5 hobbi, ami csodát tesz mentális egészségünkkel

Az, hogy örömteli tevékenységeink végzése feldob bennünket, nem újdonság. Az viszont, hogy hobbijaink akár a mentális egészségünk megőrzésében is segíthetnek, annál inkább!

Szögezzük persze le: a hobbik önmagukban nem jelentenek megoldást, ha valamilyen elakadással vagy mentális problémával küzdünk, viszont bizonyítottan hozzájárulnak ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben! Enyhítik például a depressziós tüneteket, jellegüktől függően új idegpályákat alakíthatnak ki az agyban, csökkentik a kortizolszintet, a szívritmust és a vérnyomást, miközben a javítják hangulatunkat. Sőt, még az önbecsülésünket is növelik, legalábbis a StatPearls adatai szerint.

A CNET összegyűjtötte azokat a szabadidős tevékenységeket, amiket sokan szeretünk, és amelyek egyben remek módjai is a mentális egészség megőrzésének. Nézzük mik ezek és miért működnek!

Főzés

Mindenki tudja, hogy az evésnek lehet terápiás hatása. Nos, a főzésnek is:

a főzés ugyanis az egyik legjobb hobbi a mentális egészség megőrzése szempontjából.

Olyan szintű érzelmi megkönnyebbülést képes nyújtani, amelyet sok más hobbiszerű tevékenység nem: a Frontiers in Psychology című szaklapban megjelent tanulmány szerint például segíthet ellazulni és fokozhatja a boldogságot is. Nem nehéz belátni, hogy miért: minden egyes étel elkészítésével magabiztosabbnak érezzük magunkat, nem is beszélve a társas kapcsolatokról, amelyeket az ételt felszolgálva teremthetünk. És csak a rend kedvéért, de jegyezzük meg: igen, a sütés is számít.

Természetben töltött idő

Legyen szó túrázásról, kertészkedésről vagy sétáról, a szabadtéri tevékenyságek nagyszerű hatással lehetnek a mentális egészségünkre. A napfény segíti a szervezet szerotonin termelésének fokozását, ami a hangulat szabályozásáért felelős. Amikor szervezetünk megfelelő mennyiségű szerotonint termel, boldognak és nyugodtnak érezzük magunkat. Nem véletlenül nevezik „feel good”, vagyis jó érzést keltő anyagnak. Ha tehát eljárunk a szabadba, akkor anélkül segítünk szervezetünknek a depresszió elleni küzdelemben, hogy tudnánk róla.

Olvasás

Az olvasás által egy teljesen új világba csöppenhetünk, és ezerféle történetet érezhetünk magunkénak. Ráadásul a történetekben való elmélyülés remek hobbi akkor is, ha szorongással küzdünk. Az olvasás ugyanis segíthet elterelni a figyelmet a negatív gondolatokról, emellett csökkenti a pulzusszámot és el is lazít. A hab a tortán, hogy éppen ezeket az előnyöket élvezhetjük a hangoskönyvek esetében is. Ha tehát nem tudunk időt szakítani az olvasásra, hallgassunk meg egy jó szöveget kutyasétáltatás vagy takarítás közben!

Stratégiai gondolkodást igénylő játékok

A sakk, a keresztrejtvény vagy a sudoku szintén olyan hobbik, amelyek rendkívül jót tesznek mentális egészségünknek. A stratégiai gondolkodást igénylő játékok és rejtvények ugyanis javítják az agyműködést, a problémamegoldó képességet és a memóriát. Sőt, a rejtvényjátékok az ADHD-val élőknek is segíthetnek a koncentrációjuk csiszolásában, és mivel erősítik a kognitív képességeket, a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát is csökkenthetik az idősebbeknél.

Testmozgás

Akár egyedül, akár csapatban, a testmozgás az egyik legjobb hobbi fizikai és szellemi értelemben is. Sportolás közben agyunkat elárasztják az endorfinok, amelyek jobb kedvre derítenek. A testmozgás emellett csökkenti a frusztrációt és segít eligazodni az érzelmeinkkel kapcsolatban is. A csapatsportok pedig extra előnyt jelentenek, mivel testünk átmozgatása mellett emberi kapcsolatainkat is erősítik.

Kiemelt kép: Getty Images