Bőrápolás terén egyrészt nincs új a nap alatt, másrészt pedig mindig valami újabb őrülettel állnak elő a szakemberek. A két állítás csak látszólag mond ellent egymásnak, ez pedig a bőr hűtésével kapcsolatos divatban is látszik. Elvégre a hideg használata korántsem új találmány, már az ókori egyiptomiak is tisztában voltak vele, hogy jó hatással van a gyulladásokra, és az orvostudomány igen régóta használja. A bőrre is jó hatással van, ezt is tudjuk már régóta, például Nagy Katalin orosz cárnő már az 1700-as évek közepén minden reggel jegelte arcát, nyakát és dekoltázsát, az 1920-as, ’30-as évek sztárja, Joan Crawford színésznő is minden reggelt úgy kezdett, hogy jégkockákkal teli vízbe mártotta az arcát. Így húzta le a duzzanatot a szeme alól, és a praktikától a bőre is üdébb lett. A hűtőbe tett kanál tehát sem véletlenül alapvetés gyakorlatilag minden háztartásban, de ugyanezt a cél szolgálja a lehűtött uborkaszeletek szemre helyezése is.
Mínusz 170 fok?
Biztosan hallottál már a krioterápiáról, amit rehabilitációban, mozgásszervi panaszok esetén alkalmaznak. A kriokamrák, hidegkamrák, krioszaunák (ez mind ugyanazt takarja) folyékony nitrogént használnak: a nitrogén párája -120°C és -170°C közötti hőmérsékletre hűti a kamrát, amelyben néhány percet tölt el az ember. Az extrém hidegsokk jót tesz a gyulladt ízületeknek, emiatt is használják sportolók akár sérülések után is, illetve reumával és különféle autoimmun betegséggel küzdők számára felüdülést jelenthet. Ezen az elven már léteznek egyébként arckezelések is – itt is a nitrogénpáráé a főszerep, csak éppen az arcra irányítva.
Miért jó a hideg az arcbőrnek?
A hideg edzi ereink izomfalát, amely ezáltal rugalmasabb lesz, ennek köszönhetően pedig javul a bőr oxigénellátása. Emellett csökkenti a pórusok méretét, tonizálja az arcot. Ha otthon szeretnénk hideggel kísérletezni, természetesen nem a nitrogénpára lesz a megoldás, hanem a hűtőszekrény vagy éppen az egyre másra megjelenő, krio, cryo varázsszavakat használó termékek. Fakó arcbőr és ödémára hajlamosság esetén már a hideg vizes arcmosás is beválik, ahogyan az említett hűtött kanál. Ha egy fokkal magasabbra akarjuk emelni az otthoni spa-élményt, bevethetünk különféle ásványi köveket is: ilyenek az arcrollerek, amelyek lehűtve nemcsak frissítenek, de egyfajta krio-kezelésként is működnek, hiszen a hideg hatására összehúzódnak a kapilláris erecskék, a megfelelő irányú és intenzitású masszázzsal a püffedést, vagyis ödémát is csökkenteni tudjuk. Egy sima jégkocka is megfelel a célnak, de léteznek természetesen menő (és persze drága) jéggolyó készítő kütyük is. Ilyen a Nicole Caroline nevű sztárkozmetikus által fejlesztett Facial Ice Sphere, amit Irina Shayk modell is használ, az alábbi videóban részletesen el is magyarázza, mennyire szereti a jegelést. Az Ice Sphere-be egyébként mindenféle hatóanyagokat, vitaminokat, peptideket és növényi kivonatokat lehet belefagyasztani, ez mind a 165 dolláros szett része.
A jéggel azért bánjunk óvatosan!
Persze nem jó túl sokáig jegelni bőrünket, hiszen extrém esetben még fagyási sérülést is okozhatunk magunknak – bár ehhez jó magas fájdalomtűrő küszöbbel kell rendelkezni. Ha túlhűtjük magunkat, akár napokra is elintézhetjük a nem túl visszafogott arcpírt és bőrirritációt. Vagy akár meg is sérthetjük bőrünket, hiszen az otthoni jégkockák olykor meglehetősen élesek is lehetnek. Emellett a jegelés nem mindenkinek ajánlott. A gyenge érfallal rendelkezők, vagy a rozáceában szenvedők számára ajánlott kerülni a magas hőmérsékletingadozást – ők a legjobban teszik, ha maradnak a langyos víznél és szobahőmérsékletű termékeknél.
Kíméletes krioterápia
Ha nincs kedved jéggel kísérletezni (amit maximálisan megértünk), de mégis csábít a hidegterápia, kipróbálhatod például a Foreo nevű svéd márka Ufo nevű okos maszkját, ami a krio- mellett hőterápiát is tud, alapjáraton pedig T-Sonic pulzálással gyorsítja fel az arcpakolás tápanyagainak felszívódását, így 90 másodperc alatt letudhatsz vele egy egyébként fél órás kezelést. A kis kütyü emellett széles spektrumú RGB LED fényterápiát is nyújt – a bőrápolás szerelmesei szerte a világon rajonganak érte. Ha kipróbálnád, a Notinón most féláron kapható, így 36 600 forintért a tiéd lehet. (Ekkora kedvezmény még a black friday akció keretén belül sem volt rá, így tényleg most érdemes rá lecsapni, ha a büdzsé engedi.) De vannak ennél jóval pénztárcabarátabb megoldások is: a hűthető, általában golyóban végződő termékeket mind erre találták ki, de a rózsakvarc vagy egyéb ásványi rollert is beteheted fél órára a hűtőbe használat előtt, és máris eléred a kívánt hatást.
Nem csak kütyükkel érhetsz el hűsítést – vannak direkt olyan szérumok, fátyolmaszkok és krémek, amelyek hasonló módon működnek. Ezeket legjobb, ha a hűtőben tárolod, hogy mindig kéznél legyen a hűs hatás, amikor csak szükséged van rá. A L’Oréal Paris Revitalift szemkörnyékápoló szérumjának különleges applikátora van: a három fémgolyó önmagában is hűsítő hatású, hűtőben tárolva azonban ez is erőteljesebben fejti ki hatását, akár csak a Nivea hűs fátyolmaszkja vagy a Harangvölgyi Intézet remekül hűsítő arcpakolása. Ha külföldön jársz, és érdekel a téma (és nem tántorít el az ára), kipróbálhatod a világhírű Charlotte Tilbury remek hűsítő szemkörnyékápoló szérumát is. A Dr. Jart+ maszkja pedig nemcsak remekül hűsít, de igazán vicces élmény használni.
Kiemelt kép: Getty Images