Első lépés: az arctisztítás
Számos dolog állhat a pattanások megjelenése mögött: a szervezetben jelen lévő gyulladások, a genetika és a PMS (premenstruációs szindróma) is okozhatják a bőrhibákat, lehet, hogy a bélrendszerünk túlságosan leterhelt, így egyensúlyát vesztette (ez esetben érdemes ajánlott probiotikumot szedni), lelassult nyirokkeringés, hormonális problémák, sőt lelki gondok is okozhatják, ahogy a nem megfelelő életvitel is közrejátszhat.
A bőr pórusaiban a túlzott zsírtermelés és a felhalmozódott szennyeződések is kiválthatnak pattanásokat.
Bőrünk a legnagyobb szervünk, higiéniájának fenntartása pedig elengedhetetlen az egészséges, pattanásoktól mentes bőrhöz, így annak érdekében, hogy megszabaduljunk a pattanásoktól, először is meg kell tisztítani a bőrt: ezzel a lépéssel eltávolítjuk a felesleges faggyút és a szennyeződéseket az arcunkról. Hatalmas tévhit, hogy a zsíros, pattanásos arcbőrt agresszívan kell kezelni: épp ellenkezőleg! Kimutatták, hogy a pattanásos betegek bőrének legyengült a védőrétege – amely belül rögzíti a nedvességet és kizárja az agresszorokat – és csökkent a ceramidszintje is. Ennek a ciklusnak a megszakítására nincsen egyértelmű megoldás, mivel
az alkoholtartalmú tisztítók és aknékezelések az érzékeny bőrt még érzékenyebbé tehetik a károsodásokra.
Az eredmény? A bőr száraz és hámló lesz, és ennek kompenzálásáért többlet zsírt kezd termelni, ami további pattanásokhoz vezet.
Így aztán ne csak az alkoholtartalmú termékeket felejtsük el, de minden egyebet is, ami szárít és irritációt okoz, úgy mint a szappanok vagy a bőrradírok. Olyan arctisztítót használjunk hát, amelyik nem szárítja ki a bőrt és a védőrétegét is óvja.
Jöhet a tonik?
Régóta tartja magát a nézet, hogy a tonik az arctisztítás része, holott nem így van. (A tonik hasznos tulajdonságairól ebben a cikkben írtunk korábban.) Korábban pH helyreállító szerepe miatt illesztették be az arcápolási rutinba a szakemberek, a mai, kímélő arclemosók használata mellett azonban ez a funkciója már nem fontos, de egy modern, jó összetevőkkel rendelkező tonik továbbra is jót tesz a bőrrel. Tisztítás után használhatunk például pórusösszehúzó tonikot is, de ha a pattanások ellenére száraz vagy érzékeny a bőrünk, válasszunk gyengédebb termékeket. Tisztítás után pedig igenis zsíros bőrre is kell hidratálót használni, hogy ne száradjon ki a bőr. Amit érdemes kerülni, azok a szulfátok. Az ilyen erős kemikáliák a természetes olajokat is kivonják a bőrből, ezáltal a pattanásos bőr állapota tovább romlik.
Ezeket az összetevőket keresd!
Mindegy, hogy a természetes kozmetikumok híve vagy-e, vagy jöhetnek a laboratóriumi megoldások is, könnyedén találsz olyan kozmetikumokat, amelyek jók a pattanásos bőrre. Csak tudni kell, mely összetevőket kell keresni!
Természetes összetevők
A korábban említett, pattanásokat kiváltó okokat legjobb, ha a természetben is megtalálható hatékony és megbízható összetevőkkel kezeljük. Lássuk őket!
- Teafa olaj
Az egyik leghatásosabb pattanás elleni természetes összetevő a teafa olaj. Antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása segít a pattanások méretének csökkentésében és megakadályozza a kifejlődésüket. Tegyünk néhány cseppet egy vattapamacsra, és kezeljük vele a pattanásos területet. Az arctisztítóba és a hidratáló krémbe is cseppenthetünk belőle. Figyeljünk azonban, hogy csak a pattanásra kerüljön belőle, mert kiszáríthatja az arcot. Vannak precíziós adagolást lehetővé termékek is, ha nem bízunk a kézügyességünkben, inkább menjünk biztosra!
