Ha fáj a fejünk, a fájdalom helye fontos támpont lehet annak meghatározásában, hogy milyen típusú fejfájásról van szó, és milyen lehetséges gyógymódok állnak rendelkezésünkre. (Ebben a korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy mik lehetnek a kiváltó okai.)
A fejfájás nagyon gyakori: a becslések szerint a felnőttek körülbelül fele-háromnegyede tapasztalt valamilyen fejfájást az elmúlt egy évben. A krónikus fejfájás, ami havonta 15 vagy több fejfájós napot jelent, a WHO adatai szerint a felnőttek 1,7-4%-át érinti.
Van, amikor elég a pihenés, vagy egy fájdalomcsillapító tabletta – de mikor fontos orvoshoz fordulni? Az alábbiakban bemutatjuk az előfordulási helyek szerinti leggyakoribb típusokat, és hogy mire figyeljünk.
Teljes fejet érintő
Az egész fejre kiterjedő fejfájás olyan érzés lehet, mintha erős szalagot tekernének szorosan a fejünk köré. Ez gyakran feszültség okozta fejfájást jelez, amely a leggyakoribb típus. (Fontos kiemelni, hogy vannak olyan esetek, amikor az egész fejben érezhető fájdalom valójában migrén, amiről a cikk egy későbbi részében még lesz szó. Ez a fejfájások közül a leginkább rettegett változat a népesség mintegy tizedét érinti. A nőknél jóval gyakoribb, mint a férfiaknál. A heves fejgörcs kiváltó okát máig nem sikerült teljesen tisztázni, de a feltételezések szerint az agykörnyéki véráramlás megváltozása, az agyi erek kitágulása, az agy kémiai folyamatainak és elektromos aktivitásának változásai állhatnak a hátterében. Közvetlen kiváltója lehet a szellemi túlterhelés és a stressz is, de gyakran alvászavarok, menstruáció, időjárási frontok, bizonyos ételek vagy szagok is előidézhetik. A migrén jellegzetesen nagyon intenzív, féloldali, lüktető fejfájás, amelyet egyéb változatos tünetek is kísérnek: émelygés, hányinger, hányás, erős fény- vagy hangérzékenység.)
A tenziós, vagy feszültség okozta fejfájás esetén a fájdalom és a nyomás a nyakra is kiterjedhet, és a homlok körül is érezhetünk fájdalmat és érzékenységet. Ezt a fajta fájdalmat a fej és a nyak izomösszehúzódásai okozzák, és általában néhány órán át tart, de akár napokig is elhúzódhat.
Ezek okozhatják:
- stressz
- izomeredetű nyaki problémák
- koffeinmegvonás
- fizikai megerőltetés
- éhség
- másnaposság
- fáradtság
- megfázás vagy influenza
- fejsérülés
- a szem megerőltetése, számítógép előtti túlterhelése
- túl sok fejfájás elleni gyógyszert használunk, és a megvonástól fáj (ez más néven a rebound fejfájás)
Mikor menjünk orvoshoz?
Az alkalmi feszültség okozta fejfájás általában nem igényel orvosi ellátást. Akkor forduljunk orvoshoz, ha havonta 15 vagy több fejfájós napot tapasztalunk.
Csak az egyik oldalt
Migrén
Akár a bal, akár a jobb oldal, az egyoldali fejfájás gyakran migrénre utal. A migrén szintén gyakori fejfájási rendellenesség, amely visszatérő rohamokkal jár. Jellemző tünetei a lüktető fájdalom, hányinger vagy hányás, zaj-, fény- és szagérzékenység, és fókuszálási nehézségek. Hátterében számos tényező állhat, többek között hormonális folyamatok, például a szerotoninszint csökkenése.
De számos más tényező is kiválthat rohamot, például:
- hangos zajok
- erős vagy villogó fények
- bizonyos szagok és ételek
- az időjárási körülmények változása
- alváshiány
- hormonális változások
- étkezések kihagyása
- kiszáradás
Ezek személyenként eltérőek lehetnek, és akár a fentiek kombinációja is okozhat rohamot, így a pontos kiváltó okot nem mindig lehet beazonosítani.
Cluster fejfájás
A cluster, vagy klaszteres fejfájás a másik olyan fejfájási rendellenesség, amely csak a fej egyik oldalán okoz fájdalmat. A fájdalom gyakran az egyik szem mögött vagy körül lokalizálódik, és bizonyos esetekben átterjedhet a homlokra, a fejünk egyik oldalára, az orrunkra, a nyakra vagy az ugyanazon az oldalon lévő vállunkra.
Az ilyen fejfájás általában ciklusokban vagy, ahogy a neve is mutatja, „klaszterekben” jelentkezik. Előfordulhat, hogy néhány hétig vagy akár hónapig is elhúzódik, majd ezt követi egy nyugalmasabb időszak, amikor gyakorlatilag nincsen tünetünk. Ezek a fejfájások gyakran hirtelen jelentkeznek, és általában a kezdettől számított körülbelül 10 percen belül erősödnek.
A klaszteres fejfájás gyakori tünetei a következők:
- égő, szúró fájdalom az egyik szem mögött vagy körül
- vörös, könnyező szem
- kisebb, összeszűkült pupilla
- lógó szemhéj
- puffadtság az egyik vagy mindkét szem alatt vagy körül
- orrfolyás vagy orrdugulás
- az arc kipirulása
- nyugtalanság
Mikor menjünk orvoshoz?
