Miért öregedik gyorsabban a kézbőr, mint az arcunk? – Így tehetsz ellene

A kézbőrre is legalább ugyanannyi figyelmet érdemes szentelni, mint az arcunkra.

Az idő előrehaladtával egyre többet igyekszünk tenni azért, hogy fiatalosabbnak tűnjünk; hajat festünk (pedig az ősz haj fénykorát éli mostanában), szemkörnyékápolókat és hidratálókrémeket kenünk magunkra (ez az 5 magyar arcápoló például kenterbe veri a nemzetközi mezőnyt), és bőséges fényvédővel óvjuk az arcunkat a káros napsugarak ellen. De hiába igyekszünk túljárni az idő eszén, ha nem fordítunk kellő figyelmet a kezeinkre, hiszen a kéz az egyik első hely a testen, ahol a leghamarabb válnak láthatóvá az öregedés jelei.   

De miért öregszik gyorsabban a kézbőr?

Az öregedési folyamat egyik fontos tényezője a kollagén és az elasztin fokozatos elvesztése. A tenyerünkön nincsenek faggyúmirigyek, a kézfejen pedig nagyon kevés a zsírszövet, a vékony kézbőrön pedig emiatt látszódik meg elsőként, ha az öregedés során veszítünk a kollagénből – ami egy teljesen természetes folyamat. Emellett a kezünk folyamatosan ki van téve az időjárás viszontagságainak – gondoljunk csak az elmúlt napok szeles időjárására –, arról pedig nem is beszélve, hogy

a legtöbben hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a kézbőr is ugyanolyan gondoskodást igényel, mint az arc és a nyak körüli területek.

A gyakori fertőtlenítőhasználat és kézmosás szintén szárítják a bőrt, ami akár extrém kézszárazsághoz is vezethet. Tudjuk, a kézmosás és kézfertőtlenítés elengedhetetlen, de legyünk tisztában azzal, hogy a bőr természetes zsírréteget is gyengítjük vele – amennyiben nem gondoskodunk rendszeresen a kézfej hidratáltságáról. És arra például gondoltál már, hogy fényvédőt használj a kezeiden is? Elvégre sokkal többet éri a nap, mint bármely más testrészünket, mégis gyakran hajlamosak vagyunk megfeledkezni róla – pedig az UV-védelem nemcsak a ráncosodás, de a bőrbetegségek és hiperpigmentáció megelőzősében is kulcsfontosságú szerepet játszik.

A kézbőr korai öregedése tehát elkerülhetetlen folyamat, de jó hír, hogy vannak bizonyos életmódbeli változtatások, amelyekkel hatékonyan javíthatunk a bőr megjelenésén:

  • takarítás és vegyszerhasználat esetén mindig húzzunk védőkesztyűt,
  • kézmosások után használjunk kézkrémet,
  • ha lehet, B-, C- és E-vitamin, aloe vera, shea vaj, glicerin és hialuronsav tartalmú kézápolókat, könnyedén felszívódó olajos szérumokat, valamint fényvédővel ellátott krémeket válasszunk a drogériákban (a cikk végén összegyűjtöttünk ezekből néhányat),
  • és ha módunkban áll, alkoholmentes, tejsav alapú kézfertőtlenítőt használjunk.

Érdemes tehát olyan krémeket választani, amelyek együttesen, mélyen és belülről táplálják a bőrt (de ha szeretnénk, akár házi praktikákkal is próbálkozhatunk), majd megkötik a nedvességet anélkül, hogy zsírossá tennék a kéz felszínét. Magyarán ugyanazok az összetevők, amelyek az arcbőrön is működnek, a kézápolásban is segítségünkre lehetnek: a C-vitamin és a peptidek az anti-aging bőrápolás sztárjai, a niacinamid szépségvitamin (B-vitamin) pedig nemcsak a pattanások, de a kézfejen lévő pigmentfoltok ellen is felveszi a harcot. A fényvédők használata – nem győzzük hangsúlyozni – szintén kulcsfontosságú, az olajokban, zsírokban gazdag termékek megtartják a bőrben lévő nedvességet, a szérumok pedig olyan aktív összetevőket tartalmazó termékek, amelyek elősegíthetik a fiatalítást.

