk úgynevezett érzékeny nyomáspontjai a következők:

  • boka
  • térdhajlat
  • csukló
  • könyökhajlat
  • nyak
  • halánték

Az ezeken alkalmazott vizes borogatással vagy konyharuhába csomagolt jéggel azonnal lehűthetjük magunkat, arról nem is beszélve, hogy relaxációnak sem utolsó módszer.

Fotó: Getty Images

Fűszeres és csípős ételek

A nyári meleg kimerítheti az energiaszintet, ami ingerlékenységhez, fáradtsághoz, bőrirritációhoz és hőgutához is vezethet. Nem is gondolnánk, hogy a tikkasztó hőség káros hatásainak kivédésében még a fűszerek is a segítségünkre lehetnek.

A legjobbak ezek közül:

  • A kardamom méregtelenít, segíti az emésztést, és belső tonizáló hatásának köszönhetően lehűti a szervezetet.   
  • Az édesköménymagot nyugodtan alkalmazhatjuk limonádéba keverve, hiszen amellett, hogy hűsít, segíti az emésztést és megakadályozza a túlsavasodást is.
  • A koriander fogyasztása izzadásra ösztönzi a szervezetet, ezáltal a belső hőmérsékletet is csökkenti.
  • Görögszénamag csökkenti a hőstressz tüneteit (kiütések, hányinger, puffadás, ingerültség), így nyugodtan beiktathatjuk a nyári étrendünkbe.
  • A gyömbérben található csípős vegyületek (gingerol) és illóolajok nemcsak télen, de nyáron is kifejezetten hasznosak lehetnek a szervezet számára, a gingerol ugyanis a testhőmérséklet-szabályozás optimalizálásában is kifejti hatását. Gyömbérteával például hatásosan enyhíthető a nyáron igen gyakori hányinger, szédülés és étvágytalanság.
  • Ugyan elsőre kontraproduktívnak tűnik, de több kutatás is alátámasztotta már, hogy a csípős-fűszeres ételek fogyasztása hűsítő hatással van a szervezetünkre. Ez a valószerűtlennek tűnő jelenség a verejtékezésre vezethető vissza, ami – ahogyan feljebb is írtuk – jótékony hatással van a szervezetünkre kánikula idején. Amikor csípős ételeket fogyasztunk, a belső hőmérsékletünk azonnal megemelkedik, hiszen a paprikafélékben található kapszaicinnak köszönhetően fokozódik a vérkeringés, ezzel beindítva a hűsítő hatású izzadást.

Fotó: Getty Images

Nézzük a hőség jó oldalát, és készítsünk sütés nélküli jeges finomságokat!

A vaníliás-epres-csokoládés fagylaltkuglóf például igazi nyári álom, ami nemcsak elviselhetővé, de élvezetessé is teheti a kánikula napjait. További hűsítő parfé-és  fagylaltreceptjeink közül ITT szemezgethetsz.

Több zöldség és gyümölcs

A zsírban, fehérjében, szénhidrátban gazdag és nehezen megemészthető ételek hőség idején különösen leterhelik az igénybe vett szervezetet (nem véletlenül ajánlatos télen fogyasztani belőlük többet). Nyáron érdemesebb inkább a zöldség- és gyümölcsadagunkon növelni, az alábbi finomságok például magas vízkoncentrációval rendelkeznek, ezáltal pedig a testhőmérsékletünket is optimalizálják:

  • brokkoli
  • zeller
  • uborka
  • grapefruit
  • görög- és sárgadinnye
  • őszibarack
  • eper
  • paprika
  • paradicsom
  • cukkini

Ne feledkezzünk meg a háziállatokról sem

Bundás kedvenceink hozzánk hasonlóan szenvednek a hőségtől – sőt, még talán jobban is, mint mi, így szükséges az ő jólétükre is fokozottan odafigyelni. Bár nem minden háziállat szereti, de vizes borogatással, fürdetéssel, padlóra fektetett hűvös, nedves törölközővel vagy a kisállatkereskedésekben is beszerezhető zselés hűsítő matraccal könnyebbé tehetjük a mindennapjaikat (és talán mondani sem kell, hogy ne feledkezzünk meg a friss ivóvízről sem). Ha az alábbi tüneteket észleljük négylábú barátainkon, azonnal forduljunk állatorvoshoz:

  • gyors zihálás,
  • tágra nyílt szemek,
  • fokozott nyáladzás,
  • forró bőr,
  • rángatózó izmok,
  • hányás
  • kábult, tompa tekintet.

Fotó: Getty Images

És ami mellett soha nem mehetünk el szó nélkül kánikula idején:

Ne hagyjunk csecsemőket, kicsi gyerekeket és háziállatokat a parkoló autóban! 

Akkor sem, ha résnyire nyitva hagyjuk az ablakokat, és akkor sem, ha éppenséggel alszanak!

Érkezés után mindig győződjünk meg arról, hogy mindenki kiszállt-e a gépjárműből!

Kiemelt kép: Getty Images