Az első holttest 1934 szeptemberében tűnt fel, amikor egy strandoló az Erie-tónál meglátott egy félig eltemetett, már bomlásnak indult emberi húsdarabot. Természetesen azonnal értesítette a hatóságokat, akik megállapították, hogy a kérdéses testrész egy női torzó volt, amelynek a lábait térdnél levágták – a búvárok egy hét után fedezték fel a karokat, de a fej sosem került elő. Mivel a felsőtest megtalálása előtt mindössze két héttel korábban egy másik férfi egy másik strandon is talált egy emberi csigolyának és bordának tűnő tárgyat, mindez elég volt ahhoz, hogy a clevelandiek félelmükben hamarosan mindenhol testrészeket lássanak. Egy kétségbeesett csónakos ragaszkodott hozzá, hogy egy emberi fejet látott az Erie-tó vizében lebegni, míg két horgász biztos volt benne, hogy emberi húsmaradványt fogtak ki, egy fiatal lány pedig, aki a Nagy-tóban úszott, azt állította, hogy egy kísérteties kéz integetett neki a hullámok alól. A legtöbb hasonló észlelés azonban nem vezetett tovább, így a hatóságok ezeket elkönyvelték tömeghisztériának – akkor még nem sejtették, hogy a város történetének legtermékenyebb és legborzalmasabb sorozatgyilkosa éppen akkor kezdte meg rémuralmát.
Az elkövetkező években a gyilkos többször is lecsapott: 1936. június 5-én két fiú eldöntötte, hogy aznap lógnak az iskolából, és inkább horgászni mentek. A tóhoz igyekezve azonban az egyik fa alatt észrevettek egy összegyűrt ruhaneműt – mivel a kíváncsiságuk nagy volt, ezért pénz reményében megnézték közelebbről is: amikor belerúgtak, a nadrágból egy férfi levágott feje gurult elő. A hozzátartozó holttestet meztelenül, kivéreztetve nem sokkal később a közeli vasúti sínek mellett találták meg, a halál okának a lefejezést jelölték meg.
Ez volt a negyedik feldarabolt holttest, amely kevesebb, mint egy év alatt előkerült, és a clevelandi rendőrség rájött, hogy sorozatgyilkossal van dolguk, bár ez a fogalom akkor még nem is szerepelt a szakzsargonban. A hatóságok tehetetlennek bizonyultak, a hátborzongató gyilkosságok pedig folytatódtak, így a holttestek száma 1938-ban 13-ra nőtt. Cleveland polgárai folyamatos rettegésben éltek, féltek attól, hogy ők lesznek a következő áldozat, és attól is, hogy ők fedezik fel a következő holttestet.
Szegények között prédázott
Az áldozatok elsősorban a város Kingsbury Run nevű részéről származtak, a folyó mentén húzódó közösségből, amelyet nagymértékben sújtott a nagy gazdasági világválság: a nyomornegyedet prostituáltak, hajléktalanok és munkanélküliek népesítették be.
Mivel a gyilkos olyan áldozatokat választott, akiket a társadalom már kidobott, ennek eredményeként a tizenhárom áldozat (amelyek többsége férfi volt) közül csak hármat azonosítottak: a magyar származású Edward Andrássyt, Florence Polillót és Rose Wallace-t, aki az egyetlen afro-amerikai volt mind közül. A zsaruk előtt nem volt ismeretlen Andrássy, ezért is sikerült az ujjlenyomatai alapján azonosítani. A Rowdy Row nevezető szegénynegyedből származó suhanc pornóval és prostitúcióval is foglalkozott és marihuánát is árult, és azt is pletykálták róla, hogy egy voodoo szekta tagja volt.
A két fiú által megtalált fejről a rendőrség gipszmintát vett, és a rajta talált összes tetoválást bemutató ábrával együtt a Great Lakes Exposition kiállításon kiállították. Több mint 11 millió ember látogatott el a kiállításra a két nyár alatt, amíg nyitva volt, de őt sem tudta senki azonosítani.
