——–SZPONZORÁLT TARTALOM———
A világ egyik legkisebb országa, Málta lenyűgöző történelmet, kultúrát és temérdek természeti szépséget rejt apró határai között. Ősi templomokkal és barlangokkal, látványos tengerpartokkal – amelyeket számos hollywoodi film háttereként használtak -, Málta évszázadok óta csábítja az utazókat. A Trónok harca című film forgatási helyeitől egészen az ellenállhatatlan tengeri finomságokig rengeteg meglepetést tartogat számunkra is. Fedezz fel velünk most 10 meglepő és izgalmas dolgot Máltáról, amit még nem tudtál!
1. Málta nem csupán egy sziget – egy egész szigetvilág
Málta valójában egy szigetcsoport, amely hét szigetből áll, bár ezek közül csak kettő és fél lakott. Málta és Gozo mellett, az idilli Comino a harmadik legnagyobb sziget. A fűszerköményről elnevezett Comino területe mindösszesen 3,5 km2, tulajdonképpen természetvédelmi terület és madárrezervátum. Kedvelt búvár és turista látványosság, és mivel nem állandóan lakott, itt nincsenek épített utak és autók sem. Ennek ellenére (vagy épp ezért?) népszerű filmes helyszín: a szigeten található Kék Lagúna (Blue Lagoon) és a Kristály lagúna (Crystal Lagoon), valamint a partvonalat tarkító kopár mészkősziklák és mély barlangjaik feltűnnek a Trója, a Monte Cristo grófja és a Hullámhegy (Swept Away) című filmekben.
2. Az ősi Gozo kincsei
Gozo nyugodt, vidéki hangulata és történelmi helyszínei miatt kedvelt. Victoria, a sziget középkori fővárosa kötelező látnivaló ősi fellegvárával. A látogatók körbejárhatják a történelmi falak tetejét, ahonnan szinte az egész sziget látványában gyönyörködhetnek. A természeti szépséggel megáldott Gozo gyönyörű tájai és strandjai közé tartozik a Calypso-barlang, amelyet azért neveznek így, mert úgy gondolják, hogy ez ihlette Calypso barlangjának jelenetét Homérosz Odüsszeájában. A görög mitológia szerint ez az a sziget – és persze Kalüpszó, a tengeri nimfa –, amely szépségével Odüsszeszt is édes rabságba ejtette. Kihagyhatatlan élmény egy hajókirándulás a Ramla-öböl mellett található barlanghoz. Málta és Gozo között rendszeresen jár komp (az út mindössze 20 percet vesz igénybe), de akár vízi taxival is utazhatsz a szigetek között és gyönyörködhetsz a csodálatos kilátásban.
3. Málta a képernyőn
Sokak számára meglepő, de számos nagy film forgatási helyszíne volt már Málta. Hollywoodból az 1920-as évek óta járnak ide, és nagy sikerfilmek, mint például a Trója, a Gladiátor és a Phillips kapitány is mind felhasználták a máltai táj nyújtotta drámai hátteret. Az szigetcsoport nagy része a King’s Landing helyszíneként jelent meg a sorozatban.
A Trónok harca című sikersorozat több kultikus jelenetét is Máltán forgatták, például rögtön az első évad 1. epizódjában látható Dothraki lakodalmat, azaz Khal Drogo (Jason Momoa) és Daenerys Targaryen (Emilia Clarke) esküvői jelenetét a Pentos partján.
Ezeken a képsorokon az azóta emlékké vált, vízben álló kőhíd is feltűnik, és ugyanaz az azúr sziklaablak, ami az 1981-es Titánok harca című fantasyfilmben is megcsodálható. 2017. március 8-án ugyanis óriási robaj rázta meg Gozo szigetét, és a Málta egyik jelképének számító, turisták körében népszerű Azúr Ablak nevű sziklát – valószínűleg egy tengeri vihar – eltörölte a föld színéről. Nem csak a 28 méter magasan a part felől beívelő hidat, de az azt tartó kőoszlopot is elnyelte a víz.
4. Málta nevének története
Bár soha senki nem lehet biztos benne, sokan úgy gondolják, hogy Málta neve a görög „méz” szóból a „melit”-ből ered. Lehetséges, hogy a becenevet görög tengerészek aggatták a szigetekre, mivel a régió jellegzetes mézét a máltai mézelő méhek készítik, ami már akkor értékes csemegének számított.
5. Máltának három UNESCO Világörökségi helyszíne van, és számuk gyarapodik…
Málta biztosan nem szűkölködik világszínvonalú történelmi helyszínekben. A főváros, Valletta mellett az ország két további UNESCO Világörökségi helyszínnel büszkélkedhet: a megalitikus templomok és a földalatti nekropolisza. Ma a megalitikus templomok gyűjtőnév alatt, az i.e. 3600 és i.e. 2500 között, Máltán emelt megalitikus épületek maradványait értjük. Eredetileg, 1980-ban a Gozo szigetén található Ggantija komplexum két temploma kapta meg a világörökségi státuszt, majd 1992-ben további öt őskori templomegyüttesre terjesztették ki a címet: Ggantija, Flagar Qim, Mnajdra, Ta’ Flagrat, Ta’ Skorba és Tarxien. A Hal Saflieni Hypogeum pedig nem más, mint a Paola település közelében épült, föld alatti sírtemplom. Ezeken túlmenően az ország még további hét helyszíne is szerepel az UNESCO előzetes listáján, a gozói Cittadella és Málta egykori fővárosa, Mdina.
