Méregtelenít, erősíti a kötődést és fertőtlenít is: sírjunk, ha jól esik

Valószínűleg senki nem fogja a könnycseppjeit összegyűjteni, hogy aztán azzal fertőtlenítsen. Pedig bármennyire is furcsa ötletnek tűnik, a tudomány szerint nem is lenne akkora butaság.

Megható filmek, stresszes otthoni vagy munkahelyi események, esküvő, de még a harag is előidézhetik a sírást. Mikor hagyjuk, hogy kicsorduljanak könnyeink, egy sor biológiai, kémiai és fizikai folyamat játszódik le a testünkben, például emelkedik az endorfinok, a szervezet jó közérzetet adó hormonjainak mennyisége. Ennek következtében csökken a stressz, megváltozik a hangulatunk, és egyfajta felszabadulást is érzünk. Most azonban nem a sírás mindenki által jól ismert hatásairól lesz szó, hanem azokról, amikre nem biztos, hogy gondoltunk volna. A világ vezető sírásszakértőit kérdezte a témában a The Healthy.

Megszabadít a méreganyagoktól

William Frey biokémikus az 1970-es évek végén és az 1980-as évek elején végzett úttörő sírás-kutatásokat, amelyek során arra jutott, hogy

a könnyek segítenek megszabadítani a szervezetet a nem kívánt méreganyagoktól.

A tudós emellett az irritáció (például a hagymavágás) okozta könnyeket is összehasonlította az érzelmi könnyekkel, és talált is néhány fontos kémiai különbséget. „Az érzelmi könnyek például magasabb fehérjetartalommal rendelkeznek, ami a stressz melléktermékeinek felszabadulása miatt lehet” –  magyarázza Dr. Lauren Bylsma, a Pittsburghi Egyetem orvosi karának pszichiátria adjunktusa.

Erősíti a kötődést

Könnyeinket inkább a hozzánk legközelebb állóknak tartogatjuk, nem szeretjük megmutatni gyengeségünket idegeneknek. Amikor tehát mások előtt sírunk, feltárjuk saját sebezhetőségünket, ez pedig fokozott kötődés- és kapcsolatérzetet teremthet, ugyanis azt közvetíti, hogy eléggé megbízunk az illetőben ahhoz, hogy sírjunk mellette. A sírás így annak is a jele, hogy közel érezzük magunkat valakihez, ami elősegítheti az empatikus reakciót és az érzelmi kötődést, legalábbis Dr. Ad Vingerhoets, világhírű sírásszakértő és a holland Tilburgi Egyetem társadalom- és viselkedéstudományi professzora szerint.

Természetes fertőtlenítőszer

A sírás másik előnye, hogy segít elpusztítani a baktériumokat,

ugyanis a könnyek lizozimet, egy olyan fehérjét tartalmaznak, amely képes elpusztítani a káros molekulákat. Az antibakteriális hatás mellett azonban az elmúlt évek során a lizozim immunválaszban betöltött fontos szerepére is rávilágítottak a kutatók. Számos publikáció született, amelyekben az enzim különböző vírustörzsek, mint például a herpesz, a himlő vagy az influenza szaporodásának gátlásában is eredményesnek bizonyult. Mielőtt azonban azt gondolnánk, hogy könnyeinknek gyógyító ereje van, ne feledjük, hogy a tudósoknak a könnyeinkben lévő lizozim hatásait még nem sikerült véglegesen bizonyítani.

Javítja a kommunikációt

Nem meglepő, hogy a sírás az embernél először azért alakult ki, hogy a csecsemő felhívja magára az anyja figyelmét. Dr. Vingerhoets szerint a csecsemők és a gyermekek könnyei vizuális komponenssel egészítik ki a segélykiáltást, és egy konkrét gondozót céloznak meg, aki láthatja őket és gondoskodhat közérzetük javításáról. Felnőttként az emberek ezt a biológiai funkciót érzelmi funkcióvá alakították át. A felnőttek könnyei, akárcsak a hangos sírás, főként azt az üzenetet közvetítik, hogy „Szükségem van rád, segíts!” Ez jellemzően a tehetetlenség állapotára adott reakció, ami a harcolj vagy menekülj ellentéte.

Kiemelt kép: Getty Images