Azt már tudjuk, hogy külföldiként melyik országban a legkönnyebb letelepedni, és hogy melyik a legerősebb útlevél. Most viszont kiderült az is, hogy melyik város az, amelyik a legszebbnek számít, így érdemes személyesen is látnunk. Az Online Mortgage Advisor kutatói a Google Street View segítségével hasonlítottak össze a világ több száz utcájáról és több mint 2400 épületéről készült homlokzati fotókat, hogy megtalálják azt a települést, ahol a legszabályosabban építkeztek az emberek. Ehhez annyit tettek, hogy kiszámították az egyes épületek leghosszabb és legrövidebb oldalának arányát, majd ezt az arányt összehasonlították az aranymetszéssel, az eredményeik pedig igen meglepő módon azt mutatták, hogy összességében A világ legszabályosabban épített városának díját az észak-angliai középváros, Chester érdemli.
Sokak joggal feltételezhették, hogy a világ ilyen értelemben vett legszebben épített városa talán Párizs, Róma vagy Firenze lehet – meglepő tehát a felismerés, hogy a 79 ezres lélekszámú Chester épületei 83,7 százalékban az aranymetszés arányai (1:1.618) szerint épültek. A szépség baroméretének is tartott aranymetszésről úgy tartják, hogy a természetes esztétikai tökéletességet tükrözi, és Le Corbusier által tervezett épületekben, Leonardo da Vinci művészetében, virágokban, fenyőtobozokban, kagylókban és hurrikánokban – valamint most már azt is tudjuk, hogy Chester legtöbb épületében is megtalálható. (A kutatók különválasztották a globális és az Egyesült Királyság listáját; előbbi szerint Velence lett a legszebb város, Budapest pedig a 7. a listán, a kettőt egyesítve alkottuk meg az összevont szépségsorrendet.)
Az összesítésben azonban az általánosan legszebbnek vélt városok is igen jól szerepeltek, a sorrend a következőképp alakult:
- Chester – 83,7 százalék
- Velence – 83,3 százalék
- London – 83 százalék
- Belfast – 82,9 százalék
- Róma – 82 százalék
- Barcelona – 81,9 százalék
- Liverpool – 81 százalék
- Durham – 80,5 százalék
- Bristol – 80 százalék
- Oxford – 79,7 százalék
- Birmingham – 79,4 százalék
- Edinburgh és Cardiff – 78,9 százalék
- Prága – 78,7 százalék
- Exeter – 78,5 százalék
- Bath – 78,2 százalék
- Canterbury – 77,8 százalék
- New York – 77,7 százalék
- Worcester – 77,6 százalék
- Athén – 77,5 százalék
- Cambridge – 76,1 százalék
- Budapest – 75,9 százalék
- Bécs – 75,8 százalék
- Bordeaux – 75,3 százalék
- Leeds – 75,2 százalék
- Milánó – 75,1 százalék
De azért ne feledjük, hogy ettől még könnyen meglehet, hogy számszerűen a legtöbb szemet gyönyörködtető épületet mégis a híres nagyvárosokban találhatjuk.
Kiemelt kép: John Bryson/Getty Images