A kávé és a tea a világ két legközkedveltebb, koffeint és antioxidánsokat is tartalmazó itala. Tanulmányok szerint a mérsékelt mennyiségű koffeint fogyasztó embereknél alacsonyabb a 2-es típusú cukorbetegség kockázata, kisebb valószínűséggel kell számolniuk szív- és érrendszeri zavarokkal, Alzheimer- és a Parkinson-kórral, valamint rákos megbetegedésekkel. Arról pedig nem is beszélve, hogy a nyűgös reggelek egyik legtutibb ellenszere – éppen ezért igencsak nehéz dönteni közöttük.
Melyiket érdemes fogyasztani?
Megsúgjuk: nincs rossz választás – amennyiben mindent mértékkel fogyasztunk. Bizonyára mindannyian tapasztaljuk: nehezen induló reggeleken nincs is jobb vigasz a frissen főzött kávé (vagy tea) illatánál. Becslések szerint a világ lakosságának 80%-a fogyaszt emiatt koffeintartalmú termékeket. A kávé tehát tagadhatatlanul a reggelek első számú szupersztárja. De mégis mitől vált azzá? Sokféle módon próbálunk tenni a kiegyensúlyozott, hosszú és egészséges életért, többek között a dohányzás kerülésével, testmozgással és egészségesebb ételek fogyasztásával. Kevéssé ismert, de még a kedvenc reggeli italunk kortyolgatásával is hozzájárulhatunk a szervezet megfelelő működéséhez – ami szuper hír lehet a kávé szerelmeseinek.
A Critical Reviews in Food Science and Nutrition című tudományos szaklapban közzétett 2019-es kutatás eredményei szerint a megfelelő mennyiségű koffeinbevitel elősegítheti a testzsír és a testsúly csökkenését, ami az általános egészségi állapotunkért is felel. Emellett napi 3 csésze fekete kávéval a szív megfelelő működéséhez is hozzájárulhatunk – természetesen cukor és tej hozzáadása nélkül.
A WHO szerin világszerte körülbelül 1,5 millió ember halálát okozza a cukorbetegség.
A betegség kialakulásának megelőzésére szolgáló módszerek között nagy meglepetésünkre a kávé is szerepel – magas antioxidáns-tartalma és gyulladáscsökkentő hatása révén. Bár a kávéfogyasztás önmagában nem garantálja, azonban jócskán csökkenti még a rákos megbetegedések kockázatát is. Általánosságban elmondható, hogy a kávéban kétszer-háromszor annyi koffein található, mint egy hasonló mennyiségű fekete teában, érdemes belőle tehát kevesebbet fogyasztani (maximum napi 2 csészével). A pontos arány azonban számos tényezőtől is függhet; többek között a teafű vagy kávé mennyiségétől, az elkészítéshez használt víz hőmérsékletétől, valamint az áztatás időtartamától. Na de mi a helyzet a teával?
Az ENSZ felmérése szerint a víz után a tea az egyik leggyakrabban fogyasztott ital a bolygón.
Az Annals of Internal Medicine című orvosi folyóiratban egy új, augusztus 30-án megjelent tanulmány szerint a tea – különösen a fekete tea – (a kávéhoz hasonlóan) szintén számos egészségügyi előnnyel rendelkezik, hála a benne található szerves vegyületeknek. Az új kutatásban 498.043, 40 és 69 év közötti, az egészségügyi adatbázisban is szereplő személy adatait dolgozták fel. A vizsgálat vér-, vizelet- és nyálmintákat is tartalmazott. A résztvevők 89%-a rendszeresen fogyasztott fekete teát, 19% napi 6 csészénél többet (ami már bőven egészségtelennek minősül), a legtöbben pedig napi 2-5 csészével.
A tudósok az adatok ismeretében több mint 11 éven át követték nyomom a résztvevők étrendjét, életmódját, figyelembe véve az etnikai hovatartozásukat, társadalmi, valamint gazdasági helyzetüket. A vizsgálat kezdete és vége között 29 783 ember hunyt el. Bár teljességgel nem tudták bizonyítani a fekete tea és a hosszabb élettartam közötti összefüggéseket, a National Institutes of Health által végzett új vizsgálatból azonban kiderült, hogy azok körében, akik napi két csésze fekete teát fogyasztottak, 9-13%-kal volt alacsonyabb a korai halálozás, a stroke és szívbetegségek kockázata.
Viszont jóból is megárt a sok:
fontos, hogy ne lépjük túl az orvosok és kutatók által ajánlott napi adagokat – legyen szó kávéról vagy teáról.
Amennyiben nem szeretnénk hányingerrel, fejfájással, hasmenéssel, álmatlansággal és emelkedett pulzusszámmal számolni, mindenképp vegyük figyelembe testünk jelzéseit is – koffeintoleranciánk egyénenként változhat, érdemes ennek megfelelően beállítani a napi tea- és kávéadagokat. Emellett a koffein enyhén addiktívnak is tekinthető, tehát néhányan függőség kialakulásával is számolhatunk, amennyiben túllépjük az ajánlott napi koffeinbevitelt.
