Szinte magától értetődő lenne, hogy egy-egy jól választott krémmel ragyogóvá varázsolhatjuk az arcbőrünket, azonban az egészséges, fiatalos arcbőr titka legtöbb esetben nem a legdrágább kenceficékben rejlik – ezek ugyanis fabatkát sem érnek, ha mindeközben egészségtelenül táplálkozunk. Az évek során széles körben kutatták a táplálkozás és a bőr egészsége közötti összefüggéseket, az eredmények pedig messze túlmutatnak a krémek és a folyadékfogyasztás bőrre gyakorolt hatásain. Étrendünkkel elsősorban a hormonok szintjét befolyásoljuk, ami annyit tesz, hogy az elfogyasztott ételek a bőr általános egészségi állapotával is szoros összefüggésben állnak – nem véletlen tehát, hogy egyes ételekkel ronthatunk, míg másokkal javíthatunk az arcbőr állapotán. Mondhatjuk úgy is, hogy a bőr olyan, mintha a bélrendszerünk tükörképe lenne, ami nem megfelelő táplálkozás esetén irritált, pattanásos, pigmentált és mitesszeres is lehet. A magas glikémiás indexű élelmiszerek, egyes tejtermékek, a gyorséttermi ételek, a csokoládé, az alkohol, a fűszeres és forró ételek, valamint a minimális zöldségfogyasztás például összefüggésbe hozhatók a pattanások kialakulásával, míg a rendszeres gyümölcs-, zöldség- és halfogyasztás bizonyítottan hatásosak lehetnek az akné ellen. Ennek kapcsán utánajártunk, kinek mit érdemes (vagy nem érdemes) fogyasztania bőrtípusonként!
Ha száraz a bőröd
Hámló, viszkető, kipirosodott és érdes érzéssel jár, szinte folyamatosan húzódik. A száraz bőr nemcsak a helytelen folyadékbevitel eredménye; sok esetben az A- és C-vitamin hiánya, valamint a túlzott koffein- és alkoholfogyasztás legalább ugyanennyire okolhatók a tünetekért. A dehidratáló hatású ételekkel és italokkal tehát csínján kell bánni, és érdemes előtérbe helyezni helyettük a vitamindús, hidratáló hatású finomságokat: a spenót, a brokkoli és az édesburgonya A- és C-vitaminban gazdag, az avokádó, az olívaolaj és a lazac pedig természetes belső hidratáltságot eredményez.
Ha zsíros a bőröd
Az arc fényesnek tűnik, aknékra, foltokra és mitesszerekre is hajlamos. Ilyenkor a gyulladáscsökkentő étrend alapelve az, hogy a lehető legtermészetesebb forrásból származó élelmiszereket fogyasszuk, csökkentsük a cukor, a tejtermékek és a gluténtartalmú ételek mennyiségét, és növeljük az omega-3 zsírsavakban gazdag élelmiszerekét. Automatikusan persze azt feltételeznénk, hogy az olajban gazdag ételek felelősek a bőr fokozott faggyútermeléséért, ez azonban nem minden esetben igaz. Léteznek ugyanis gyulladáscsökkentő olajokat, vagyis omega-3 zsírsavakat tartalmazó élelmiszerek is (mint például az avokádó, a hal, az olajbogyó és a lenmag), amelyekkel sokat javíthatunk a zsírtermelés egyensúlyán. Emellett a vörös húsokat célszerű baromfira és halfélékre cserélni, a cukros élelmiszereket természetesen előforduló cukros ételekkel (például gyümölcsökkel) helyettesíteni, a finomított szénhidrátokat és ultra-feldolgozott élelmiszereket pedig a lehető legmesszebb elkerülni.
Ha kombinált vagy vegyes arcbőröd van
Akkor beszélhetünk kombinált arcbőrről, ha a bőr bizonyos területein némi szárazságot, míg máshol, például a T-zónában (orr, homlok, áll) fokozott faggyútermelést tapasztalunk. Ez a leggyakrabban előforduló bőrtípus, ami területenként eltérő arcápolást igényel, szakértők szerint pedig a száraz és zsíros bőr étkezési terve tűnik ilyenkor a leghatásosabbnak. A gabonafélékre kombinált arcbőr esetén azonban kiemelten fontos odafigyelni, ezek a szénhidrátok ugyanis felboríthatják a zsírtermelés egyensúlyát. Ez esetben a fehér finomlisztet magas fehérjetartalmú, alacsony glikémiás indexű élelmiszerekre javasolt cserélni, ilyenek lehetnek például a teljes kiőrlésű búzalisztből, rozslisztből készült ételek, valamint a barna rizs és a quinoa.
