Az új megbetegedések számát tekintve napjainkban világszerte ez az egyik leggyakoribb ráktípus, korai felismerésével azonban megelőzhető illetve hatékonyan gyógyítható. Ennek érdekében a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikája prevenciós napot tart március 4-én, szombaton 9-21 óra között az Allee Bevásárlóközpontban. A prevenciós napon a klinikán dolgozó gasztroenterológusok, sebészek és dietetikusok várják az érdeklődőket, akiknek egy felfújható vastagbélalagúton keresztül, interaktív módon mutatják be a betegséget: a polipokat, a daganatot és a fekélyt. Ezen keresztül hívják fel a látogatók figyelmét a szűrővizsgálat fontosságára. Dr. Szijártó Attila, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika igazgatója elmondta, a vastagbélrák sokszor jóindulatú polipok kialakulásával kezdődik, melyeket ha tünetmentes állapotban felismernek és eltávolítanak, azokból már nem tud kialakulni a rákos megbetegedés. Hozzátette:
a korai felismerés és korai eltávolítás a rákmegelőzés legbiztosabb módja.
Magyarországon 50 éves kortól évente javasolt a szűrés, egyéb kockázatok és tényezők esetében – társbetegségek, családi halmozódás – azonban már korábban, akár 40 éves korban el kell kezdeni azt.
A vastagbélrákszűrés első lépése a széklet rejtett vérvizsgálata, melyre minden esetben háziorvosi beutalóval lehet jelentkezni. Pozitív eredmény esetén úgynevezett colonoscopiát (vastagbéltükrözés) végeznek, amely már a jóindulatú elváltozásokat is kiszűri. A pozitív teszt eredménye nem jelent automatikusan daganatos megbetegedést, csupán arra hívja fel a figyelmet, hogy további kivizsgálás szükséges. Ezt a vizsgálatot egészséges egyéneknél 50 éves kor fölött 5 évente kellene megismételni.
A betegség leggyakoribb tünetei közé tartozik a véres széklet, az akaratlan fogyás, a székelési szokások megváltozása és a hasi görcsök. Ezeknek a panaszoknak a megjelenésével mindenképpen háziorvoshoz kell fordulni, aki a pácienseket további kivizsgálásra küldi.
Az egész napos figyelemfelkeltő programon az érdeklődők a kötetlen beszélgetések mellett azzal is megismerkedhetnek egy kivetítőn keresztül, hogy mit látnak az orvosok a colonoscopia vizsgálat közben. A gyerekekkel érkezők pedig interaktív játékokon, gyermekkvíz feladatokon keresztül ismerhetik meg az emberi szervezetet és az emésztőrendszert. Március világszerte a colorectalis rákbetegségek megelőzésének nemzetközi hónapja, melynek hazai szakmai képviseletét a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika látja el.
Bárkit érinthet
Nemrég Ryan Reynolds amerikai színészen egy poénnak indult fogadás miatt végeztek egy stáb előtt kolonoszkópiát (azaz orvosilag helyesen colonoscopiát, vastagbéltükrözést), amin kiderült, hogy polipja van. A beavatkozást végző orvos szerint ez potenciálisan életmentő volt, hiszen ha nem csípik el időben (Reynolds 45 éves, és alapjáraton lehet, hogy még évekig nem ment volna el ilyen vizsgálatra), nagyobb baj is lehetett volna. A szűréseken való részvétel és az időben történő felismerés 20-30 %-kal csökkentheti az esélyét a kolorektális rákban való elhalálozásnak. Míg Európa számos országában rutinszerű a rendszeres vastagbélrák-szűréseken való részvétel, és a lakosság több mint fele részt vesz azokon, addig Magyarországon a szűrővizsgálatra meghívottak (50-74 éves lakosok) csak igen csekély hányada aktív.
Forrás: Semmelweis Egyetem; Kiemelt kép: Getty Images