A rendszeres kávéfogyasztóknak biztosan nem ismeretlen a koffeintartalmú italok nélkülözése után jelentkező fejfájás, álmosság és ingerlékenység, vagyis a koffeinmegvonás tünetei. A problémát persze remekül lehet kezelni egy újabb csésze friss kávéval, de egy új kutatás szerint a koffeinfüggőséget bizony koffein nélkül is megtörhetjük.
A British Psychological Society írt a Journal of Psychopharmacology című folyóiratban publikált új tanulmány eredményeiről, amely szerint a koffeinmentes kávé fogyasztása is képes leküzdeni az elvonási tüneteket. Az elvégzett kutatás során ugyanis a koffeinnek tulajdonított hatások akkor is jelentkeztek, amikor a vizsgálati alanyok teljesen tudatában voltak annak, hogy koffeinmentes kávét isznak.
A Sydney-i Egyetemen 61 olyan kávéivót toboroztak a kutatásban való részvételre, akik legalább napi három csészényit fogyasztanak. Minden résztvevő 24 órán át tartózkodott a koffeintől, majd értékelték, hogy jelenleg milyen mértékben tapasztalják a koffeinmegvonás különböző tüneteit (pl. fáradtság, hányinger, fejfájás stb.). A résztvevők ezután két csoportban megittak egy kávét. Mindkét csoport koffeinmentes kávébabból készült kávét ivott, de csak az egyik csoportnak mondták el, hogy koffeinmentes – a másik úgy tudta, hogy van benne koffein. Kis idő elteltével a résztvevők ismét nyilatkoztak az elvonási tüneteikről.
Azok, akik azt hitték, hogy koffeines kávét ittak, lényegesen enyhébb elvonási tünetekről számoltak be. Ami viszont ennél is érdekesebb, hogy azok a résztvevők, akik tudták, hogy koffeinmentes kávét ittak, szintén jelentős csökkenést tapasztaltak az elvonási tünetekben.
Más szóval, a koffeinmentes kávé csökkentette az elvonási tüneteket annak ellenére, hogy nem tartalmazott hatóanyagot. Még abban az esetben is, ha a résztvevők tudták, hogy koffeinmentes kávét isznak.
Hogy lehet ilyen hatása a koffeinmentes kávénak?
A kutatók azt feltételezik, hogy ez a bámulatos a hatás a kávéval kapcsolatos többéves tapasztalatból származó kondicionálás eredménye. (Évszázadok óta része a kultúránknak, rengeteg érdekességet tudunk a kávéról, amit ebben a cikkben gyűjtöttünk össze – a szerk.) Normális esetben a kávéfogyasztás élményéhez tartozó összes érzést – a kávéfőző hangját, a kávébab illatát, a csésze melegét – hamarosan követik azok a fiziológiai hatások, amelyeket a koffein elfogyasztása okoz, beleértve az elvonási tünetek csökkenését is. Miután újra és újra megtapasztaljuk ezt a társítást, ezek az érzések végül maguk is csökkentik az elvonási tüneteket, még koffeinmentes kávé fogyasztásakor is.
Más függőségeknél is működhet?
Bár a tanulmány csak a koffeinmegvonást vizsgálta, a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a betegek számára előnyös lehet a kísérlet során is alkalmazott nyílt placebohatás (mikor az alany tudja, hogy amit kap, az valójában placebo) az elvonási tünetek kezelésében. Ezáltal segíthet azoknak függőknek, akik próbálnak leszokni a kábítószerekről. A tanulmány írói szerint például abban az esetben, amikor fokozatosan csökkentjük a gyógyszer adagját, hogy enyhítsünk az elvonási tüneteken. A kísérlet eredményére tehát akár úgy is tekinthetünk, mint a függőséggel kapcsolatos klinikai beavatkozások új, kevésbé kínzó módszereinek ígéretére.
Kiemelt kép: Unsplash