Betétre sincs pénze a legszegényebb magyar nőknek – így segíthetünk nekik

Február 18-án indult, és még 10 napig, március 11-ig tart a rászoruló nőket alapvető higiéniás termékekkel segítő adománygyűjtés. A #nemluxustaska adománygyűjtő mozgalom célja, hogy az úgynevezett menstruációs szegénységben élő nők számára olyan adománycsomagokat gyűjtsön, amelyek számukra nélkülözhetetlen eszközökből és intimhigiéniás termékekből állnak. 

Más országokhoz hasonlóan Magyarországon is sok nő érintett a menstruációs szegénységben, vagyis abban, hogy nem tudja megvásárolni a számára alapvető fontosságú intim higiéniás termékeket. Ez nem csupán egészségügyi kockázatot jelent, de megfosztja a nőket méltóságuktól és szégyenérzetet kelt bennünk. A #nemluxustaska kampány erre kívánja felhívni a figyelmet, és az a célja, hogy az adománygyűjtés révén hozzájáruljon a probléma megoldásához. 

A legkiszolgáltatottabb helyzetben a hajléktalan nők vannak: nehezen tudnak segítséget kérni a jellemzően férfiakkal teli melegedőkben, illetve a többségében férfi szociális munkások előtt szégyellik azokat a napokat. „A hajléktalanok mellett a különböző szociális intézményekben élők is érintettek, de a saját otthonnal rendelkezők között is sokan a szegénységi küszöb alatt élnek, és adott esetben meleg vízre vagy fűtésre sincs pénzük, nemhogy intimhigiéniai termékekre” – mondta Huszka Ági, az egyik alapító tavaly lapunknak.

Az adományozók ezeket a termékeket egy általuk már nem használt női táskában juttatják el a budapesti és vidéki gyűjtőpontok valamelyikére (Ha egy sincs közelünkben, de van Foxpost automata, azon keresztül idén is ingyenesen juttathatjuk el a táskát), ahonnan azok a Magyar Máltai Szeretetszolgálat segítségével jutnak el a rászoruló nőkhöz. 

Nekünk alapvető, másnak luxus

A #nemluxustaska adománygyűjtést először 2018 decemberében szervezte meg három, a nőket érintő társadalmi problémák iránt foglalkozásuk miatt is kifejezetten érzékeny nő. Az ötlet Cserta Alexandrától származik, aki a Kívül Belül Boldogság és a Vállalkozásfejlesztés alapítójaként ismert. Szandra a kezdeményezés kitalálását követően kereste fel Huszka Ági stílusszakértő és színtanácsadót, aki korábbi ismeretségéből adódóan lépett kapcsolatba a Máltai Szeretetszolgálat munkatársával, Kovács-Pálffy Annával. Így jött létre az adománygyűjtő mozgalom, amelynek köszönhetően 2020-ban el is nyerték az Inspiráló Nők Díját. Idén Ági és Anna mellett Sipos-Mohai Réka a harmadik főszervezője a gyűjtésnek.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat kulcsszerepet játszik a kampány logisztikájában, és garantálja, hogy az adományok valóban a menstruációs szegénységben élő nőkhöz jussanak el. A kampány kitalálói eredetileg 100-150 táskányi adományt vártak, de már az első évben több, mint tízezer olyan jó állapotú, de már nem használt táska gyűlt össze az adományozók jóvoltából, amelyeket tulajdonosaik boldogan töltöttek meg és ajánlottak fel a jótékony cél érdekében. A #nemluxustaska kampány ezzel 2019-ben Civil Díjat is nyert Legsikeresebb adománygyűjtés kategóriában és Inspiráló Nők Civil kategóriában. 2020-ban már több, mint 17 ezer táska gyűlt össze. A szigorú járványügyi szabályozások miatt az adománygyűjtő mozgalom 2021 januárjában nem indult el, tavaly azonban újra hatalmas lendülettel vágtak bele a szervezők – és velük együtt az adományozók, aminek hatására eddig összesen több, mint 44 ezer táska gyűlt össze az évek során.