Lehetetlen küldetés
Később több emberi maradványról kiderült, hogy az valamelyik férfi áldozat levágott nemi szerve volt (a férfiak többségét ily módon is megcsonkította a tettes), ezért a rendőrök kikérdezték a helyi prostituáltakat bizarr szexuális hajlamokkal rendelkező klienseikről, de rájöttek, hogy a városban több gyanús perverz él, mint amennyit valaha is ki tudtak volna vizsgálni. Sok clevelandi vigasztalódott azzal, hogy a gyilkos a város kevésbé jó hírű polgárait vette célba, de abban is reménykedtek, hogy az ügyet a város új rendőrfőnöke, Eliot Ness megoldja, aki azzal szerzett hírnevet, hogy ő volt, aki elkapta Al Caponét, és nem törődött a fenyegetésekkel. De amikor 1935 decemberében Clevelandben kezdett dolgozni, főként a rendőrségi korrupció elleni küzdelemre, a városi maffia elleni harcra és a közlekedésbiztonság javítására összpontosított, a sorozatgyilkost figyelmen kívül hagyta – a holttestek pedig továbbra is halmozódtak. Azonban amikor néhány év alatt tucatnyira nőtt az áldozatok száma, már nem dughatta továbbra is homokba a fejét, muszáj volt cselekednie: a város történelmének azóta is legnagyobb szabású nyomozását rendelte el.
Tizenkétszer utasította a Nemzeti Gárdát, hogy készítsenek légi felvételeket a városról, a nyomozók pedig több mint 5000 embert hallgattak ki, akiknek a többsége egyszerű meleg férfi volt, akiket csupán a szexuális orientációjuk sodort bajba. Az egyik gyanúsítottat Ness személyesen vitte az egyik motelba, és tíz napra bezárta a szobába, miközben kihallgatta, majd poligráfos vizsgálatra kényszerítette, amelyen megbukott. (Ez még 1934-ben is törvénytelennek és erkölcstelennek számított.) A kétségbeesés utolsó tetteként Ness, aki híres volt arról, hogy hamarabb cselekszik, mint beszélne, kiürítette a Kingsbury Runt, 63 embert tartóztatott le, ujjlenyomatot vett tőlük, majd porig égette a nyomortanyákat. Azonban nem azért tette, hogy elkapja a gyilkost: tudta, hogy az elkövető képzett, ismeri az emberi anatómiát, ezért valószínűtlen, hogy ezen a lecsúszott környéken éljen. Egyszerűen abban bízott, hogy az így levett ujjlenyomatok segítenek azonosítani a későbbi holttesteket… Bár tettéért dicséretet várt a várostól, helyette az őt egykor piedesztálra emelő sajtó sértegetni kezdte.
Különös egybeesés, de a gyilkosságok ekkor mégis abbamaradtak.
Így múlik el a világ dicsősége
Soha senkit nem tartóztattak le a gyilkosságokért. Cleveland történetének legaktívabb sorozatgyilkosának ügye megoldatlan maradt a mai napig, bár sokan próbálták azóta is megfejteni. Ez az ügy sokakat kísértett: azokat, akik megtalálták a holttesteket, azokat, akik ismerték az áldozatokat, az egész várost, akik két éven át minden nap olvastak a történetről, de leginkább Eliot Nesst. 1942-ben lemondott Cleveland biztonsági igazgatói posztjáról, miután eltussolta saját ittas vezetési ügyét, majd eltűnt a reflektorfényből. 1957-ben munkanélküli alkoholistaként halt meg. Sokan látták az évek során egy bárban ülve, ahogy a múltra visszaemlékezve történeteket mesélt a régi, szép rendőri időkről és Al Capone lekapcsolásáról. De soha nem említette a Torzós Gyilkost.
Kiemelt kép: A clevelandi Torzós Gyilkos tizenkettedik és tizenharmadik áldozatának csontjainak megtalálása az Erin-tó partja mentén morbid kíváncsiskodók tömegét vonzotta. A tömeg azt figyeli, ahogy S. R. Gerber halottkém, James Hogan nyomozó és Charles O. Nevel helyettes rendőrfelügyelő csontok keresve ás – Fotó: Bettmann/Getty Images