A kézbőr ápolása nem csak az esztétikum miatt fontos

A száraz bőr a legtöbb esetben átmeneti vagy szezonális, és jellemzően télen jelentkezik. Tünetei – az életkor, egészségi állapot, bőrtónus és éghajlat függvényében – változóak is lehetnek, tapasztalhatunk például viszketést, repedezett körömágybőrt, érdességet és enyhe hámlást is. A sérült és kirepedezett bőrön keresztül könnyebben bejutnak a kórokozók, ami nyílegyenes utat jelent a bőrbetegségek és gyulladások felé. A legtöbb esetben a száraz bőr jól reagál a feljebb is említett összetevőkre, azonban ha az alábbi tüneteket tapasztalod, jobb, ha nem kísérletezel tovább, és bőrgyógyász szakorvosra bízod a továbbiakat:

  • szűnni nem akaró fájdalom, kipirosodás és gyulladás,
  • vörös, viszkető foltok,
  • hólyagok a hajlatokban,
  • száraz, megvastagodott bőr,
  • nyílt sebek,
  • fokozott, nagy területet érintő hámlás.

És íme kedvenc termékeink, amelyekkel tuti nem lőhetsz mellé!

Fotó: PR

 

  1. Neutrogena Hydro Boost kézápoló zselé, 1299 Ft/75 ml (Rossmann): azonnal frissíti és folyamatosan hidratálja a kezeket. Klinikailag bizonyított, hogy 24 órán keresztül hidratál, a kézfejet lágyabbá és simábbá teszi. Dermatológiailag tesztelt. 
  2. Pompom Cerra Barrier kézkrém, 3300 Ft/75 ml: aktív formulájának köszönhetően könnyen beszívódik a bőrbe, tartós hidratálást és védelmet nyújt még az extra száraz kezeknek is. Főbb komponensei a ceramidok, a mélyhidratáló emolliensek, a bőrnyugtató panthenol, a hialuronsav és az organikus-kamillakivonat gyorsan megszüntetik a bőrszárazságot, csökkentik az irritációt, ápolják a körmöket és a körömágybőrt.
  3. Mixa repairing surgras kézkrém, 1299 Ft/100 ml (dm): nagyon magas koncentrációban tartalmaz hatékony összetevőket a száraz és igénybe vett bőr ápolásáért és megnyugtatásáért. Ideális nagyon kiszáradt kezekre és téli használatra, és kisebb repedések ellen is hatékonyan alkalmazható. 
  4. Sante anti-aging kézkrém, 1350 Ft/75 ml (ecco-verde.hu): a bio százszorszép-kivonat segít a meglévő pigmentfoltok világosításában, valamint vitaminokkal és tápanyagokkal látja el a bőrt. Az értékes Q10 gyökfogóként működik és megvédi a kezeket a káros környezeti hatásokkal szemben, ezáltal megakadályozza az öregedés jeleinek kialakulását és serkenti a sejtek regenerálódását. Hatóanyag komplexe shea vajjal és gazdag olajokkal kiegészített – az érezhetően lágyabb és egyenletesebb bőrért. 
  5. NANI Nails Milky Vanilla krémes kézradír, 1459 Ft/110ml: a krémes kézradír lenmagolajat tartalmaz, Omega-3 zsírsavakban gazdag, és támogatja a bőr kiváló regenerálóképességét. Az avokádóolaj (A-, B-, D-, E-, H-, K-, PP-vitaminokat tartalmaz) puhítja és nyugtatja a bőrt. A glicerin védi a bőrt a kiszáradástól, nyugtatja és javítja a rugalmasságát. Száraz bőrre is alkalmas. 

Kiemelt kép: Getty Images