Rengeteg magyar nőt érint

A kampány egyik legnagyobb sikere a segítségnyújtás elképesztő mértékén túl, hogy végre Magyarországon is elindult a társadalmi párbeszéd az eddig tabunak számító menstruációs szegénységről. Mint említettük, a probléma nagy, és ugyan hivatalos statisztika nem készült a témában, a szakértők szerint a magyar női lakosság 30%-át is érintheti. A Procter&Gamble 2018-ban készített egy online felmérést 300, 18–24 éves lány bevonásával, amely során arra jutottak, hogy Magyarországon 5-ből 1 lány feltehetően azért hiányzik az iskolából menstruációja alatt, mert nem áll rendelkezésére semmilyen alapvető női higiénés termék.

Pedig az ehhez szükséges összeg elsőre nem tűnik olyan nagynak: egy átlagos magyar nő havonta mintegy 1000-2000 forintot költ intimhigiéniai termékekre. Akiknek viszont erre sem telik, emiatt kimaradhatnak az iskolából és a munkából is. Becslések szerint a világon kb. 1,2 milliárd nőt érint a menstruációs szegénység. A helyzet javítására számos országban eltörölték az úgynevezett tamponadót, vagyis a női higiéniai termékekre kivetett járulékot, köztük olyan államokban is, mint India, Kenya, Uganda vagy Tanzánia. (A teljes lista ebben a BBC-cikkben is olvasható.)

Miközben az egész világon Magyarországon a legmagasabb (27%) az alapvető női higiéniai termékek adója.

Luxusnak számítanak, csakúgy, mint az alkohol és a cigaretta. Mindeközben 2019-ben a friss tej, az ESL és az UHT tej áfája is 5%-ra csökkent, illetve sok más élelmiszer (pl. halhús), könyvek, gyógyászati segédeszközök és gyógyszerek, éttermi szolgáltatások szintén ebbe az alacsonyabb áfa kategóriába tartoznak. Illetve a pálinkafőzés is visszakerült ide: 2021 óta a magánfőző személyek egy évben 86 liter párlatot újra adómentesen állíthatnak elő.

Törvényileg egyébként nem volna akadálya, hogy a higiénia termékeket is alacsonyabb áfa sújtsa: az Európai Unió 2022 áprilisában jóváhagyta, hogy a női egészségügyi termékek bekerüljenek azoknak a termékeknek körébe, melyek esetében a tagállamok alkalmazhatják a nulla százalékos áfát.

Fotó: #nemluxustáska

Mit tegyél a csomagba?

Nézz körül a gardróbszekrényedben, válassz ki egy viszonylag jó állapotban levő táskát, amire már nincs szükséged vagy nem hordod. Tegyél bele minden számodra nem luxus, mindennapi higiéniás terméket, aminek te is örülnél. Minden táska számít. Még akkor is, ha úgy érzed keveset tudsz csak adni. Add oda valakinek, akinek szüksége van/add le a gyűjtőpontok egyikére/postázd el ingyenesen az ország bármely Foxpost automatájának segítségével.
Utóbbi így működik: írd rá a csomagra, hogy #NEMLUXUSTÁSKA, majd vidd el a hozzád legközelebbi automatához. Az automata képernyőjén nyomj rá a kampány leírására, majd az adományrekesz nyitógombra. Tedd be a táskád, csukd vissza a rekeszt, és kész is vagy. A tákákat a Foxpost ingyenesen eljuttatja a raktárba.

A szervezők az alábbi listával segítenek, ha nem tudnád, mit pakolj. 

