Ha előkerülnek a régi családi fotográfiák, és ránézünk a hátukra kézzel ráfirkantott dátumokra, gyakran meglepődünk, mennyire fiatalok a képen a nagyszüleink, dészüleink. Holott ha meg kellene tippelnünk, valószínűleg legalább egy tízessel öregebbnek mondanánk őket akkori valós életkoruknál. A jelenséggel annyira gyakran szemebsülnek az emberek a világ minden táján, hogy a Google-ben külön bugyra van már a témakörnek, a közösségi média felületein pedig számos fotóval illusztrálják és bizonygatják a felhasználók, hogy régebben valóban mindenki gyorsabban öregedett/öregebbnek nézett ki. De tényleg így van? Vajon mi az igazság? Nos, egy kicsit ez is, meg az is.
George Harris jégkorongozó 31 éves korában:
This is former NHL/WHA hockey player George "Duke" Harris. Born in 1942, he was 31 when this pic was taken. https://t.co/YAQBgIct46 pic.twitter.com/wehGuqsNm5
— AOL Keyword: JS (@realjasonstru) December 27, 2019
Jobban tartjuk magunkat
Több felmérés, kutatás és adatelemzés is igazolja, hogy a világ fejlettebb részein az öregedési ráták idővel megváltoztak olyan tényezők miatt, mint az életszínvonal javulása, a jobb egészségügyi ellátás és a tudatosabb életmóddal kapcsolatos döntések, választások. Bár az nem meglepő, hogy a jobb életszínvonal hatással van az öregedésre, az viszont annál inkább az, hogy ez a pozitív hatás milyen gyorsan megmutatkozott.
Egy 2018-ban megjelent tanulmány a biológiai öregedés változásait vizsgálta a kronológiai életkorhoz képest (olyan markerekből, mint a vérnyomás és a tüdőfunkció) 1988 és 2010 között.
Azt találták, hogy még ebben a rövid időintervallumban is jelentős különbségek mutatkoztak az öregedésben, az újabb generációk biológiailag „fiatalabbak” voltak, mint elődeik.
Érdekes, hogy a férfiak és nők biológiai életkora közötti különbség a nők rovására csökkent: ezt a kutatók a dohányzással hozták összefüggésbe, mivel a férfiak kezdtek leszokni a dohányzásról, a nők viszont felzárkóztak melléjük az elpöfögtetett cigaretták számát illetően. A népesség egészségi állapotában bekövetkezett javulásnak egyéb magyarázatai is vannak, mint például a jobb korai életkori és szülés előtti körülmények, valamint a fertőző betegségek visszaszorulása. Nem csupán a születésnél várható élettartam nőtt az elmúlt évtizedekben, hanem a fitten, egészségesen eltölthető éveink száma is – és ez a külsőnkön is meglátszik.
Az utóbbi évtizedekben felismertük az öngondoskodás, az egészséges életmód fontosságát, tudatosan ápoljuk a bőrünket (fontos kihangsúlyozni a fényvédelem elterjedését, ami jelentősen befolyásolja, hogy hány évesnek mutat bennünket az arcunk), sportolunk, egészségesen táplálkozunk, és a fogászati ellátások is sokat fejlődtek, javultak.
Sajnos azonban még a fejlett régiókon belül is, ahol ezek az előrelépések történtek, mai napig hatalmas egyenlőtlenségek vannak a különböző társadalmi csoportok között.
A stílus teszi
Amikor 2021-ben debütált a Szex és New York folytatása, néhány napig keringett a közösségi médiában egy fotó, ami az Öreglányok (The Golden Girls) és az És egyszer csak… szereplőit helyezte egymás mellé. És bár az 1985 és 1992 között futó Öreglányok sitcom a maga idejében forradalminak számított, és nagyban hozzájárult az életkor miatti diszkrimináció felszámolásához, mai szemmel megdöbbentő a különbség a két sorozat szereplői között: az öreglányok nem sokkal idősebbek, mint Carrie és barátnői… A fotó önmagában egy tanulmány arról, mennyit változott világunk és a korról, korosodásról alkotott elképzelésünk az elmúlt három évtizedben. Illetve mennyit változott az öltözködés, a smink- és frizuradivat a két sorozat között letelt időszak alatt. Ez utóbbival is magyarázható az, hogy miért tartjuk öregnek a régi képeken szereplőket:
legyen retró vagy vintage, önkéntelenül is elfogultsággal szemléljük az elmúlt korszakok divatját, és azonnal az öregség érzetével társítjuk azokat az embereket, akik viselik őket.
And Just Like That's Leading Ladies Are the Same Age as the Characters in The Golden Girls https://t.co/lZGKcRXfeQ
— People (@people) January 20, 2022
Kiemelt kép: fiatal lány táncol a Föld Napja rendezvényen Philadelphiában, 1970 áprilisában (Jack Rosen/Getty Images)