Ha pattanásokra, aknéra, rozáceára hajlamos, érzékeny bőröd van
Bár gyakran a tinikorral hozzák összefüggésbe, sajnos felnőttként is problémákat okozhat, kiváltképp menopauza idején. Szakértők szerint szükséges ilyenkor megemelni a napi C-vitamin mennyiségét, melyeket nemcsak táplálék-kiegészítőkből, de bogyós gyümölcsökből is nyerhetünk, gyulladások ellen pedig a cink az egyik legbiztosabb ellenszer. Természetes cinkforrásnak számítanak a magok, diófélék, hüvelyesek, tengeri herkentyűk, halak és a baromfihús, de dúsított gabonafélékből, például előre csomagolt teljes kiőrlésű kenyerekből (melyek hozzáadott vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak) is kinyerhetők. Emellett a tejtermékeket érdemes nővényi alternatívára cserélni, a cukros, telített zsírsavakban gazdag ételeket pedig teljesen kiiktatni.
Ha sápadt, fakó bőröd van
A fakó bőr gyakran a környezetünkből származó oxidatív stressz, magyarán a levegőbe kerülő szennyező anyagok és növényvédő szerek eredménye. (A szoláriumozás ez esetben sem nevezhető biztonságos megoldásnak! A bőr öregedésért, illetve többféle bőrrák kialakulásáért a 315-400 nm hullámhosszú UVA-sugárzás a felel, a szoláriumok csövei pedig javarészt UVA-t sugároznak. A bőrünket védő, normál barnulásért felelős anyag, a melanin úgy alakul át az UVA-sugárzás hatására, hogy közben károsító anyagcseretermékek jönnek létre, amelyek rákot okozó folyamatokat indítanak el. Ráadásul ezek a sejtek DNS-ét károsító folyamatok az UVA-sugárzás megszűnése után is folytatódnak – ez nem is olyan régi felfedezés, csak hat éve jöttek rá a Yale kutatói.) Ha télen-nyáron tónusos és ragyogó arcbőrt szeretnél, inkább az étrend átvariálására fókuszálj, hiszen bizonyos élelmiszerekkel még a sápadtság is orvosolható. Kozmetikai bőrgyógyászok szerint az oxidatív stressz egyik legjobb ellenszerei az antioxidánsok, valamint a likopin tartalmú élelmiszerek: ilyenek lehetnek például a paradicsom, a körte alakú guáva, a papaya és a piros paprika, a 75% feletti étcsokoládé és kakaó, és kis mértékben ugyan, de még a vörösbor is.
Ha érett bőröd van
Először is fontos leszögezni, hogy bármit is eszünk, a bőrünk előbb vagy utóbb mindenképp ráncosodásnak indul – kollagénben gazdag ételekkel azonban valamelyest lassítható a folyamat. A kollagén olyan fehérje, ami természetes módon is megtalálható a szervezetünkben, a húszas éveink alatt azonban csökkenésnek indul a szervezetben. Ezeket pótolhatjuk halból, tojásból, sovány húsokból, csontlevesből, kollagént tartalmazó étrend-kiegészítőkből, C-vitaminban gazdag gyümölcsökkel kiegészítve pedig a felszívódását is elősegíthetjük. Egyes ételek köztudottan a nedvességet is elvonhatják a bőrből, felgyorsítva a finom vonalak és ráncok megjelenését. Érdemes tehát minimálisra csökkenteni a napi kávéadagot, valamint az erősen sózott és fűszerezett ételeket.
Hogyan állapítható meg a bőrtípus?
Fontos, hogy képesek legyünk meghatározni a bőrtípusunkat, hiszen csak így tudjuk kialakítani a számunkra legmegfelelőbb bőrápolási rutint. Ahogyan krémeket is ennek megfelelően választunk, úgy az étrendünket is eszerint érdemes átvariálni. A teszt pofonegyszerű, nincs más dolgunk, mint zuhanyzás után szárazon hagyni a már megtisztított arcbőrt, és megfigyelni, mit érzünk egy óra elteltével. Fontos leszögeznünk, hogy a táplálkozás önmagában nem oldja meg a bőrproblémákat, a szakértők azonban az alapvető bőrápolás szerves részeként tekintenek rá. Általánosságban elmondható, hogy a bőr optimális egészsége érdekében az a legjobb, ha mértékkel fogyasztunk finomított szénhidrátokat, telített zsírokat, koffeinben, cukorban és alkoholban gazdag ételeket, italokat.
Ha nem vagy biztos a bőrtípusodban, mindenképp konzultálj bőrgyógyásszal, mielőtt táplálkozási szempontból is előnyös ételeket korlátoznál vagy teljesen elhagynál az étrendedből!
Kiemelt kép: Getty Images