  1. Egészségügyi szárnyas betét
  2. Szappan, tusfürdő
  3. Sampon (és opcionálisan hajbalzsam)
  4. Testápoló vagy kézkrém
  5. Maszk (lehet mosható vagy egyszerhasználatos is)
  6. Kézfertőtlenítő
  7. Fogkefe
  8. Fogkrém
  9. Dezodor
  10. Kedves személyes üzenet tőled

Fontos, hogy higiéniai okokból minden termék legyen új és bontatlan. Ideális esetben kérjük a záró nyílásokat celluxxal is zárd le, hogy nehogy kifolyjanak. A csomagokba NE TEGYÉL alsóneműt, zoknit (méretproblémák miatt), tampont, mosható betétet, illetve intim tölcsért (higiéniás okok miatt), éles kést vagy borotvát, illetve bármit, ami balesetveszélyes lehet (üveg dolgok). Ezen kívül NE csomagolj élelmiszert, ruhaneműt és gyógyszereket.

Ha megvagy, használd a #nemluxustaska hastaget és oszd meg valamelyik közösségi médián. Meséld el ismerőseidnek és motiváld őket is, hogy részt vegyenek a kezdeményezésben.

2023-ban hivatalos #nemluxustáska gyűjtőpontok

A szervezők kizárólag a hivatalos gyűjtőpontokon leadott táskáért tudnak felelősséget vállalni!

  • Budapest – Agi Huszka Style – Honvéd tér 10. 2-es kapucsengő (szombat 15-20:00)
  • Békéscsaba – Tebe Shop – Kinizsi utca 12. (szerda 10-18:00 és szombat 8-14:00)
  • Debrecen – Total4 önkiszolgáló autómosó – Sámsoni út 3. (csütörtök és péntek 9-17:00)
  • Dunaharaszti – Berger Baby Bababolt – Dózsa Gyögy út 47. (szerda 9-16:00) 
  • Ebes – Total4 önkiszolgáló autómosó – Fő út 67-69. (hétfő és kedd 9-17:00) 
  • Érd – Tebe Shop – Balatoni út 50. (kedd és péntek 10-18:00)
  • Esztergom – Tebe Shop – Arany János utca 8. (hétfő és kedd 9-17:00) 
  • Gárdony – Jó Pont – Gárdonyi Géza út 45. (minden hétköznap a nyitvatartási időben)
  • Gödöllő – Adománypont – Palotakert 4. (szerda 10-14:00)
  • Győr – Peak Roaster – Botond u 5. fsz 1. (február 22. szerda 16:30-18:30, március 1. és 8. szerda 8.30-11:30 és 16:30-18:30) 
  • Hajdúszoboszló – Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtár – Szilfákalja utca. 2. (minden hétköznap 8-17:00)
  • Kecskemét – Galbovy Cynthia Makeup sminkes és színtanácsadóDobó István krt. 8-12. Passage üzletház belső udvarában a parkolóbejárat felett, Unicredit bank mögött (február 24. péntek, március 3. péntek és március 10. péntek 9-12:00) 
  • Keszthely – Tebe Shop – Kossuth Lajos utca 9. (hétfő és kedd 9-17:00) 
  • Miskolc – Ivy for kids – Széchenyi út 78, Metropol üzletház, hátsó bejárat mellet (szerda 9-17:30)
  • Mosonmagyaróvár – Kétfecske – Bohém Tanya Közösségi Műhely – Templom utca 5. (hétfő 10-15:00)
  • Nyíregyháza – 21-es Fogászati Rendelő – Szt. István utca 14.(kis Sztk) 21-es rendelő (hétfő 8-12.00 és kedd 13-17.00)
  • Pécs – Atlas gyógyközpont – Szabó József u. 2, fsz 1 (szerda és csütörtök a gyógyközpont nyitvatartási idejében)
  • Szeged – Gagyizda – Rózsa utca 25. (szerda 10-18:00)
  • Szombathely – Smile Nyelviskola – Király utca 16, 1.em/1 Gekko étterem fölött (hétfő 9-18:00)
  • Zalaegerszeg – Tebe Shop – Jákum Ferenc utca 4. fsz 4. (kedd és péntek 10-18:00)

Ha egyéb kérdés merülne fel benned, a #nemluxustáska oldalán egész biztosan mindenre választ találsz.

Kiemelt kép:  Getty Images