A haj ritkulása és elvékonyodása egy természetes folyamat, amely a nőknél jellemzően a menopauzával válik látható gonddá. Ám nemcsak a szervezetünk belső folyamatai (hormonrendszeri változások) tehetik vékonyabbá a hajszálainkat és ritkábbá a hajkoronánkat, hanem – kortól függetlenül – mi magunk is lehetünk a probléma okozói.
A közösségi médiában is sokszor szembejöhetett már velünk az a szakértői tipp, hogy a fejbőrünk és a hajszálaink megkímélése érdekében nem tanácsos naponta hajat mosni. A hajmosás mikéntjéről azonban kevesebb szó esik, a fókusz inkább a mostanság felkapott hajszérumokon, hajvégápoló olajokon van, amelyek fényt és egészséges megjelenést adnak a frizuránknak. Pedig akár kétnaponta, akár heti egyszer mosunk hajat, fontos tényező az is, hogy mivel tesszük.
Milyen samponnal? A kérdésre nem olyan választ várunk, hogy milyen árkategóriájúval, milyen márkájúval, jelen esetben sokkal érdekesebb az összetétel a lényeg. Bizonyos összetevők ugyanis kiszáríthatják a hajszálakat, a fejbőrt, és olyan károkat okozhatnak bennük, amelyek elvékonyodáshoz és hajhulláshoz is vezetnek. Na de milyen szavak láttán kell visszatennünk a samponosflakont a drogéria polcára?
Alkohol
Ha egészségesen ragyogó, dús frizurára vágyunk, az alkoholtartalmú hajápolók az egyik legnagyobb ellenségeink. Bármilyen olyan sampon vagy stylingtermék használata, amelyben rövid szénláncú alkohol (például izopropil-alkohol vagy etanol) van, szárazzá, töredezetté teheti a hajat, hiszen az alkohol nedvességet von el. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy nem minden alkohol ártalmas: a hosszú szénláncú zsíralkoholok azért találhatóak meg bizonyos hidratáló samponokban és kondicionálókban, hogy simábbá tegyék a hajszálak felszínét, a haj kevésbé gubancolódjon.
Szulfátok
Ha egy sampon összetevőlistáján szulfátokat találunk, biztosak lehetünk benne, hogy a termék kiválóan habzik (elvégre ezek erős tisztító hatású vegyi anyagok, nem véletlenül találkozhatunk velük mosó- és tisztítószerekben, sőt motorzsírtalanítókban is). Ám ez nem jelenti azt, hogy jól járunk velük. Az olyan összetevők, mint az SLS (nátrium-lauril-szulfát) vagy SLES (nátrium-laurét-szulfát) irritálhatják a hagyhagymákat, viszketést okozhatnak és elpusztíthatják a hajban lévő fehérjét, mindez pedig a haj töredezéséhez, hullásához és elvékonyodásához is vezethet.
Nátrium-klorid
A nátrium-klorid (más néven konyhasó, só, kősó, tengeri só) gyakran a nátrium-lauril-szulfáttal (SLS) kéz a kézben jár, a samponokba és a hajbalzsamokba azért teszik bele, hogy sűrűbb állagot érjenek el vele, míg a szappanok gyorsabban megszilárdulnak általa. Közvetlenül ugyan nem vált ki hajhullást, de nagy koncentrációban fejbőrszárazságot és -viszketést idézhet elő, mivel a só elvonja a nedvességet a bőrből, ez pedig állhat amögött, hogy hajmosás után tele van a lefolyó a hajszálainkkal. Arról nem is beszélve, hogy a nátrium-klorid a festett hajat könnyen kifakítja…
Formaldehid
A samponokon túl tusfürdők, fogkrémek, szempillaspirálok és folyékony tisztítószerek is tartalmazhatnak formaldehidet. Ez a szobahőmérsékleten színtelen, kellemetlen, csípős szagú gáz (vagy olyan összetevő, amelyből formaldehid szabadul fel) azért kerül a kozmetikumokba, hogy elpusztítsa a baktériumokat és meghosszabbítsa az eltarthatósági időt, de többet tud ártani, mint amennyit használ. A levegőbe kerülve irritálja a szemet, az orr nyálkahártyáját és a tüdőt, bőrérzékenységet, allergiás kontakt dermatitiszt és hámlást is okozhat. Mindezek rontják a hajhagymák állapotát, amelyekből ezáltal kevésbé egészséges hajszálak tudnak csak nőni.
Parabének
A parabének nem véletlenül a kozmetikai ipar legnépszerűbb tartósítószerei: hatékony baktérium- és gombaölők, olcsó az előállításuk és még a bőr is jól tolerálja őket. Akkor hol a probléma? Mivel a bőrben felszívódva – mind a nőknél, mind a férfiaknál – megzavarhatják a hormonrendszer normál működését, hajhullásra hajlamosíthatnak.
Szilikon
Ha szilikontartalmú samponnal mosunk hajat, úgy érezhetjük, hogy a termék csodát művelt: sokkal egyszerűbb a fésülés, hajszálaink simábbak, sőt mintha még dúsabb is lenne az összhatás. Igen ám, de míg elsőre a frizuránk egészséges, selymes hatást kelt, idővel más lesz a helyzet. A szilikon felhalmozódik és lerakódik, a fejbőrt eltömíti, így rontja a hajhagymák oxigénellátását, a hajszálakat pedig elnehezíti és gátat képez rajtuk, nem engedi, hogy az ápoló termékek behatoljanak a hajszálakba.
Íme néhány sampon, amely mentes a káros összetevőktől
Szerencsére létezik, sőt egyre több gyártó ügyel rá, hogy olyan sampont készítsen, amely nem tartalmaz semmit a fent említett, potenciálisan káros összetevőkből. És most nem valami teljesen natúr dologra kell gondolni, aminek se színe, se bűze – szerencsére a mentes termékek között is találhatunk olyat, amely jó a hajunkra, legyen bármilyen is annak típusa. Ezekben biztos nem fogsz csalódni!
Kiemelt kép: Getty Images