- Aloe vera
Az aloe vera egy másik nagyszerű természetes pattanás elleni összetevő. A növény gyulladáscsökkentő és antibakteriális, így segít csökkenteni a pattanás méretét és nyugtatja a bőrt. Kenjük be az érintett bőrfelületet aloe vera zselével. Az arctisztítóba és a hidratáló krémbe is tehetünk belőle. Ha nem vagyunk nagy DIY-mesterek, keressünk aloe verát tartalmazó nyugtató termékeket.
- Manuka méz
A manuka méz egy Új-Zélandról származó mézfajta. Ez a méz antibakteriális és gyulladáscsökkentő is egyben, ezért kiváló a pattanások ellen. Kenjük be az érintett területet néhány csepp mézzel, ami akár egész éjszakára is a bőrön maradhat. De természetesen manuka mézet tartalmazó, már kész bőrápolókat is találunk a piacon.
- Zöld agyag
A zöld por tisztító, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő is egyben, ezáltal tökéletes a kisebb pattanások kezelésére és a felhalmozódott zsírok eltávolítására. Készítsünk maszkot a puha és sima arcbőrért – keverjünk össze egy kevés zöld agyag port vízzel, egy fa kanál segítségével (a fém csökkenti az agyag hatóerejét), egyenletesen kenjük fel az arcunkra és hagyjuk rajta 5 percig, majd öblítsük le langyos vízzel! Vagy éppen válasszunk agyagot tartalmazó, kifejezetten a pattanásokra hajlamos bőr ápolására szánt terméket.
Aktív összetevők
A természetes összetevők mellett számos más, hatékony, aktív összetevő is segíthet a pattanások csökkentésében.
- Benzoil peroxid
A benzoil peroxid egy antibakteriális hatóanyag, amely segít csökkenteni a pattanásokat okozó baktériumok számát. Ez az összetevő számos bőrápoló termékben benne van, mint például az arctisztítókban, tonikokban és krémekben is.
- Retinoid
Az A-vitamin származékok rendkívül hatékonyak a pattanások ellen, a keratolitikus tulajdonságuknak köszönhetően összehúzzák a pattanásokat és megakadályozzák kialakulásukat. Keressük őket az összetevők listáján!
- Szalicilsav
Szintén keratolitikus összetevő, mely segít a pórusokat elzáró felesleges zsír lebontásában. Megtalálható az arctisztítókban, tonikokban és krémekben is.
- Glikolsav
Hámlasztó hatású anyag, segít a pórusokat elzáró elhalt bőr eltávolításában. Arctisztítók, gélek és krémek gyakori összetevője.
- Niacinamid
A B3-vitamin egyik fajtája, rendkívül hatékony a pattanások ellen. Segít a pattanásokat összehúzni, és megakadályozza az újabbak kialakulását.
Tippek és trükkök, ha pattanásos a bőrünk
Van még néhány dolog, amivel csökkenthetjük a pattanások kialakulását.
- Naponta kétszer tisztítsuk meg arcunkat puha arctisztító eszközzel!
- Heti 1-2 alkalommal hámlasszuk bőrünket enyhe hámlasztóval!
- Minden nap hidratáljuk a bőrünket könnyű, olajmentes hidratálóval!
- Ne tapogassuk a kezünkkel az arcunkat. Kerüljük a felesleges sminket és az olyan termékeket, amelyek elzárhatják a pórusokat.
- Ne nyomkodjuk a pattanásokat! Csak jobban elterjedhetnek és begyulladhatnak.
- Ne használjunk olyan termékeket, amiben egyszerre van AHA/BHA és retinol is.
- Mindig, azaz MINDIG használjunk naptejet, ha a szabadban vagyunk!
Kiemelt kép: Canva/nőklapja.hu