Napi három csészénél több tea fogyasztása már nem javasolt. Két csésze fekete tea körülbelül 120 milligramm koffeint tartalmaz, ami a legtöbb orvos szakértő szerint biztonságos mennyiség, amennyiben nem szenvedünk koffeinérzékenységben. A tiszta gyógyteák egyébként (például a borsmenta és a kamilla) nem tartalmaznak koffeint, ami talán hasznos információ lehet, amennyiben nem szeretnénk lemondani a napi 2-3 csészénél több teaadag kortyolgatásáról – stresszoldó hatásukról pedig nem is beszélve.
Koffeinmentes, stresszoldó gyógyteák
A tea központi szerepet játszik a családi- és baráti összejöveteleken, valamint különböző kultúrák szertartásaiban is. Nyugtató hatásuk nem újdonság az orvostudományban sem, a hagyományos gyógyászat fontos alkotóelemeinek számítanak, kiváltképp a keleti orvoslásban. A kutatások megerősítik, hogy antimikrobiális, gyulladáscsökkentő, stresszoldó és antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkeznek. Nem véletlen tehát, hogy a világ lakosságának 60-80%-a támaszkodik a gyógynövények pozitív hatásaira. A leggyakoribb fajták közé tartozik a a gyömbér, a ginzeng, a hibiszkusz, a jázmin, a csipkebogyó, a menta, a rooibos (vörös tea), a kamilla és a bíbor kasvirág (echinacea). Elő a kedvenc bögrénkkel és takarónkkal – hamarosan egyébként is beköszönt a borongós, hűvös őszi idő –, nézzünk ezek közül néhány stresszoldó finomságot, amit akár mi magunk is elkészíthetünk otthon!
Turbózzuk fel immunrendszerünket gyógynövényes kamilla-tonikkal!
Az immunitást erősítő összetevők, a gyömbér, citrom és rozmaring, nyugtató kamillateával és mézzel áztatva igazi vitaminbombának számítanak. Rendszeres, forrón vagy szobahőmérsékleten történő fogyasztása segít szinten tartani az immunitást.
Hozzávalók:
- 4 csésze forró víz
- 6 filter kamillatea
- 2 teáskanál reszelt gyömbér
- 4 szelet citrom
- 2-4 teáskanál méz
- 2 ág rozmaring (összezúzva)
Keverd össze a hozzávalókat a forrásban lévő vízben. Alkalmanként kavargatva, nagyjából 20 percig főzd, majd szűrd át egy finom szitán.
Levendulás, mentás gyógytea álmatlanság ellen
Már az illata is relaxál. A menta jótékonyan hat az emésztésre, a kamilla és a levendula pedig segíti az elalvást, így lefekvés előtt is bátran kortyolgatható. Nincs más dolgod, mint összekeverni a hozzávalókat, 20 percig főzni, majd bő 15 perc elteltével leszűrni.
Hozzávalók:
- 1 teáskanál szárított kamilla (vagy egy evőkanál friss kamilla)
- ½ teáskanál szárított levendula
- ½ teáskanál szárított, vagy 1 evőkanál friss, durvára vágott menta
- 1 csésze forró víz
Narancsos gyömbértea
Zöld teából elkészítve kiváló választás, de ha koffeinmentes változatra vágynánk, nyugodtan helyettesíthetjük kamillával is.
Hozzávalók:
- 4 csésze forró víz
- 4 filter, natúr zöld tea (vagy kamilla)
- 1 darab friss gyömbér meghámozva, vékonyan felszeletelve
- fél csészényi frissen szűrt narancslé
Egy közepes méretű lábasban forraljuk fel a vizet. Vegyük le a tűzről. Adjuk hozzá a teafiltereket és a gyömbérszeleteket. Fedjük le, és hagyjuk ázni 4 percig. Ezután kivehetjük a teafiltereket, majd hozzáadhatjuk a narancslevet. Ha intenzívebb ízélményt szeretnénk, mindenképp hagyjuk benne a gyömbérszeleteket.
Kakukkfű tea
Ehhez az egyszerű, de nagyszerű teához mindössze friss kakukkfűre és vízre lesz szükséged. Meg fogsz lepődni, milyen gazdag ízvilágot varázsolhatsz két egyszerű hozzávalóból! Ehhez nincs más dolgod, mint felforralni egy fazék vizet, hozzáadni 8-10 ág friss kakukkfüvet, 5 percig állni hagyni, majd takaró alá bújni és relaxálni.
Zsályatea az agy- és idegrendszer erősítéséért
Elkészítése a kakukkfűhöz hasonlóan pofonegyszerű: csak két szál friss zsályára és a forrásban lévő vízre lesz szükséged. Az erős fenyőíz tompítására (forrás után) adj hozzá egy pici citromlevet, vagy ha úgy tetszik, egy csipetnyi mézet, esetleg agave szirupot. Hagyd állni 5 percig, és már fogyaszthatod is!
Tea oregánóból? Igen!
Az oregánó többnyire a hagyományos olasz konyha ételeinek egyik fő ízesítőjeként ismert, azonban nem árt tudni, hogy bizony teaként használva sem utolsó. A boltban vásárolható szárított változatokból, de a kertben, ablakpárkányon cseperedő friss fűszernövényből is elkészítheted. Gyulladáscsökkentő és stresszoldó hatásai ismertek, adjunk tehát két nagy leveles ágat a forrásban lévő vizünkhöz, hagyjuk állni 5 percet, és már élvezhetjük is a különleges ízeket. Szükség szerint citrommal, mézzel és pici reszelt gyömbérrel is ízesíthető. Egészségedre!
Kiemelt kép: Getty Images