A helyes diagnózis felállítása után a migrén és a cluster fejfájás is kezelhető, éppen ezért érdemes orvoshoz fordulni mindkettő esetén és fontos megjegyezni, hogy a fentieken kívül gyógyszerek túladagolása és a fejsérülés is okozhat a fej egyik oldalán jelentkező fájdalmat.
A fej és az arc elülső része
A szem és az orrnyílás mögött jelentkező fájdalom oka lehet allergia, például szénanátha, amely a fájdalom mellett megfázáshoz hasonló tüneteket is produkálhat. Az arcüreg fájdalma akkor jelentkezik, amikor a szem, az orr, az arc és a homlok mögötti arcüregek eltömődnek, ami nyomást és fájdalmat okoz. Előfordulhat, hogy a fájdalom a fej bármelyik, vagy mindkét oldalán jelentkezik.
A valódi arcüregfájdalom (amit nem arcüreggyulladás vagy a fenti okok okoznak) azonban általában ritka, és gyakran ki is derül, hogy migrén okozza az arcüregek feletti fájdalmat. A szem mögött érzékelt fejfájás pedig esetenként a szem betegségeivel függ össze.
Mikor menjünk orvoshoz?
Ha fáj az arcüregünk, akkor érdemes felkeresni orvosunkat, hogy pontos diagnózist kapjunk. Ő segíthet megállapítani, hogy fejfájását valóban allergia okozza-e, vagy esetleg migrénről van szó.
A fej hátsó része
A fej hátsó részén jelentkező fájdalmat egyes esetekben a nyak ízületi gyulladása okozza, és általában rosszabbodik, ha mozgunk. Az ilyen típusú fejfájás oka lehet rossz testtartás vagy nyaki problémák, például porckorongsérv is. A tarkófájás, amelyet gyakran nyaki fájdalom kísér, lehet egy ritka betegség, a spontán intrakraniális hipotenzió (SIH) jele is, amit az agyban lévő alacsony gerincvelői folyadéknyomás okoz.
Az SIH másik jele, hogy a fájdalom enyhül, ha lefekszünk, de rosszabbodik, ha:
- felegyenesedünk
- állunk
- köhögünk vagy tüsszentünk
- megerőltetjük magunkat
- fizikai tevékenységet végzünk
Mikor menjünk orvoshoz?
Ez a típusú fejfájás lumbálpunkciót (gerinccsapolást) követően is előfordulhat. Ha nemrégiben végezték el ezt a beavatkozást, és fejfájás jelentkezik, mielőbb keressük fel orvosunkat további kezelés céljából.
Orvosi ellátást igénylő fejfájás tünetei
Ha bármilyen típusú krónikus fejfájásunk van, érdemes orvoshoz fordulni. A fejfájás akkor tekinthető krónikusnak, ha havonta legalább 15 napon keresztül jelentkezik. A fejfájás konkrét típusának azonosításával az orvos meg tudja határozni a legjobb kezelési módot, ami javíthatja általános életminőségünket.
Néha a fejfájás súlyosabb betegségre utalhat, mint például:
- aneurizma
- stroke
- agyhártyagyulladás
- agyvelőgyulladás (az agyszövet gyulladása)
- agydaganat
Azonnal forduljunk orvoshoz, ha a fejfájás mellett ezeket tapasztaljuk:
- hirtelen fellépő erős fejfájás
- merev nyak
- kettős látás
- gyengeség vagy bénulás a test egyik oldalán
- zsibbadás a test bármelyik oldalán
- egyensúly- és koordinációs problémák
- beszédzavarok
- magas láz
- letargia
- csökkent vagy megváltozott tudatszint
- hallucinációk
Így űzzük el
A fejfájás oka, erőssége és megjelenési módja igen sokféle lehet. Ezért érdemes megfigyelni, hogy milyen előzmények, körülmények, helyzetek váltják ki a panaszokat, vagy hogy milyen előjelei vannak a súlyosabb fejgörcs kialakulásának, és azt is, hogy mivel tudjuk a leghatásosabban csillapítani. Mielőtt azonban gyógyszerhez nyúlnánk, néhány egyszerű tanácsot érdemes kipróbálni.
- Kezdetnek egy nagy pohár friss víz javíthatja az esetleges folyadékhiányt és az emésztési gondokat.
- A munka közben jelentkező fejfájás sokszor hatékonyan enyhíthető egy húszperces pihenővel, néhány könnyű, a váll- és nyakizmokat lazító tornagyakorlattal, fejkörzéssel, kis sétával, miközben a helyiséget alaposan kiszellőztetjük.
- Ha van rá módunk, vonuljunk el egy időre egy csendes, árnyékos helyre, ahol a szemünk és az idegeink is pihenhetnek.
- Van, akinek a fejgörcsét egy melegítő homlokpánt, sapka enyhíti, másnak épp a hideg, frissítő borogatás segít.
- Mindezek mellett érdemes azt is végig gondolni, mit tehetünk a fejfájást leggyakrabban előidéző, tartós stressz csökkentéséért, életvitelünk egészségesebbé tételéért.
Kiemelt kép: Getty Images