6. Valaha az európai kontinens része volt
Tudósok úgy vélik, hogy körülbelül 17 000 évvel ezelőtt a máltai szigetcsoport Szicíliával és Olaszországgal együtt a szárazföld része volt, egészen az utolsó jégkorszakig, amikoris a tengerszint emelkedése miatt a szigetcsoport elvált a kontinenstől.
7. Helyi mesterségek bemutatója Ta’Qali Crafts Village-ben
Fedezd fel a hagyományos máltai kézműves remekeket az itt kialakított művésztelepen. Ideális hely az ajándékok beszerzésére és a tradicionális helyi mesterségek, az ékszerkészítés, a kézzel fújt üvegművesség, a kerámia készítés és a csipkeverés megismerésére.
8. Pastizzi, a máltai lángos
Az ételek és italok központi szerepet töltenek be a máltai kultúrában, és rengeteg helyi specialitással találkozhatunk. A Pastizzi egy jól ismert és kedvelt helyi snack, amely ricottával vagy borsóval töltött sült leveles tésztából készül. fogyaszd őket egy pohár Ciskkel, a helyi sörrel vagy Kinnie-vel, egy narancsból és gyógynövényekből készült helyi üdítővel.
9. Málta 1964-ben nyerte el függetlenségét
Az ország két hivatalos nyelvvel bír: az egyik a máltai, a másik az angol. Előbbi a szicíliai arab uralom idejére vezethető vissza, így rokonságot mutat mind az arab, mint az olasz nyelvvel. A britek a 19. század elején érkeztek Máltára, és a szigetek több mint 150 évig brit fennhatóság alatt maradtak. Málta végül az 1960-as évek közepén nyerte el függetlenséget, majd 1974-ben lett köztársaság. A brit befolyás nyomai ma is megmaradtak, például néhány brit telefonfülke, amely még mindig a szigeten maradt. Az angol nyelv használatáról nem is beszélve.
10. Valletta Európa egyik legkisebb fővárosa
A mindössze 0,55 négyzetkilométeres Valletta – vagy, ahogy máltaiul nevezik, Il Belt (a város) – egy izgalmas, nagyon egyedi hangulatú és minden bizonnyal kompakt település, mely tele van karakterrel és történelemmel. Valetta, 1571 óta Málta fővárosa, annak idején lovagok építették, így nevét az alapítója, Jean Parisot de La Valette johannita lovagrend nagymestere után kapta.. Erődszerű kialakítása nem véletlen, komoly védelmi célokat szolgált, épp ezért magas falak veszik körül.
A tengerrel körül ölelt, autómentes, ezáltal üdítően egészséges, tiszta levegőjű város, hálószerűen kialakított színpompás sétálóutcáival és rengeteg, hangulatos kiülős étteremi teraszával egész nap barangolós városnézésre csábít.
A 2018-ban Európa Kulturális Fővárosa címet elnyert város a barokk építészet számos remekművének ad otthont, köztük a City Gate-nek és a Királyi Operaháznak. A Triton szökőkút esti fényei, naplemente a Barrakka Gardens-ből, a Szent János Katedrális Caravaggio festménye, kilátás a Siege Bell War Memorial emlémű erkélyéről a Grand Harbour-ra és a 3 Városok erődjeire, a Republic street is csak néhány a felfedezendő látnivalók sorából.
+1 Málta az egyik legkedveltebb esküvői helyszín
A szigetország éghajlata mediterrán, így aki azúr kék vízparti esküvőt tervez, bármelyik hónapot is választja, garantáltan nem fog fagyoskodni. Tavasztól őszig a meleg hőmérséklet az uralkodó, a forró nyári levegőt szerencsére enyhít a folyton jelenlévő szellő vagy szél. Esőre leginkább télen lehet számítani, ám az időjárás ekkor is rendkívül enyhe marad; a szigeteken a csapadék mennyisége rendkívül változó. A szigetország középkori műemlékeivel és természeti adottságaival is lenyűgözi az idelátogatókat, a Földközi-tenger térségében keresve sem lehet búvárkodásra alkalmasabb öblöket, lagúnákat találni. Igazi romantikus kis ékszerdoboz, ami tökéletes helyszín lehet egy tengerparti álomesküvő megvalósításához.
Fedezd fel idén te is a Földközi-tenger rejtett kincsét Máltát. Nem kell megvárni a nyarat egy kellemes hosszú hétvége is elegendő, hogy átéld az időutazás élményét. Irány Málta!
Fotók: VisitMalta