Felemelő hangulat és hatalmas vastaps az új magyar animációs film díszbemutatóján (x)

Március 16-án kerül a mozikba a Nyócker! rendezőjének, Gauder Áronnak a Kojot négy lelke című egész estés animációs filmje. Az év egyik legjobban várt animációs mozijának a díszbemutatóját az Uránia Nemzeti Filmszínházban tartották. Az eseményen részt vett Bereményi Géza forgatókönyvíró, Papp János, Széles Tamás, Bozsó Péter, Pikali Gerda és a film karaktereinek hangját kölcsönző színészek valamint a több mint száz fős stáb is.

Az év egyik legjobban várt egész estés animációs filmje a Cinemon Stúdió alkotói többéves munkájának eredményeként a Nemzeti Filmintézet támogatásával jött létre. Az Annecy fődíjas Nyócker! rendezőjének új filmje az indián teremtésmondák felhasználásával kíván fejet hajtani az ősi bölcsesség előtt és felnyitni a mai kor emberének szemét.

Gauder Áron rendezőt gyerekkora óta inspirálja az indián kultúra és Cseh Tamással való megismerkedése még közelebb vitte őt ehhez a világhoz. A legendás magyar dalszerző a magyar indián-amerikai kultúrkör atyja volt, aki egy kötetnyi indián népmesét fordított le. A rendező ezeket a történeteket szerette volna életre kelteni. Az ötletből született meg a Bereményi Gézával közösen írt forgatókönyv.

A mozifilm  nyolcévnyi munka eredményeképpen készült el, amely nem csupán az észak-amerikai indiánok teremtéstörténetét dolgozza fel, hanem egyben arra is vállalkozik, hogy tükröt tartson a mai fogyasztói társadalmunk elé.

 A Kojot négy lelke című film az indián közösségek tudását mutatja be egy ősi történeten keresztül, mondandójával minden teremtményt együttműködésre hív és azokra a kihívásokra keresi a választ, amelyek mindennapi jelenünk részei. 

Temple Réka, a film producere a díszbemutatón hangsúlyozta: az animáció nem csak egy kisgyerekekhez szóló műfaj, hanem egy igazi moziélmény, mely bár más eszközzel készül, mint egy élőszereplős film, de ugyanolyan erős hatással lehet a nézőkre. Ezért is bízik abban, hogy szélesebb célközönséget – köztük tinédzsereket, a fiatal felnőtteket és idősebb korosztályt – is megszólítják majd.

Gauder Áron és Pikali Gerda

Amit a díszbemutatón tapasztaltunk, az ezt erősen alátámasztotta. A nézők valósággal a moziszékhez szögeződtek, érezhető volt a figyelem és a feszültség a teremben. Rég láthattunk ennyire szép és egységes filmet az emberi létről és az azok egyre sokasodó kihívásairól. “A film szinte átfolyik a nézőn, egy pillanatra sem érződik laposnak vagy unalmasnak, pedig a mai filmekkel ellentétben se kapkodó vágások, se eszeveszett akciók nincsenek benne. A Kojot szépen lassan csordogál a maga medrében, amíg magával nem sodorja a nézőjét.”

A film látványvilágát sok animációs filmstúdió megirigyelné és az indián kultúrához való vizuális kötődés tovább erősíti a mondanivaló hitelességét. Az alkotók szándéka megmutatni a  szépséget, az érintetlen harmóniát, miközben azokat a kérdéseket is feszegeti, hogy mi vajon eleget teszünk-e ennek megőrzéséért.

A film utáni percekig tartó vastaps ami a stábtagok és színészek meghajlását övezte egyaránt szólt az évekig tartó megfeszített munkának, mint annak a felemelő érzésnek, hogy esetleg van remény, hogy a világunk a környezetünkre és az egymásra figyeléssel még kibillenthető a közönyösség és a pusztítás csapdájából.

A díszbemutatón jelen voltak a stáb tagjai mellett  az animációs film karaktereit élettel megtöltő szinkronszínészek is: Papp János, Pikali Gerda, Széles Tamás, Előd Álmos, Kis-Kovács Luca, Vida Péter, Vida Sára, Vida Bálint, Bolla Róbert, Schneider Zoltán és Faragó András is.

Emberfeletti munka és rengeteg idő egy egészestés animációs film elkészítése, így, amikor egy ilyen alkotás eljut a mozivászonig, akkor nem érdemes kihagyni. 

Galéria | 9 kép

A film március 16-án kerül a magyar mozikba a Vertigo Média forgalmazásában.