Tekintve a vészesen emelkedő árakat és költségeket, manapság a már jól megszokott, márkásabb szépségápolási termékek olcsóbb verziói sem nevezhetők minden esetben pénztárcabarátnak. Ha idáig nem volt erősségünk a spórolás, most kénytelenek vagyunk tudatosabban vásárolni, a magas rezsiárak mellett pedig eddigi életvitelünk is igényel némi átszervezést – ám ez nem jelenti azt, hogy mindenről le kellene mondanunk. Ha a drogériákban ténferegve azon morfondírozol, hogyan tudnád a mostani árak mellett megőrizni az eddigi szépségápolási rutinodat, akkor ez a cikkünk a segítségedre lehet. Az ápoltság szerencsére nemcsak luxus kérdése, bizonyos termékek összetevői pedig – sok esetben – egy átlagos háztartás polcain is fellelhetők. Arról nem is beszélve, hogy a házilag kikevert alapanyagokkal és DIY-megoldásokkal hatékonyabban méregteleníthetünk, mint azt gondolnánk. Összegyűjtöttünk néhány egyszerű, szakértők által is javasolt receptet, a cikk végén pedig azok is találhatnak költséghatékony megoldásokat, akik nem szeretnének otthon kísérletezni.
Kakaós arcmaszkkal a ráncok ellen
Jasmina Aganovic bőrápolási szakértő szerint a nedvességét vesztett, idősödő bőr egyik legjobb házi ellenszere a kakaó. Az antioxidánsokkal teli kakaó hidratáltságot és rugalmasságot kölcsönöz, ehhez pedig csak néhány kanálnyi összetevőre lesz szükségünk:
- 1 kiskanál kakaópor
- 1 kiskanál tejföl
- 1 kisknál méz
- 1 tojás fehérjéje
Keverd össze őket, vidd fel az arcodra, hagyd megszáradni, majd langyos vízzel öblítsd le. Az erőteljes összetevőknek köszönhetően ragyogóvá válik az arcbőr: a tejfölben lévő tejsav hidratál és gyengéden hámlaszt, a méz fokozza a hidratáltságot, a kakaó méregtelenít, a tojásfehérje pedig feszesebbé varázsolja a fáradt és fakó arcbőrt.
Tejes kézáztatás
Dr. Debra Jaliman bőrgyógyász szerint az igénybe vett, száraz kezek legtutibb otthoni ellenszere egyszerűbb, mint gondolnánk: a meleg tejes áztatás. Ehhez nincs más dolgunk, mint 2-3 csészényi tejet felmelegíteni egy tálban, majd 5-10 percre kikapcsolni és relaxálni – a tejből származó zsír mindeközben hidratálja, az A- és E-vitamin pedig táplálja a száraz kézbőrt.
Bőrradír zabból
Az összetevők szabályozzák a bőr pH-értékét – kiváltképp az almaecet magas alfa-hidroxisav-tartalma –, eltávolítják a szennyeződéseket és a felesleges zsírréteget. A zab tisztító, valamint bőrmegújító hatású szaponinokat is tartalmaz, Aganovic szerint pedig ennek köszönhető, hogy gyakorta használatos alapanyag a bőrtisztítók legfőbb összetevőjeként.
Amire szükséged lesz:
- 3 tk. őrölt zabpehely
- ¼ tk. almaecet egy tálban
- ½ ek. barna cukor
Először keverd össze a zabot és az almaecetet, míg sima pasztát nem kapsz. Ezután add hozzá a barna cukrot, majd keverd teljesen simára. Ha szükséges, lazíthatod a keveréket pár csepp langyos vízzel. Vidd fel a frissen tisztított arcbőrre, hagyd hatni 5-10 percig. Ezután dörzsöld át gyengéd, körkörös mozdulatokkal, fokozva a váráramlást és a hámlasztó hatást, majd langyos vízzel öblítsd le, valamint töröld szárazra. Az eredmény sima, pihe-puha és hidratált arcbőr lesz!
Kókuszolajjal a körömágybőr hidratáltságáért
Megan Brame-Finkelstein bőrápolási szakértő száraz körömágybőr esetén a kókuszzsírra esküszik. Szerencsére egészen kicsi mennyiséggel is puhává varázsolhatjuk a száraz bőrt: egyszerűen csak dörzsöld be az ujjbegyeidet, tekerd be műanyag fóliával, és hagyd hatni addig, míg teljesen beszívódik.
