Gyerekkoromban – emlékszem – sosem értettem, hogy miért pirulok ki jobban, mint a többiek, amikor mondjuk a nagyszünet után bejöttünk az udvarról, de később már észrevettem az összefüggést bizonyos körülmények és a bőrpír között. Így is viszonylag sok időbe telt, amíg majdnem harminc évesen kiderült, hogy nem csak simán pirulósabb vagyok, hanem rozáceám van, bár viszonylag enyhe változat. Így alaposan meg kell néznem, hogy mit kenek magamra, illetve milyen kezelésekre járok, hiszen nem mindegyik vethető be érzékeny bőr, és jelen esetben erek esetén, mert van, ami kifejezetten ronthat is az állapoton. Viszont munkámból kifolyólag abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy szinte első kézből értesülhetek a kozmetikai újdonságokról, és ezért is mindig kíváncsian várom, hogy vajon milyen megoldást kínálnak a cégek az én problémámra is. Most szakértői segítségséggel összegyűjtöttem azokat, amelyek kifejezetten ajánlottak a rozáceás bőrre, hogy legfeljebb a bókoktól kelljen elpirulnunk – de azoktól se nagyon.
Genetika, atka és társai
De először is lássuk, mivel is állunk szemben! „A rosacea egy gyulladásos bőrbetegség. Az erek működési zavaráról van szó, aminek a bőr enyhe kipirosodásától a gennyes, gyulladt csomókig több fokozata van” – mondta Dr. Szandányi Réka bőrgyógyász a Nők Lapja Egészség 2019/11. számában megjelent cikkben.
Általában az arc, a nyak és a mellkas területét érinti, esetleg még a szem szaru- és kötőhártyáját. Felnőtt korban alakul ki, jellemzően 30 éves kor felett, de enyhébb formában 20 éves kor körül is jelentkezhet. Az első fokozat, amikor stressz, érzelmi bevonódás (zavarba jövetel) hatására, forró és/vagy csípős étel fogyasztása közben vagy a szélsőséges időjárás következtében kipirul az illető, melyet égő, csípő érzés kísér. A következő, eggyel súlyosabb fokozat, amikor ez a kipirosodás fokozódik vagy akár állandósul, és apró értágulatok is megjelennek a bőrön. Ezt követően a faggyúmirigyek is megszaporodhatnak, a bőr megvastagodhat, majd a legvégső stádiumban gyulladt, gennyes, pattanáshoz hasonló csomók jelennek meg. A legsúlyosabb tünet az ún. rinofima (karfiolorr), ami az orr szövetének erőteljes elburjánzása. Ez leginkább a 40-50 év körüli férfiaknál fordul elő, és műtéttel lehet eltávolítani.
„A rozácea jellegzetesen a Fitzpatrick-skála I. és II. (világos bőr és világos szeműek) bőrtípusúaknál alakul ki – mondja Szűcs Ágnes, esztétikai terapeuta. – A pontos oka nem ismert, de megfigyelhető genetikai hajlam, az arcbőr ereinek és beidegzésének- , illetve a bőr immunrendszerének zavara is, illetve a demodex nevű atka is szerepet játszhat kialakulásában. A demodex atka minden ember bőrén megtalálható, viszont a rozáceás bőrprobléma esetén felszaporodnak, így hozzájárulva az állapotromláshoz. Egyes elméletek szerint az emésztőszervrendszerben felszaporodó baktériumok is okozhatják.”
