Ezért döntött úgy Jane Fonda, hogy nem iszik többé alkoholt

85 éves fitnesslady-nek jó oka volt arra, hogy felhagyjon az alkoholizálással.

Jane Fonda karrierje a sztár 86. életévében is csak úgy szárnyal! A sztár főszereplésével készült Grace és Frankie a Netflix történetének leghosszabb ideig futó sorozata, a CBS News pedig ennek apropóján a két főszereplőt (Fondát és társát, Lily Tomlint) az öregedésről és a politikai aktivizmusról faggatta.

Jane Fonda karaktere a szóban forgó sorozatban szinte állandóan jéghideg martinit kortyolgat, az interjú egyik kérdésére válaszolva azonban a sztár elárulta, hogy a való életben teljes mértékben absztinens életmódot folytat. „Meg is mondom, miért! Azért, mert ha ma este meginnék egy martinit, akkor holnap egész nap félárbocon lennék – indokolta. – Na most, ez nem így volt, amikor még fiatalabb voltam, de ahogy öregszik az ember, az alkohol már másképp hat rá.

Ki tudja, hány napom van még hátra. Nem akarom egyiket sem félárbocon tölteni!”

Legendás fitnesslady módjára természetesen mindig is nagyon ügyelt az egészségére, de, ahogyan ő fogalmazott, ez az ő korában már azt is jelenti, hogy nem erőltet a testére olyan fajta mozgást, amire az már nem képes.

Az edzőteremben való izzadás helyett Fonda manapság az aktív élet másfajta megvalósítására koncentrál: a politikai aktivizmusra, amely segítségével úgy érezheti, jobbá teszi a bolygónkat az utána következő generációk számára.

Ezzel kapcsolatban elárulta, hogy már anno az edzésvideóival is az volt a célja, hogy az abból befolyó pénzzel számára fontos ügyeket támogathasson. „Arra gondoltam, hogy talán alapíthatnék egy céget, amely finanszírozná a küldetésünket. Volt is egy nagyon okos barátom, aki azt tanácsolta, hogy sose menjek bele olyan üzletbe, amit nem értek. Volt azonban egy dolog, amiben jó voltam, és ez a testmozgás volt” – magyarázta. Ez vezetett végül oda, hogy a kazettáiból (amelyekből közel 17 millió példányt adtak el világszerte) származó nyereség nagy részét valóban el is ajándékozta.

Nem ciki nem inni

Egyre több ismert ember vállalja – mint például a napokban hazánkban koncertet adó Robbie Williams is –, hogy nem iszik, ami azért is érdekes, mert a nyugati kultúrában még mindig glamúrizálva van az alkoholfogyasztás. Az alkoholizmus nem teljesen egzakt fogalom, az évek alatt többször megváltoztatták a definícióját; kialakulásához mindenkinél más gyakoriság és mennyiség szükséges, de gyakorlatilag azt a jelenséget írja le, amikor az egyén – testileg, lelkileg – függővé válik, hiánya esetén pedig elvonási tüneteket tapasztal. Magát a kifejezést először 1849-ben használta Magnus Huss orvos, hogy leírja az alkohol szisztematikus káros hatásait.

Magyarországon a hivatalos hazai statisztikák ellenére nagyjából egymillió alkoholista él, mert ennél a betegségnél hatalmas a látencia, azaz amikor sem az érintett, sem pedig a környezete nem tartja az illetőt alkoholistának, hanem olyannak, aki csak szeret inni. Korábban már megírtuk, hogy mi az az intő jel, amiről felismerhető, hogy van-e hajlamunk az alkoholizmusra.

Kiemelt kép: Jane Fonda 2018-ban – Fotó: Caroline McCredie/Getty Images for Chopard