Hámlasztó szódabikarbónás lábfürdő
Dr. Jaliman szerint egy egyszerű, szódabikarbónából és vízből álló lábáztatással még a bőrkeményedéseket is megelőzhetjük. Öntsünk fel meleg vízzel egy lavórt, szórjunk bele egy zacskó szódabikarbónát, majd dőljünk hátra, és kényelmesen nézzünk végig egy részt a kedvenc sorozatunkból. Ennyi az egész.
Gyulladáscsökkentő tea-tonik a pattanások ellen
Jennifer Yen, a Purlisse Skincare szépségápolási kollekció megálmodója szerint a ragyogó és egészséges bőr belülről kezdődik, ám azt egy egyszerű, citromos-teás otthoni keverékkel külsőleg is megtámogathatunk. Nem kell a legdrágább krém után nyúlnunk, bőven elég, ha van otthon:
- 1 ek. borsmenta teafű vagy 1 db filter
- 1 filternyi fehér vagy zöld tea
- ½ csésze (forralt) desztillált víz
- 2 csepp levendulaolaj vagy citromlé
- aloe vera gél
Az összetevőket keverjük össze a forró desztillált vízzel, hagyjuk 10 percig ázni, vegyük ki a tealeveleket és a filtert, adjunk hozzá annyi aloe vera gélt, amennyivel megtelik a szórófejes flakonunk, majd miután kihűlt, helyezzük a hűtőbe. A masszát több alkalommal is használhatjuk, spriccelések előtt pedig a hűtőben érdemes tárolni. A fehér és zöld tea magas koncentrációban tartalmaz polifenolokat, antioxidánsokat, amelyek gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatással bírnak, így bőrpír és irritáció ellen is könnyedén alkalmazhatjuk.
Méregtelenítő rizses, gyömbéres testradír
Készíts egy nagy adagot Yen ázsiai ihletésű házi testradírjából! Keverj össze ½ csésze főzz rizst (turmixgépben őrölve), ½ csésze tejet, ¼ csésze barna cukrot és ½ evőkanál őrölt gyömbért. Körkörös mozdulatokkal dörzsöld a bőrödbe (karokon és lábakon egyaránt hatásos), majd langyos vízzel öblítsd le. A tej hidratáló, a gyömbér gyulladáscsökkentő és méregtelenítő, a rizs természetesen hámlasztó, a belőle származó keményítő pedig bőrnyugtató hatású.
Cukros arc- és testradír
Ez az egyszerű házi készítésű hámlasztó amellett, hogy hidratál, még az elhalt hámsejtektől is segít megszabadulni. A cukor textúrája azonban durva, emiatt
érzékeny bőrűek számára nem ajánlott a recept kipróbálása!
Amire szükséged lesz:
- 1/2 csésze barna cukor
- 3 ek. méz egy kis tálban
- 2 ek. tetszés szerinti olaj (lehet olíva-, mandula- vagy kókuszolaj)
Keverd sűrű pasztává az összetevőket, körkörös mozdulatokkal masszírozd be (beleértve a nyakat és a dekoltázst is), hagyd hatni 5-10 percig, majd öblítsd le meleg vízzel. A maradékot tedd be a hűtőbe, és 3-4 napon belül használd fel újra!
Ne dobd ki a kávézaccot!
A kávé egyik legkézenfekvőbb megoldás az otthoni bőrápolásban. Kutatások bebizonyították, hogy a kávésav, valamint zaccban található antioxidánsok növelik a kollagénszintet, csökkentik a pattanások kialakulását és a bőrsejtek idő előtti öregedését is. Mindezek mellett antimikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezik, ami annyit tesz, hogy segíthet megvédeni bőrünket a baktériumoktól és fertőzésektől. Egy egyszerű otthoni hámlasztóhoz pedig mindössze csak néhány összetevőre lesz szükségünk:
- friss kávézacc
- kevéske olívaolaj vagy ha nem szeretnénk a zsíros állagot, némi víz a kenhető formula érdekében
- pár csepp citromlé
A keveréket gyengéden, körkörös mozdulatokkal masszírozzuk a bőrbe, majd 5-10 perc elteltével, langyos vízzel öblítsük le. Ha szükségét érezzük, 3-4 naponta megismételhetjük a folyamatot.
Ha nem vagyunk biztosak egy adott összetevővel kapcsolatban, konzultáljunk bőrgyógyásszal, és használat előtt mindenképp végezzünk bőrtesztet is!
Ha inkább a bőrgyógyászatilag tesztelt termékekben bízunk
Kattints a képgalériára!
Kiemelt kép: Getty Images