4 könnyen bevethető praktika a stressz csökkentésére

Ha csak nem bújunk el a világ elől, nehezen tudjuk meggátolni, hogy egyáltalán semmilyen negatív stressz ne érjen bennünket – arra viszont hatással lehetünk, hogyan kezeljük ezeket a feszült helyzeteket.

A stressz és a szorongás akkor a legrosszabb, ha semmi eszköz nincs a kezünkben, hogy oldani tudjuk. A mindfulness gyakorlatok rendszeres alkalmazásával tényleg kiegyensúlyozottabbá válhatunk, csökkenthetjük a belső feszültséget, ezekkel mindenki megtalálhatja a számára legjobb eszközt a stressz kezelésére is. Négy otthon is könnyen alkalmazható praktikát szedtem össze, amely csillapíthatjuk kicsit a túlterhelt elmét és a belső feszültséget.

Listázzunk!

Már úgy is tudjuk oldani a stresszt, ha szembenézünk azzal, mi vár ránk egy nap során, és nem csak tologatjuk, halmozzuk a feladatokat magunk előtt. A szorongás (például a végeláthatatlan terheléstől) megfoghatatlan, ha azonban leírjuk a teendőket, jobban átlátjuk őket. A kezünkben a lehetőség, hogy még ha sok is a feladat, valahogy megpróbáljuk megoldani. Ki az, aki támogat minket a napi teendők elvégzésében? Ne féljünk segítséget kérni, ha túl sok egyszerre!

Egy kis mindfulness a hétköznapokban

Ha nehéz időt szakítani az elvonulásra, már az is sokat segíthet a stressz csökkentésében, ha az olyan mindennapi cselekvések közben, mint a szépségápolási rutin, a zuhanyzás vagy a fürdés nem a gondolatainkba révedünk, hanem kizárólag a jelenre koncentrálunk. Ez ugyanis segíthet lecsillapítani a zakatoló elmét. Figyeljük meg, ahogy a víz hozzáér a bőrünkhöz. Hideg? Meleg? Milyen érzetet kelt? Milyen hatással van ránk a vízcsobogás? Milyen a tusfürdőnk illata? Milyen a textúrája? Percek telhetnek el így a jövőn való aggodalmaskodásunk vagy a múlton való rágódásunk nélkül. Felszabadító.

Lélegezz mélyeket!

A légzőgyakorlatok segítenek relaxált állapotba kerülni és visszabillentenek minket a testi-lelki egyensúlyunkba – nem véletlen, hogy egyre népszerűbbek. Az elalvást is segítheti, de akár egy kis relaxációnak is betudható az egyszerű 4-7-8 légzéstechnika. A gyakorlat során a belégzés 4 ütemre történik, majd 7 ütemre benntartjuk a levegőt, végül nyolc ütemre kifújjuk, és ezt ismételjük jó pár percig. Helyezkedjünk el kényelmesen, csukjuk be a szemünket, vegyünk egy mély levegőt, és csak kezdjünk el számolni.

Hálanapló stressz ellen

A negatív gondolatok áradata rengeteget ronthat az önbizalmunkon, és plusz stresszt is okozhatnak. Azt azonban, hogy egy poharat félig üresnek vagy félig telinek látunk, mi döntjük el. Ha a hiányok helyett arra fókuszálunk, hogy milyen sok jó van az életünkben, az pozitívan hathat a gondolatainkra, az érzéseinkre és végül a közérzetünkre is. Elalvás előtt írjunk egy listát, mi mindenért lehetünk hálásak az életünkben. 

A cikk szerzője: Dóczy Júlia life- és mindfulness coach

Kiemelt kép: Getty Images