A közkedvelt ricinusolajat már több ezer éve használják a világon. Hatása a szépségiparban és a népi gyógyászatban egyaránt ismeretes, hiszen számos szappan, krém és kozmetikum alapanyaga. De mindenki számára biztonságos a használata?

Már az ókori egyiptomiak, rómaiak és görögök is alkalmazták, az ájurvédikus gyógyításban is fontos szerepe volt, így mondhatjuk, hogy a ricinusolaj az egyik legrégebbi növényi orvosság. Segítségével jónéhány szépségtrükköt is bevethetünk annak érdekében, hogy hajunk, szemöldökünk, körmünk vagy akár bőrünk egészséges legyen.  A ricinusolaj – mindamellett, hogy gyógyszertárakban és drogériákban kedvező áron beszerezhető – nagyon sok pozitív előnnyel rendelkezik. Külsőleg ugyanis baktérium-, és gombaölő hatású, emellett csökkenti a gyulladást és hidratál is.

A ricinus növény magjából hideg sajtolás útján kinyert olaj többek között E-vitaminban és ásványi anyagokban gazdag, és a benne fellelhető zsírsavaknak köszönhetően sokoldalú csodaszerként otthonunkban is felhasználhatjuk. 

4 terület, ahol bátran bevethetjük a ricinusolajat!

Haj

A hajhagymák megfelelő és egészséges növekedése érdekében hajunkra is tehetjük, hiszen a ricinusolajos pakolás ápolja, simábbá, és egészségesebbé teszi hajunkat. Száraz és töredezett hajra egyaránt használható. Jótékony hatása van az elvékonyodott és sérült hajszálakra is. A tökéletes hatás érdekében érdemes argánolajjal vagy szőlőmagolajjal összekeverni, a haj egész felületére felvinni, majd törölközővel a fejet betekerni. Hagyjuk hatni legalább egy órán keresztül, öblítsük le, majd a szokásos módon mossuk meg hajunkat. (Korábbi cikkünkben mindenféle hajproblémára kínáltunk megoldást.)

Bőr

Mivel a ricinusolaj fertőzések ellen is nagyon hatásos, hatékony ellenszerként szolgál a bőr különböző kipirosodásaira vagy esetleges fertőzéseire. Bőrpuhító hatása lévén kiszáradt lábunkra vagy berepedezett sarkunkra is kiválóan alkalmazható. A benne lévő E-vitamin segít a felületi fertőzések okozta irritációk kezelésében is.

Körmök

Alkalmazzuk ezt a kiváló csodaszert kezeink védelme érdekében, ugyanis felveszi a harcot a körmeinken kialakuló gombásodással, és beszakadt, betöredezett körmeink ápolására is jó. Keverjük mandulaolajjal, kenjük rá körmeinkre és az érintett bőrfelületekre, hiszen ez a két olaj egyszerre – számos antioxidánsaiknak köszönhetően – segíti sejtjeink megújulását. (Érdemes egyébként a körmeink ápolásával foglalkozni, hiszen számos betegségről árulkodhat a megjelenése, ráadásul a pedikűrösünk egy szempillantás alatt rengeteg dolgot tud meg rólunk.)

Szempilla, szemöldök

Bár manapság már számos olyan termék és szérum kapható, mellyel szempilláinkat és szemöldökünket kezelhetjük, mégis a legtermészetesebb megoldás, ha bekenjük az említett részeket natúr ricinusolajjal. Dúsító hatásának köszönhetően szempilláink hosszabbak és egészségesebbek lesznek. Vigyük fel az olajat fültisztító pálcikára vagy festék nélküli, üres szempillaspirálra, majd naponta 1x ápoljuk vele szemöldökünket és szempillánkat. Célszerű ezt a rituálét este elvégezni, és hagyni, hogy az olaj az éjszaka során kifejtse hatékonyságát.

Biztonságos a ricinusolaj használata?

A bőrön alkalmazva a ricinusolaj a legtöbb ember számára biztonságosnak tekinthető, bár mint minden új összetevő esetén, ezzel is érdemes először próbát tenni egy kisebb bőrfelületen. Viszont ha valamilyen bőrbetegséggel küzdünk, mindenképpen kérjük ki orvosunk véleményét, mielőtt használnánk!

Ismeretes az olaj szájon át történő alkalmazása is, de ezzel fokozottan vigyázzunk, hiszen leginkább székrekedésre használják, így túlzott fogyasztása – mennyiségtől függően – hashajtó hatású. Belsőleg fogyasztva a ricinusolaj erős zsírsavai egészségügyi kockázatot jelenthetnek. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal például

biztonságosnak ismerte el az átmeneti székrekedés enyhítésére, de hosszú távú kezelésre nem alkalmas.

A ricinusolajat kis mennyiségben szabad csak használni, és ha bármilyen egészségügyi problémával küzdünk vagy várandósok vagyunk, konzultáljunk orvossal, hogy megbizonyosodjunk, valóban biztonságos-e fogyasztása számunkra. 

Kiemelt kép: Getty Images