Demenciával mintegy 55 millióan küzdenek világszerte, ebből Magyarországon legalább 200 ezren. Az intenzív kutatói munkának köszönhetően minden nap egyre többet és többet tudunk meg erről a még mindig rejtélyesnek számító betegségről és egyik leggyakoribb típusáról, az Alzheimer-kórról is. A tudósok ezidáig nem találtak rá gyógymódot, de az kiderült, hogy bizonyos tevékenységek némileg késleltethetik a tünetek súlyosbodását (mi is írtunk már ezekről korábban: itt, itt és itt is).
A Washingtoni Egyetem egy friss kutatása azonban most arra jutott, hogy az Alzheimer-kór jelei jóval a kognitív károsodás első tünetei előtt felfedezhetők lehetnek – egy egyszerű vérvizsgálattal.
Azt találták ugyanis, hogy az Alzheimer-kór kialakulását az amiloid béta-fehérjék félrecsúszása és összecsomósodása (oligomerek kialakulása) okozza – olvasható a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban megjelent publikációban. A kutatócsoport kifejlesztett egy olyan laboratóriumi tesztet, amely képes mérni az amiloid béta oligomerek szintjét a vérben.
A SOBA rövidítéssel megnevezett teszt kimutatta ezeket az oligomereket Alzheimer-kóros betegek vérében, miközben a kognitív károsodás jeleit nem mutató kontrollcsoport legtöbb tagjában nem, a kontrollcsoport azon tagjainál pedig, akikben kimutatta a teszt az oligomereket, évekkel később enyhe kognitív károsodást vagy az Alzheimer-kórra jellemző agyi elváltozásokat találtak. A SOBA tehát már a tünetek megjelenése előtt képes volt kimutatni a toxikus oligomereket (az Alzheimer-kór tipikus tüneteiről itt, a betegség kialakulásának kockázatát növelő rizikófaktorokról pedig itt és itt is írtunk már korábban).
„A kutatók egy megbízható diagnosztikai tesztet akartak létrehozni; nem csak egy olyan vizsgálatot, amely megerősíti az Alzheimer-kór már meglévő diagnózisát, hanem egy olyat, amely a betegség jeleit a kognitív károsodás bekövetkezte előtt képes kimutatni. Ez ugyanis nagyon fontos a beteg egészsége és az amiloid béta mérgező oligomerjeinek kutatása szempontjából. (…) A SOBA egy ilyen teszt alapja lehet” – fogalmazott a tanulmány egyik szerzője, Valerie Daggett biomérnöki professzor.
A kutatócsoport 310 olyan vizsgálati alany vérmintáján tesztelte a SOBA-t, akik korábban vérmintáikat és adataikat Alzheimer-kutatáshoz rendelkezésére bocsátották. A vérvétel időpontjában a vizsgálati alanyok nem mutatták jeleit semmilyen kognitív károsodásnak, Alzheimer-kórnak vagy a demencia más formájának. A SOBA oligomereket mutatott ki az enyhe kognitív károsodásban és a közepes vagy súlyos Alzheimer-kórban szenvedő személyek vérében, 53 esetben pedig a korábban vérmintát adó személy halála után történt boncolás igazolta, hogy a beteg Alzheimer-kórban szenvedett.
A SOBA a kontrollcsoport azon tagjaiban is kimutatta az oligomereket, akiknél a feljegyzések szerint később enyhe kognitív zavar alakult ki, de a kontrollcsoport más, kognitív zavart nem mutató személyek vérmintáiban nem találtak toxikus oligomereket.
Daggett csoportja most azon dolgozik, hogy a SOBA-t az oligomerek diagnosztikai tesztjévé fejlesszék, mivel a kutatásból az is kiderült, hogy a SOBA változatai akár a Parkinson-kór és a Lewy-testes demencia toxikus oligomerjeit is képesek kimutatni.
„Azt tapasztaljuk, hogy számos emberi betegség összefügg az ilyen alfa-lemez struktúrákat alkotó toxikus oligomerek felhalmozódásával. Nemcsak az Alzheimer-kór, hanem a 2-es típusú cukorbetegség, a Parkinson-kór és még sok más betegség is.
Úgy gondoljuk, hogy a SOBA segíthet a veszélyeztetett vagy lappangó betegségben szenvedő egyének azonosításában, valamint a terápiás hatékonyság mérésére is szolgálhat annak köszönhetően, hogy segítheti az Alzheimer-kór korai kezelésében”– vélekedik Daggett.
Kiemelt kép: Westend61/Getty Images