A feltételezések szerint egy demodex nevű atkának is szerepe lehet hát a rozácea kialakulásában. Pontosabban fogalmazva, a rozáceások nagy részénél ennek az atkának az elszaporodását lehet megfigyelni. „Ezek a pici (0,1-0,4 mm), szabad szemmel nem látható élőlények az egészséges ember bőrén is kimutathatóak, és egészen addig nem okoznak problémát, amíg az immunrendszer vagy a bőr szerkezete nem károsodik. Számukra kedvező körülmények között (pl. párás levegő, napsütés, stressz) ezek az atkák elszaporodnak, melyre a bőr gyulladásos, rozáceás tünetekkel reagál. Speciális, orvos által felírt készítményekkel történő kezeléssel azonban szépen kiirthatóak, melynek következtében általában a rozácea tünetei is jelentősen javulnak – magyarázta Dr. Szandányi Réka a már említett lapszámban. – Szintén kiváltó tényező lehet egy bizonyos helicobacter pylori baktériumfertőzés. Ez a baktérium a gyomor falának védőrétegében tud elszaporodni, hámhiányt és mikrosérüléseket okozva. Amellett, hogy elburjánzása gyomorfekélyhez, gyomorhuruthoz és egyéb gyulladásos megbetegedésekhez vezethet, a bőrön rozáceás tünetekkel járhat együtt. A pontos összefüggés nem ismert, viszont a gyomor-bélrendszeri betegség gyógyulása után többnyire a rozácea is elmúlik. A baktérium jelenléte a gyomorban egy egyszerű kilégzéses teszttel megállapítható, utána pedig célzott antibiotikumos kezeléssel elpusztítható.”
Mi segíthet?
Szűcs Ágnes szerint bár az állapotot provokáló tényezők egyénenként változóak, de az alábbi trigger-faktorokra érdemes odafigyelni:
- stressz (ami sokat ronthat a bőrünk állapotán)
- UV-sugárzás
- hirtelen hőmérsékletváltozások
- fűszeres ételek fogyasztása
- forró és/vagy alkoholos italok fogyasztása
- irritáló agyagok (kozmetikumokban, sminkekben)
- extrém időjárási körülmények
- heves érzelmek
- bizonyos gyógyszerek
A szakértő elmondta, hogy érdemes egyénileg figyelni, mi vált ki hirtelen bőrpírt, csípő-, égő érzeteket, húzódást, gyulladást, majd pattanásszerű csomókat, és ezeknek az előfordulását, használatát csökkenteni.
„A rozácea kezelése állapot- és stádiumfüggő, de minden stádium esetében elmondható, hogy megfelelő otthoni ápolással karban tartható az állapot.
Az otthoni bőrápolásnál fontos szerepe van a bőrtisztításnak (ezzel is csökkentve a demodex atkák előfordulását), a körültekintő hámoldásnak, így csökkentve a megvastagodott hám felszaporodását, majd a bőr hidratálásának- és ápolásának. Aktív hatóanyagok közül érdemes a gyengédebb szalicilsavat keresni, az azelainsavas termékeket, a PAD-ot vagy akár enyhébb mandulasavat, illetve a bőrnyugtató antioxidánsokat, peptideket, gyengéd retinolokat, ceramidban gazdag termékeket alkalmazni. És bár már említettük, de sosem lehet elégszer: figyelni a fokozott és megfelelő fényvédő alkalmazására!” – javasolja Szűcs Ágnes. Fontos tehát, hogy akinek rozáceája van, kerülje az illóolajokat tartalmazó termékeket, de a szulfátok, egyéb illatanyagok, sőt az aktív szén sem barátai a rozáceás bőrnek – jöhet viszont minden, ami bőrnyugtató hatással rendelkezik.
Termékek, amik segíthetnek
A szakértő segítségével összeszedtük azokat a termékeket, amelyeket bátran használhatunk, hiszen segítséget nyújthatnak a kelletlen pír megszüntetésében. (Ha a drogériákban és a patikákban vény nélkül kapható termékek nem használnak, mindenképp érdemes felkeresni bőrgyógyász szakorvost. Van, hogy kozmetikus, bőrgyógyász és persze a páciens összehangolt munkája szükséges ahhoz, hogy a rozácea tünetei enyhüljenek.)
GALÉRIA:
Kiemelt kép: Getty Images